گروه بین‌الملل شمس آباد فتانه غلامی ؛

دهم می سال ۲۰۱۷، نظامیان سعودی با تعرض به شهر «العوامیه» واقع در منطقه «قطیف» در شرق عربستان، مانع ارتباط ساکنان این شهر با روستاها و شهرهای مجاور شدند و معیشت ساکنان این منطقه را با مشکل همراه کردند و با تعرض به روستای باستانی «المسوره» در این شهر منازل زیادی را تخریب کردند و ادعا کردند که به بهانه توسعه منطقه درصدد هستند تا خانه‎های روستای المسوره را تخریب کنند هرچند که نیروهای واکنش سریع عربستان مدعی بودند این روستا باید برای مقابله با ناامنی و تروریسم به‌سرعت تخریب شود زیرا آن را الهام‌بخش مردم معترض می‌دانند.

 

این روستا محل تولد «شیخ نمر» است و در حقیقت نمادی از مقاومت در شرق عربستان به شمار می‌رود. این روستا با خانه‌های قدیمی با قدمت بیش از ۱۰۰ سال امکان پنهان شدن آسان معترضان را نیز فراهم آورده است و نیروهای امنیتی در تعقیب و گریزها راه به جایی نمی‌برند.

عملیات تخریب از اواخر دی‌ماه ۱۳۹۵ آغاز شده و حکومت سعودی به جد به مسأله لزوم تخریب روستا و ساخت شهرکی برای بیش از ۲۰۰۰ ساکن آن ورود پیدا کرده است.دولت عربستان پیشتر آب و برق روستا را برای کوچاندن اجباری مردم، قطع کرده و بهانه خود را نیز توسعه و پیشرفت منطقه قرار داده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ترامپ، کیک شکلاتی و مقابله با سیاست "موازنه نرم" روسیه و چین

شیخ نمر، یک فقیه شیعه عربستانی بود که در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد و در روز چهارشنبه ۱۵ اکتبر ۲۰۱۵ دادگاه جنایی عربستان سعودی به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به «اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی» محکوم و در ۲ ژانویه ۲۰۱۶ اعدام شد.

 

نظامیان سعودی بارها کوشش کرده‌اند تا حوزه علمیه شیخ نمر را تخریب کنند. این حوزه علمیه به دست محمد بن ناصر آل نمر تاسیس شده بود و جایگاه علمی والایی داشت و تاکنون فارغ‌التحصیلان زیادی داشته است. این مرکز که از نخستین حوزه‌های علمیه در منطقه الشرقیه عربستان است، چندی پیش از سوی مقامات سعودی با آر پی جی، تخریب شده بود اما هربار ساکنان روستای باستانی المسوره، آن را بازسازی و ترمیم کردند در تعرض سال گذشته نظامیان سعودی به عوامیه، بار دیگر این حوزه علمیه هدف تخریب قرار گرفت.

تعرض نظامیان سعودی به العوامیه، سه ماه ادامه یافت و طی آن، نظامیان سعودی اقدام به جنایات زیادی کردند که در سایه سکوت جامعه بین‌الملل و اکتفای آن به ابراز نگرانی درباره وضعیت ساکنان این شهر، همچنان ادامه یافت. پرتاب بمب‌های آتش‌زا به سوی منازل مسکونی، مساجد، مدارس، تیراندازی به سوی کارگران و دانش‌آموزان وسایر شهروندان، هدف‌گیری حوزه علمیه شیخ «نمر باقر نمر»، ممانعت از نظافت شهری استان قطیف و استفاده از سلاح‌های ممنوعه برای سرکوب این شیعیان، تخریب منازل مسکونی با استفاده از بولدوزرها با پشتیبانی خودروهای زرهی، شلیک خمپاره به سوی مناطق مسکونی و کوچ اجباری مردم، تنها بخشی از اقدامات نیروهای امنیتی آل سعود در عوامیه بود.

پیشنهاد ویژه :   ورزشی : شمس آباد - یک بام و دوهوا در ورزش ایران

 

پس از گذشته سه ماه از تعرض نظامیان سعودی به العوامیه و شهادت ۳۳ شهروند و کوچ اجباری هزاران شهروند شیعه پس از تخریب منازلشان؛ این شهر و اطراف آن از آگوست سال ۲۰۱۷ میلادی، تحت محاصره و سیطره نظامی و امنیتی کامل نظامیان آل سعود قرار گرفت.

حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت عربستان را شیعیان تشکیل می‌دهند که عمدتاً در استان الشرقیه ساکن هستند. این استان مهمترین مرکز استخراج نفت در عربستان به شمار می‌آید.

مناطق شهری استان قطیف در عربستان به دو دلیل: ترکیب جمعیتی (اکثریت شیعه) و منابع غنی اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار است. رژیم آل‌سعود نیز تحت تاثیر ایدئولوژی افراطی وهابیت، همواره شیعیان قطیف را در عربستان تحت فشارهای غیرانسانی قرار داده است و به همین دلیل شیعیان این منطقه از فوریه ۲۰۱۱ با برگزاری اعتراضات خیابانی در استان الشرقیه عربستان، بویژه در منطقه قطیف و شهر عوامیه، خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی، برخورداری از حق آزادی بیان و برگزاری اجتماع و همچنین پایان تبعیض گسترده هستند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : روزنامه لبنانی از شروط ریاض گزارش داد عربستان به دنبال خروج آبرومند از مسئله سعد الحریری است

نظامیان سعودی در آستانه سالگرد تعرض خونین به عوامیه، سه‌شنبه (۸ می)، به مدت ۵ ساعت به برخی دیگر از شهرک‌های استان القطیف تعرض کردند.

بر اساس این گزارش، تعرض نظامیان سعودی به شهرک‌های ام الحمام، الخویلدیه و حله محیش در قطیف، از صبح روز سه‌شنبه پیش آغاز شد و طی آن، محله‌های مسکونی این شهرک‌ها هدف تجاوز نظامیان قرار گرفت و خودروهای نظامی سعودی ضمن  جولان در خیابان‌های مختلف شهرک‌های «البحاری» و «القدیح»، کلیه ورودی‌ها و خروجی‌های این شهرک‌ها را با خودروهای نظامی بستند.

به مناسبت سالگرد تعرض نظامیان سعودی به عوامیه، چند روز پیش کمیته‌های «الحراک فی شبه الجزیره العربیه» طی بیانیه‌ای تحت عنوان «برای اینکه فراموش نکنیم…نخستین سالگرد تعرض بع العوامیه و روستای المسوره» جنایات صد روزه آل سعود در العوامیه را محکوم و اعلام کردند که آتش انقلاب آنها تا سرنگونی رژیم آل سعود خاموش نخواهد شد.

انتهای پیام/ص

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :