دکتر صلاح الدین احمد یونس استاد دانشگاه و عضو اتحادیه نویسندگان جهان عرب و جمعیت بین‌المللی ادبیات تطبیقی در سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل شمس آباد تأکید کرد که حزب‌الله گران‌بهاترین و مهم‌ترین بخش استراتژی سوریه است. وی ائتلاف سوریه و حزب‌الله را ائتلافی تنگاتنگ و قطع نشدنی دانست و تاکید کرد که این ائتلاف تنها بر اساس منافع نیست.

دکتر احمد یونس که در حاشیه کنفرانس بین‌المللی محبان اهل بیت (ع) در تهران با شمس آباد مصاحبه کرد، در رابطه با عوامل پیروزی سوریه بر گروه‌های تروریستی تأکید کرد که سوریه از سال ۱۹۶۲ بین کشورهای عربی منحصربه ‌فرد بود. گاهی اوقات دولت‌هایی نظیر الجزایر و مصر در زمان جمال عبدالناصر و یمن جنوبی و فلسطین به آن ملحق شدند ، اما بعد از تحولات و حوادث بین‌المللی در سال ۱۹۹۱ سوریه در میان کشورهای عربی تنها ماند. سوریه با رهبری حافظ اسد همکاری خود را با دو متحد استراتژیک یعنی روسیه در اتحاد جماهیر شوروی و ایران اسلامی ادامه داد.

این استاد دانشگاه تأکید کرد که ائتلاف مذکور همچنان باقی است و به همکاری‌های خود ادامه می‌دهد و در هنگامی که کشورهای عربی تحت پرچم صهیونیستی آمریکایی اجتماع شدند تا بتوانند دولت سوریه و ساختارهای اجتماعی این کشور را از هم فرو بپاشند ، متحدان مذکور به سوریه وفادار باقی ماندند و در چارچوب همکاری روسیه و ایران از این کشور دفاع کردند.

وی ادامه داد که روس‌ها مواضع بین‌المللی و سلاح‌های راهبردی این کشور را تضمین کردند و ایرانی‌ها به عنوان متحدان منطقه‌ای این کشور تأمین تسلیحاتی و انرژی و مواد غذایی آنها را بر عهده داشتند تا به این ترتیب سوریه بتواند خسارت ناشی از رژیم‌های عربی که به ائتلاف اسرائیل درآمده بودند را جبران کند. پیروزی که ارتش سوریه و متحدانش شامل ارتش ایران و روسیه و حزب‌الله لبنان به آن دست پیدا کردند، بخشی از استراتژی سوریه بود. کسانی که تصور می‌کنند سوریه یک چیز است و حزب‌الله چیز دیگر، اشتباه می‌کنند. حزب‌الله گران‌بهاترین و مهم‌ترین بخش استراتژی سوریه و  شامل مبارزان وفادار و منضبطی است که از این کشور دفاع کردند، همان طور که از جنوب لبنان دفاع کردند. حزب‌الله پیش‌ از این نیز از تجربه‌های سوریه و و سلاح این کشور برای آزادسازی جنوب لبنان استفاده کرده بودند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اخبار رسانه‌ها درباره سفر «محمد بن سلمان» به عراق صحت ندارد

ائتلاف سوریه و حزب‌الله تنگاتنگ است

عضو اتحادیه نویسندگان عرب تأکید کرد که اخیرا آزاد سازی کوه های عرسال صورت گرفت و همان طور که سید حسن نصرالله تأکید کرد، او به دیدار بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه رفت تا اولویت آزادسازی عرسال را با او در میان بگذارد. اگر این اولویت مطرح نمی شد، ارتش سوریه اولویتش شهرهای دیرالزور و الرقه بود، اما بشار اسد در پاسخ به درخواست سید حسن نصرالله به سمت مرزهای لبنان رفت و در ریشه‌کن‌کردن داعش از کوه های عرسال به این حزب سودمند کرد. این ائتلاف بین دو طرف سوریه و حزب الله ائتلافی تنگاتنگ و غیر قابل گسست است و تنها مبتنی بر منافع نیست.

وی ادامه داد که بحران در سوریه تحت عنوان اخوانی سازی منطقه آغاز شد و آمریکا به دنبال آن برآمد تا به جای رژیم‌های عربی، رژیم های تحت تسلط اخوانی ها را روی کار آورد. هماهنگی‌ها در این رابطه با ترکیه صورت گرفت و قرار شد ثروت های مالی اخوانی ها به طرف های غربی نظیر آمریکا و انگلیس و فرانسه واگذار شود و در مقابل آن ها بتوانند حاکمیت کشورهای منطقه و در اختیار داشته باشند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ریاست جمهوری تونس اعلام کرد تصمیم امارات علیه زنان تونسی به دلیل ترس از حملات تروریستی است

این استاد دانشگاه سوریه تأکید کرد که سوریه کشوری مملو از نفت و گاز و ثروت‌های طبیعی است. غرب موفق شد مزدوران خود را تحت عنوان دموکراسی و عناوین متعدد در ساختارهای سیاسی سوریه کشف کند. این افراد عناصر لیبرال سوری بودند که در آغوش غرب بزرگ شده بودند و هیچ نقش سیاسی یا محبوبیت مردمی و دینی در این کشور نداشتند. اینها گروهی از افراد بودند که کارکرد اصلی آنها تنها تسلط بر رسانه‌های جمعی بود.

دکتر احمد یونس در ادامه تأکید کرد که ساختار اخوانی‌ها در سوریه از زمان شکست  در سال ۱۹۸۲ به دست حافظ اسد ضعیف بود، لذا عرب ها موفق شدند به اخوانی ها در سوریه سودمند کنند و فوج فوج از این عناصر از مصر و عربستان و تونس و قطر و ترکیه وارد سوریه شدند. البته تمامی این گروه‌ها نیز بدون در نظر بردن پشتیبانی ترکیه نمی‌توانستند کاری از پیش ببرد. ترکیه دولتی بود که دشمنی مستمری با سوریه داشت.

نقش برجسته ایران در آزادسازی حلب

وی در ادامه ابراز داشت که اخوانی‌ها شکست‌های متعددی را پذیرفتند که ابتدای آن ها در حلب بود. تروریست‌های جبهه النصره و داعش نتوانستند شهر حلب را جز در بخش مناطق پیرامونی تحت کنترل خود بگیرند. نیروهای ایرانی نقش برجسته‌ای در آزادسازی شهر حلب داشتند و چندین از مستشاران این کشور و نظامیان و عناصر داوطلب آن در این درگیری‌ها به شهادت رسیدند. ایران مهم‌ترین نقش را در تحقق پیروزی سوریه در جنگ حلب داشت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اقلام دزدیده‌شده خودتان را به نصف قیمت بخرید!

این تحلیلگر منطقه ای ادامه داد: بعد از شکست داعش درحلب، شکست نهایی این گروه تنها به زمان نیاز داشت. آنها دومین شکست را در شهر دیر الزور و شکست آخر را در شهر البوکمال دریافت کردند. در پی این شکست بود که سردار قاسم سلیمانی و سخنگوی رسمی وزارت دفاع سوریه اعلام کردند که شهر البوکمال به صورت کامل از کنترل داعش آزاد شد و به این ترتیب موجودیت داعش در عراق و سوریه به پایان رسید.

راه حل سیاسی مبتنی بر نگه داشتن وحدت ملی و اراضی سوریه

دکتر صلاح الدین احمد یونس در پایان این گفت‌وگو تأکید کرد که الان غرب به دنبال شبیه‌سازی نسخه جدیدی تحت عنوان جبهه اسلامی دموکراتیک و جبهه اسلامی آزاد و … است و چنین عناوینی تنها در راستای خدمت به منافع غرب مطرح می‌شود. آنها به دنبال بردن برخی چیزها از مردم سوریه هستند و استفاده از عبارت پروژه سیاسی در برنامه های آنها کذب و فریب است. ما همگی در سوریه اعتقاد داریم که هیچ جایگزینی به جای جنگ با داعشی ها و عناصر جبهه النصره وجود ندارد، با این وجود ما نیز از راه‌حل سیاسی صحبت می‌کنیم و این یک حقیقت است.

وی در پایان تأکید کرد که راه‌حل سیاسی با نگه داشتن وحدت اراضی و ملی سوریه امکان پذیر است. این مهم‌ترین موضوع در قانون اساسی سوریه است و سوریه حتی از یک وجب از اراضی سوریه عقب نشینی نمی کند و ملت سوریه متحد است و بر قداست اراضی سوریه توافق نظر دارد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :