به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، چهارشنبه گذشته انفجاری مقابل مقر کمیته عالی انتخابات در طرابلس رخ داد و چندین نفر نیز قربانی آن شدند و گروه تروریستی داعش سریعا با انتشار بیانیه‌ای در خبرگزاری وابسته به این گروه موسوم به «أعماق» مسئولیت این انفجار تروریستی را بر عهده گرفت و اعلام کرد که فردی به نام «أبی الحسن المهاجر» مجری این عملیات بوده است.

در بیانیه داعش آمده بود که پیش از وقوع این انفجار تبادل آتش بین عناصر داعش و نیروهای امنیتی لیبی رخ داده و ابی الحسن کمربند انفجاری خود را در نزدیکی مقر کمیته عالی انتخابات منفجر کرده که به کشته و زخمی شدن شماری از افراد منجر شده است.

با وجود اینکه وقوع چنین انفجارهایی در لیبی که طی چند سال گذشته شاهد درگیری مسلحانه بوده، تازگی ندارد اما بیانگر یک مسئله است و آن اینکه عناصر تروریستی در طرابلس نیز وجود دارد همچنانکه همزمان با شکست داعش در مقر اصلی خود در شهر ساحلی «سرت» هشدارها درباره نفوذ عناصر این گروه به شهرهای لیبی از جمله طرابلس نیز افزایش یافت و پیش از این نیز گروه موسوم به «قوه الردع الخاصه» در طرابلس اعلام کرده بود که دو عضو داعش را در طرابلس بازداشت کرده است که یکسال پیش از بنغازی وارد این شهر شده‌اند.

این دو نفر ملقب به «ابی ایوب» و «ابی هریره» به دست چسبیدن در عملیات‌های تروریستی در طرابلس نیز اذعان کردند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - چگونه مدیران ناکارآمد دولتی را برکنار کنیم؟ !

طرابلس بی‌ثبات است

مارس گذشته نیز گروه الردع وابسته به وزارت کشور دولت وفاق ملی پنج عضو داعش را در حالی بازداشت کرد که این افراد قصد هدف قرار دادن برخی مقرهای امنیتی و موسسات دولتی را داشتند و چند خودرو را برای این منظور بمب‌گذاری کرده و دو عامل انتحاری را آماده اجرای عملیات تروریستی کرده بودند و پیش از آن نیز لشگر السابع وابسته به دولت وفاق ملی اعلام کرده بود که نیروهای این گروه یکی از عناصر داعش در منطقه شرق طرابلس را به قتل رساندند.

طرابلس همچنان بی‌ثبات است و هر از گاهی حوادث خشونت‌بار و درگیری بین شبه‌نظامیان در این شهر رخ می‌دهد.

نبرد در شرق لیبی برای آزادسازی درنه

طبق گزارش وبگاه «بوابه افریقیا»، ارتش ملی لیبی در شرق این کشور مشغول نبرد برای آزادسازی شهر درنه از اشغال گروه‌های تروریستی است و این نبرد از اهمیت زیادی برای جنگ علیه تروریسم برخوردار است زیرا این شهر به مکانی برای تجمع عناصر تروریستی و افراطی تبدیل شده است که از آن برای اجرای حملات در دیگر شهرهای لیبی و قاچاق سلاح استفاده می‌کنند.

در بنغازی نیز که ارتش لیبی موفق شد این شهر را آزاد کند اما خطرات امنیتی همچنان آن را تهدید می‌کند و این شهر در دوره گذشته نیز شاهد وقوع انفجارهای تروریستی است که مساجد را هدف قرار داده و چندین نفر نیز قربانی آن شدند و پس از آن نیز گروه‌های تروریستی فرماندهان نظامی را هدف قرار داده و اقدام به ترور برخی از این فرماندهان کردند به گونه‌ای که ۱۸ آوریل ۲۰۱۸ نیز «عبدالرزاق الناظوری» رئیس ستاد مشترک ارتش لیبی و حاکم نظامی منطقه درنه را هدف قرار داده و با منفجر کردن خودروی بمب‌گذاری شده در ورودی شرقی شهر بنغازی در منطقه سیدی خلیفه، خودروی او را منفجر کردند که این امر نشاندهنده مجاهدت گروه‌های تروریستی برای بازگشت به این شهر است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : به نظر من، «لیبرمن» رئیس حقیقی تشکیلات خودگردان فلسطین است

از سوی دیگر شهر سرت نیز که اواخر سال ۲۰۱۶ بوسیله گروه «البنیان المرصوص» وابسته به دولت وفاق ملی از اشغال گروه تروریستی داعش آزاد شد اما همچنان با خطراتی از سوی این گروه مواجه است و داعش بارها با انتشار فیلم‌های ویدیوئی تهدید به تعرض به این شهر کرده است.

برخی کارشناسان معتقدند که اصرار داعش برای بازگشت به شهر سرت به دلیل اهمیت استراتژیک این شهر و موقعیت جغرافیایی آن است که حلقه وصل بین شرق لیبی و غرب آن محسوب می‌شود و در منطقه موسوم به هلال نفتی واقع شده است.

شهرهای جنوبی لیبی در معرض خطر بیشتری هستند

شهرهای جنوب لیبی از جمله مناطقی هستند که در معرض بیشترین خطر و تهدید گروه‌های تروریستی قرار دارند به خصوص اینکه داعش مساحت گسترده‌ای از صحرای لیبی را اشغال کرده و سخن از تأسیس گروهی موسوم به «ارتش صحرا» به میان آورده است و حتی پس از عقب‌نشینی عناصر داعش از عراق و سوریه، این گروه تروریستی توانسته در برخی از شهرها و روستاهای لیبی نفوذ کند و برخی کارشناسان امنیتی معتقدند که این گروه تروریستی در حال تجمع در جنوب لیبی است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تأکید کاردار عمان در سوریه بر لزوم توسعه روابط با دمشق

در همین رابطه فوریه گذشته «الصدیق الصور» رئیس تحقیقات دفتر دادستان کل لیبی گفت که گروه تروریستی داعش در صحرا پس از آزادسازی شهر سرت، شکل گرفت و متشکل از ۳ گردان به فرماندهی «سالم دنقو» ملقب به «ابو البرکات» است.

مارس گذشته نیز «أحمد المسماری» سخنگوی رسمی ارتش لیبی از بازگشت داعش به فعالیت خود در داخل برخی مناطق صحرایی در جنوب لیبی و جنوب سرت خبر داد و گفت که این گروه از برخی گروه‌های ناشناس، مدد‌های تسلیحاتی، غذایی و سوخت دریافت کرده‌اند.

در حالیکه محافل سیاسی لیبی و قدرت‌های منطقه ای و بین‌المللی در مجاهدت برای احیای ثبات و پایان دادن به هرج و مرج در این کشور هستند اما گروه‌های تروریستی سعی می‌کنند با اجرای عملیات‌های تروریستی و ایجاد ترس و وحشت، این مجاهدت‌های آنها را ناکام گذارند.

انتهای پیام/

 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :