به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، نشست شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای ۳۰ نوامبر و اول دسامبر برابر با ۹ و ۱۰ آذر سال جاری در «سوچی» روسیه برگزار می‌شود.

این نشست به ریاست «دیمیتری مدودف» نخست وزیر روسیه آغاز خواهد شد.

در این مراسم علاوه‌بر نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای نمایندگان کشورهای ناظر و سازمان‌های بین المللی شرکای این سازمان حضور پیدا خواهند کرد.

بررسی مسائل مربوط به ارتقاء همکاری‌های اقتصادی و تجاری در چارچوب سازمان همکاری شانگهای از موضوعاتی می‌باشند که نخست وزیران کشورهای عضو این سازمان طی این نشست روی آنها تمرکز خواهند کرد.

نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای در این نشست همچنین در مورد مراسم‌های این سازمان برای توسعه پروژه‌ها از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱، ایجاد مکانیسم‌های مالی، تشدید فعالیت شورای تجاری و ارتباطات بین بانکی تبادل نظر خواهند کرد.

با توجه به نتایج این نشست امضای توافقنامه در مورد نحوه تشکیل و اجرای بودجه سازمان همکاری شانگهای و همچنین تصویب فعالیت آتی این سازمان برنامه ریزی شده است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : نمایشگاه خودرو فرانکفورت ۲۰۱۷ به روایت تصویر (گالری عکس)

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۱ میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شده است.

در نشست این سازمان که تاریخ ۸ و ۹ ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی در شهر «آستانه» پایتخت قزاقستان برگزار شد، هندوستان و پاکستان عضو دائمی سازمان همکاری شانگهای‌ شدند.

اکنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند.

ترکیه، سریلانکا، ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج شریک گفت‌وگو با این سازمان هستند.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :