به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، “حامد کرزی”، رئیس جمهور سابق افغانستان در “گفت و گو” با “دویچه وله” آلمان به بحران طولانی مدت در کشورش پرداخته و گفت: آینده این کشور در دستان نسل های آینده قرار دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که شما شرایط امنیتی در افغانستان را ۱۶ سال بعد از عملیات نیروهای ناتو و آمریکا در این کشور چگونه ارزیابی می کنید گفت: متاسفانه شرایط امنیتی خیلی از آنچه ما حسرت و آرزوی آن را داشتیم دور است. بمب ها و ناامنی ها نمایانگر زندگی روزمره ما است. خشونت افزایش پیدا می کند. بخش های بیشتری از کشور ما نسبت به قبل بواسطه نیروهای خارج از دولت کنترل می شود. بعد از ۱۶ سال مبارزه با ترور غرب در افغانستان گروه های جدید تروریستی در کشور ما تشکیل می شود. داعش هم به صحنه آمده است و ما از خودمان این سوال را می پرسیم که چگونه این اتفاقات افتاده است؟

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که بزرگترین مانع برای صلح در افغانستان چیست گفت: دو فاکتور وجود دارد. برخی می گویند که دلیل آن در خود افغانستان وجود دارد اما من می گویم نه؛ این نادرست است. ملت افغانستان به صورت گسترده و با رغبت زیادی با جامعه بین المللی برای برقراری صلح، رفاه و دموکراسی همکاری کرده اند. فاکتورهای ناپایداری در افغانستان در خارج قرار دارند. نقش پاکستان در این راستا عموما مشخص است و عبارتند از مناطق عقب نشینی در این کشور برای تروریست ها، مکان های آموزشی، منابع مالی و پشتیبانی های ایدئولوژیک برای تروریست ها در افغانستان. دومین فاکتور مهم ناامنی در افغانستان استراتژی آمریکا در کشور ما است. رویکرد بسیار غیر حساس آمریکایی ها در جنگ علیه ترور که به مفهوم قربانیان زیاد در بین غیر نظامیان، تاسیس زندان هایی در افغانستان، تعدی استقلال، فرهنگ و ارزش های ما همه به ایجاد شرایط فعلی منجر شده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آغاز عملیات گسترده نیروهای عراقی علیه عناصر باقی مانده داعش در استان دیاله

وی درباره تصمیم رئیس جمهور فعلی افغانستان برای برگزاری انتخابات پارلمانی در سال آینده در این کشور و اینکه آیا چنین اقدامی با توجه به شرایط بد امنیتی در افغانستان امکان پذیر است گفت: ما امیدواریم که این انتخابات برگزار شود. در حال اماده خیلی هم دیر شده است. قاون اساسی باید زنده شود. تمایل زیادی برای برگزاری این انتخابات در کشور ما وجود دارد. اینکه آیا این امر امکان پذیر است مسئله دیگری است. اما ما باید تحت هر شرایطی به مسیر دموکراسی پایبند باشیم و انتخابات پارلمانی هم به همین مسیر تعلق دارد. همه ما باید در این راستا کار کنیم.

کرزی در ادامه این گفت و گو در پاسخ به این پرسش که از نظر شما در حال اماده اولویت اصلی در افغانستان چیست گفت: بخصوص ما باید شدیدا در این باره بیاندیشیم که چه چیزی در کشور ما در مسیر اشتباه قرار دارد. خطای شخص ما در این راستا چیست و در کجاها آمریکایی ها اشتباه کرده اند و گناه همسایگان ما در ایجاد چنین اوضاعی چیست؟ ما باید شرایط را مورد ارزیابی قرار داده و روی راه حل ها کار کنیم. برای این منظور تشکل لویه جرگه و گردهمایی بزرگ سران قبایل بهترین تشکل است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ۳ فرضیه درباره دیدار محرمانه ترامپ-پوتین در هامبورگ - شمس آباد

وی در بخش دیگری از این گفت و گو درباره افزایش حضور نظامی آمریکا در افغانستان و اینکه این اقدام در دوران ریاست جمهوری وی هم انجام شد گفت: من در آن زمان هم مخالف چنین اقدامی بودم. سفیر آمریکا در آن زمان به واشنگتن خبر داد که کرزی در این راستا شریک ما نیست و وی حق داشت. من شریک آمریکایی هادر تشدید جنگ و افزایش شمار قربانیان  در بین غیر نظامیان و ساخت زندان ها و تقض استقلال افغانستان نبودم. اگر حضور آمریکا در افغانستان به امنیت بیشتر برای مردم و به صلح و تقویت استقلال افغانستان منجر می شد من با آن موافق بودم.

رئیس جمهور پیشین افغانستان در بخش دیگری از این گفت و گو مهاجرت افغان ها از کشورشان را رد کرده و گفت: انسان ها باید در کشور خود بمانند و باید سهم خود را برای این کشور و در کشور خود انجام دهند.

وی در ادامه گفت: بله ممکن است ما بمیریم اما ما امید داریم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : روزنامه الصباح مطرح کرد مشکل تشکیل ائتلاف در انتخابات عراق

کرزی دربخش دیگری از این گفت و گو تاکید کرد که توصیه من به افغان های جوان این است که کشور خود را ترک نکنند و همه با هم همکاری کننند تا کشور ما به منطقه بهتری تبدیل شود. خارجی ها نمی توانند به جای ما کار کنند.

رئیس جمهور سابق افغانستان در بخش دیگری از این گفت و گو یک توصیه و درخواست را هم از دولت آلمان کرد و اظهار داشت که دولت آلمان باید همراه با شرکای اروپایی خود با آمریکا گفت و گو کند. یک شکست در افغانستان همچنین بر آلمان هم تاثیر می گذارد. آلمان باید در این راستا کار کند که آمریکا رویکرد درستی را در پیش گیرد رویکردی که برای افغان ها یک چشم اندازی رو به صلح و زندگی معمولی را می گشاید. آلمان می تواند همراه با اروپا و آمریکا و همسایگان ما و قدرتهای منطقه ای بزرگ برای دستیابی به این هدف نقشی را ایفا کند.

انتهای پیام/  

این خبر را به اشتراک بگذارید :