به گزارش گروه بین الملل شمس آباد به نقل از شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، نوری المالکی معاون رئیس جمهور و رئیس ائتلاف دولت قانون تاکید کرد که اعتراضی به نامزدی کسی برای تصدی پست نخست وزیری ندارد؛ به این شرط که در چارچوب قانون صورت گیرد.

دفتر اطلاع رسانی نوری المالکی در بیانیه ای اعلام کرد: کسی را نامزد نمی کنیم و به نامزدی کسی برای تصدی پست نخست وزیری اعتراض نمی کنیم؛ به این شرط که این نامزدی در سبک و سیاق قانونی صورت گیرد. اما ما همزمان درخصوص هرگونه نامزدی که بخواهد نتایج انتخابات و سبک و سیاق قانونی را دور بزند؛ اعتراض می کنیم.

المالکی از رسانه های گروهی خواست تا در “نقل کردن مواضع دقت به خرج دهند و سبک و سیاق های سیاسی مواضع را مدرنظر قرار دهند و از پوشش مطالبی که باعث برهم خوردن وضعیت و تشویق افکار عمومی می شود، دوری گزینند”.

عرصه سیاسی عراق شاهد تحرک گسترده ای بین نیروها و جریان های پیروز در انتخابات اخیر پارلمانی به منظور تشکیل بزرگترین فراکسیون به عنوان مقدمه ای برای مامور کردن آن جهت تشکیل دولت آینده است.

* جبهه ترکمانی: معصوم خود را در سنگر دفاع از متقلبان قرار داد

رئیس جبهه ترکمانی عراق ابراز عقیده کرد که فواد معصوم رئیس جمهور عراق با “دخالت” در جلسه فوق العاده اخیر پارلمان این کشور خودش را “در سنگر دفاع از متقلبان” قرار داد.

ارشد الصالحی رئیس جبهه ترکمانی همچنین گفت: موضع رئیس جمهور علیه تصمیم پارلمان (درخصوص بازشماری دستی ۱۰ درصد آرا و ابطال برخی مراکز انتخابیه در خارج از کشور) برای راضی کردن حزب اتحادیه میهنی کردستان و هم پیمانان آن صورت گرفت.

الصالحی در بیانیه خود ابراز عقیده کرد: “رئیس جمهور هیچ گونه اختیاراتی برای دخالت در امور داخلی پارلمان ندارد زیرا پارلمان براساس ماده ۷۳ قانون اساسی بالاترین نهاد است. این ماده تاکید می کند که رئیس جمهور باید عادل باشد و عدالت نیز با بازگرداندن آرای سلب شده تحقق می یابد. از طریق راهزنی الکترونی برنامه ریزی شده، قصد رای دهندگان تحریف شده است”.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آزمون کاردانی به کارشناسی ۱۳ مرداد برگزار می شود

وی افزود: موضع رئیس جمهور (علیه) لغو نتایج و بازشماری آرا اصلا بی طرفانه نبود. او باید به جای دخالت در اموری که در حیطه اختیاراتش نیست، از شفافیت و سلامت انتخابات برای روشن شدن حقایق و تقلب پشتیبانی می کرد.

پارلمان عراق در نشست روز دوشنبه خود به بازشماری دستی ۱۰ درصد از صندوق‌های اخذ رأی در انتخابات پارلمانی این کشور رأی داد.

پارلمان عراق همچنین نتایج انتخابات در خارج و نتایج اخذ رأی از آوارگان را ابطال کرد.

فؤاد معصوم رئیس‌جمهور عراق تصمیم پارلمان این کشور مبنی بر لغو نتایج انتخابات برخی استان‌ها و بازشماری دستی آراء را بر خلاف قانون اساسی دانسته بود.

الصالحی ابراز عقیده کرد: عملیات تقلب بزرگ و برنامه ریزی شده در انتخابات پارلمانی اخیر در کرکوک با همکاری طرف های بانفوذ در داخل کمیسیون عالی انتحابات کاملا واضح است.

وی از فواد معصوم رئیس جمهور عراق خواست تا “به قانون اساسی احترام بگذارد و موضع بی طرفانه ای داشته باشد و از جانبداری و دفاع از متقلبان و فاسدان دست بردارد و رئیس جمهوری برای کل عراق و نه یک حزب یا طرف سیاسی معین باشد”.

حزب تغییر، اتحادیه اسلامی و جماعت اسلامی کردستان عراق روز پنجشنبه  بیانیه مشترکی درخصوص موضع فواد معصوم در قبال اقدامات پارلمان درباره انتخابات پارلمانی صادر و از وی خواستند که از “متقلبان و فاسدان” دفاع نکند.

برپایه این گزارش، احزاب تغییر، اتحادیه اسلامی کردستان و جماعت اسلامی کردستان و ائتلاف دموکراسی و عدالت در شمال عراق پیشتر بیزاری خود را با نتایج انتخابات پارلمانی اخیر این کشور ابراز داشته و دو حزب طالبانی و بارزانی را به تقلب در آرای رای دهندگان در منطقه کردستان عراق متهم کردند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : افزایش صادرات تسلیحات کوچک از آلمان

* واکنش سه ائتلاف به اظهارات اخیر کمیسیون انتخابات

ائتلاف های الوطنیه، القرار العراقی و عابرون اظهارات روز پنجشنبه کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق درباره نتایج انتخابات اخیر پارلمانی را “خلاف واقع” دانستند و از جامعه بین المللی خواستند تا این اظهارات را رد کند.

آنها در بیانیه مشترک خود همچنین از دادگاه فدرال عراق خواستند که “حرف خودش را بزند و به فاسدان و متقلبان ضربه ای قوی وارد کند”.

در این بیانیه آمده است: کمیسیون انتخابات در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که روند انتخابات سالم و دقیق بوده و نتایج بین دستگاههای الکترونی رای گیری و محتوای صندوق ها مطابقت می کند.

این بیانیه افزود: اعضای شورای کمیسیون در این کنفرانس طوری صحبت می کردند که انگار از یک سیاره و کشور دیگر آمده اند و صدها مورد تخلف و فیلم و اسنادی که فاجعه تخلف ها را نشان می داد، فراموش کرده بودند. آنها با صراحت اعلام کردند که روند انتخابات پیچیده ترین رویداد در عراق بود و به طور قطع ما امید داشتیم که سازوکارها ساده تر و شفاف تر باشد اما همانطور که گفتند این روند پیچیده بود و سوال این است که چطور این روند پیچیده به نتایج دقیق منتهی شده است.

این بیانیه همچنین گفت: مستقل بودن کمیسیون شما ایجاب می کرد که بی توجه به صدای بر حق استان الانبار – که تاکید کرد شاهد بزرگترین عملیات تقلب و تحریف حقایق بود- نباشید اما شما با این کار خود؛ بی طرفی خودتان را زیر سوال بردید و در سلامت مدیریت انتخابات خود شک و تردید ایجاد کردید. همه به خوبی می دانند که دهها فیلم درز کرده، میزان تقلب در الانبار و آمار نجومی به ناحق اضافه شده به برخی نامزدها در ساعات آخر رای گیری را نشان می دهد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : روایت سیدحسن نصرالله از دیدار با امام خامنه‌ای در اوایل بحران سوریه - شمس آباد

این بیانیه گفت: بی طرفی و سلامت شما اکنون در بوته آزمایش قرار گرفته است که یا حق را یاری می کنید و به میزان تقلب حاصل شده براساس شکایت ها و فیلم های موجود اذعان می کنید یا راه مقابل را در پیش می گیرید و وقت کشی می کنید تا از دل این روند انتخاباتی، نمایندگانی از استان الانبار با تقلب وارد پارلمان شوند. این روند بازتاب خود را در تشکیل دولتی ضعیف در انجام وظایف خواهد گذاشت و عملیات سرقت و چپاول اموال عمومی از سوی فاسدانی که با تقلب به صدر عرصه سیاسی رفته اند، ادامه خواهد یافت.

کمیسیون انتخابات عراق در کنفرانس مطبوعاتی خود سلامت نتایج انتخابات را تایید کرده بود.

سخنگوی این کمیسیون در کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه گفت که انتخابات پارلمانی اخیر این کشور به درستی اجرا شد و نتایج آن براساس محتوای صندوق های رای گیری بود.

وی افزود: شماری از شکایت های انتخاباتی وصول شده و درحال بررسی است.

به گفته این سخنگو، دستگاه قضایی در طول ۱۰ روز شکایت ها را بررسی می کند و از همگان می خواهیم که به قانون اساسی احترام بگذاریم.

این سخنگو گفت: کمیته وزارتی تشکیل شده برای پیگیری نتایج انتخابات یک کمیته غیرقانونی است اما با آن همکاری خواهیم کرد.

* بسیاری از فایل های ویدئویی تقلب، واقعی نیست

عضو شورای کمیسیون عالی انتخابات عراق تاکید کرد: بسیاری از فایل های ویدئویی منتشر شده در شبکه های اجتماعی مبنی بر تقلب در انتخابات پارلمانی اخیر نادرست بوده و واقعی نیست.

الموسوی گفت: کمیسیون انتخابات ارجاع شکایت به این کمیسیون از سوی هیئت سلامت را رد می کند. برخی طرف ها این مسئله را ترویج می کنند.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :