به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد،  انتخابات پارلمانی و شوراهای استانی عراق قرار است ۱۲ می آینده (۲۲ اردیبهشت ۹۷) در سراسر این کشور برگزار شود و این امر موجب شده تا عرصه سیاسی عراق این روزها شاهد ائتلاف‌های جدید و رایزنی‌ و چانه‌زنی‌های احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف شیعی، سنی و کردی برای ارائه فهرست‌های انتخاباتی جدید باشد.

پنجشنبه یازدهم ژانویه (۲۱ دی ۹۶)، کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد که زمان ثبت نام ائتلاف‌های انتخاباتی به پایان رسیده است اما هیچ گزارش دقیقی درباره نام ائتلاف‌های ثبت‌نام شده ارائه نکرد و فقط اعلام کرد که بزودی پس از بررسی‌های لازم، اسامی ائتلاف‌های انتخاباتی را اعلام می‌کند. این نهاد در خصوص تعداد ائتلاف‌ها گفت که ۵۴ ائتلاف برای انتخابات ثبت نام کرده‌اند. این امر موجب شد تا گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره ائتلاف‌های مختلف صورت گیرد و برخی از ائتلاف‌ها نیز به طور رسمی اعلام موجودیت کنند.

پایگاه خبری روزنامه «المستقبل العراقی»، فهرستی از مهمترین ائتلاف‌های ثبت شده در کمیساریای عالی انتخابات را طی یک گزارش منتشر کرده که در ادامه می‌آید.

در این گزارش آمده است: هنوز ائتلاف‌ها در تلاش هستند و برخی احزاب در حال مناقشه و رایزنی برای بزرگتر کردن ائتلافها هستند که مهمترین‌ آنها در ادامه می‌آید:

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تأکید تشکیلات خودگردان بر پایبندی به مذاکرات سازش

۱- مهمترین ائتلاف، ائتلاف «نصر العراق» به رهبری «حیدر العبادی» نخست وزیر است که با فراکسیون «مستقلون» به رهبری «حسین الشهرستانی»، «تجمع عطاء» به رهبری «فالح الفیاض» و شماری از گروه‌های سنی نظیر «بیارق الخیر» در موصل به رهبری «خالد العبیدی» وزیر دفاع سابق، «معاهدون» به رهبری «عبد اللطیف الهمیم» رئیس دیوان اوقاف اهل سنت، «الوفاء» به رهبری «قاسم الفهداوی» وزیر برق و برخی گروه‌های کوچک و شخصیت‌های مستقل همپیمان شده است.

از دیگر گروه‌های همپیمان با نصرالعراق، گروه‌هایی از «الحشد الشعبی» و آن دسته از اعضای ائتلاف «الفتح المبین» به رهبری «هادی العامری» است که شامل سازمان بدر، الصادقون، التجمع الشعبی المستقل، الحرکه الاسلامیه فی العراق، حرکه الصدق والعطاء، حزب الطلیعه الاسلامی، کتله منتصرون، حرکه الجهاد والبناء، تجمع کفى صرخه للتغییر، تجمع عراق المستقبل، تجمع العداله والوحده، کتله الوفاء والتغییر، حزب الله العراق، المجلس الأعلى الاسلامی، منظمه العمل الاسلامی، حرکه ١۵ شعبان، حزب المهنیین للإعمار کتائب الامام علی است.

۲- ائتلاف مهم دوم، ائتلاف «دولت قانون» به رهبری «نوری المالکی» معاون رئیس‌جمهور عراق است که شامل جریان «الوسط» به رهبری «موفق الربیعی»، حزب «مدنیون» به رهبری «حمد الموسوی» و «أحمد ملا طلال» و … است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ایران با درایت رهبری و بیداری مردمش برابر توطئه‌ها مستحکم ایستاده است

۳- ائتلاف سوم، «تحالف للإصلاح سائرون» است که شامل حزب «الاستقامه» تحت پشتیبانی جریان صدر عراق است و شماری از شخصیت‌های سیاسی نظیر «مضر شوکت»، «سعد عاصم الجنابی»، «عدنان العزاوی»، «شیروان الوائلی» و «قحطان الجبوری» در آن حضور دارند و برخی احزاب لیبرال و مدنی در آن فعالیت دارند.

۴- ائتلاف بعدی، «الوطنیه» تحت رهبری «ایاد علاوی» است که با «التجمع المدنی» به رهبری «سلیم الجبوری» رئیس پارلمان عراق، ائتلاف «العربیه» به رهبری «صالح المطلک»، «حرکه نهضه جیل» و شماری از رهبرانی عشائر نینوی و الانبار همپیمان شده است.

۵- ائتلاف «المتضامنون» نیز تحت رهبری «خمیس الخنجر» است.

۶- ائتلاف «للعراق متحدون» به رهبری «اسامه النجیفی» و «اثیل النجیفی» با ۷ حزب دیگر و شخصیت‌هایی مثل «رافع العیساوی»، «سلمانی الجمیلی» و «ظافر العانی» همپیمان شده است. 

۷- ائتلافی نیز در «دیالی» تشکیل شده که حزبهای «الوفاء» و «الجماهیر» و شخصیت‌هایی نظیر «ناهده الداینی»، «طلال الزوبعی»،«عمر الحمیری» و «عامر حبیب الخیزران» در آن حاضرند.

۸- ائتلاف دیگری نیز در «الانبار» شکل گرفته که شامل «الوفاء» به رهبری «قاسم الفهداوی»، «العراقیه الحره» به رهبری «قتیبه الجبوری»، الجماهیر به رهبری «احمد الجبوری»، «سور العراق» و شماری از شیوخ عشیره «الجغایفه» است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : "فرمانفرما" که بود؟

۹- ائتلاف صلاح‌الدین نیز شامل، حرکه الحل  به رهبری «جمال الکربولی»، استاندار أحمد الجبوری (أبو مازن)،  «أیهم السامرائی» وزیر برق سابق، اتحاد القوى الوطنیه و جبهه انقاذ الترکمان است.

۱۰- احزاب جنبش تغییر (گوران)، همپیمانی برای دموکراسی و عدالت به رهبری «برهم صالح» و جماعت اسلامی کردستان  نیز لیست مشترکی با نام «ائتلاف وطن» را برای شرکت در انتخابات پارلمانی عراق و شوراهای استانی در کرکوک، نینوا و دیالی تشکیل داده‌‌اند.

۱۱- ائتلاف ترکمانی‌ها در فهرستی واحد به ریاست « ارشد الصالحی» رئیس جبهه الترکمانی در انتخابات آتی شرکت می‌کند.

۱۲- شخصیت‌های سیاسی عربی در  کرکوک نیز در فهرستی واحد تحت عنوان «التحالف العربی فی کرکوک» فعالیت خواهند کرد.

۱۳- ائتلاف دیگر در الانبار شامل حزب «الحل»، استاندار «محمد الحلبوسی»، «سعدون الدلیمی» و … است.

۱۴- دو حزب دموکراتیک کردستان و اتحادیه میهنی نیز در کرکوک با یکدیگر همپیمان شده‌اند.

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :