به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی شمس آباد، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به سؤالات آنها پاسخ داد.

وی درباره اظهارات سردار جعفری فرمانده کل سپاه و اخطار وی به آمریکایی‌ها درباره قرار دادن سپاه در فهرست تروریستی عنوان کرد: امیدوارم هیأت حاکمه آمریکا در ادامه خطاهای خودش این خطای بسیار مهم و استراتژیک را انجام ندهد و دوراندیشی لازم را داشته باشد، ولی اگر به سمت چنین تصمیمی حرکت کند قطعا پاسخ ایران بسیار قاطع، کوبنده و سخت خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: تصور می‌کنم باید در آن هنگام آمریکا تمام عوارض آن را بپذیرد و قطعا پاسخ ایران سخت، قاطع و در حد لازم خواهد بود که در زمان خودش اگر چنین اتفاقی به وقوع بپیوندد اتخاذ خواهد شد.

قاسمی گفت: امیدوارم عقلای قوم و خردمندانی که در آمریکا می‌توانند باشند در مسیر عدم اتخاذ چنین تصمیم خطرناکی، گام‌های لازم را بردارند.

سخنگوی دستگاه سیاستمداری در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا برنامه‌ای برای اعزام ناظران ایرانی به ادلب در دستورکار است؟ گفت: سؤال مزبور متمرکز بر نکات فنی و تخصصی کار است که در دستور کار مذاکرات گروه کارشناسی آستانه قرار دارد. در اجلاس ششم آستانه تا حد زیادی پیشرفت‌های زیادی حاصل شد و مذاکرات کارشناسی پیرامون همین مسائل تخصصی و نظامی و حضور افراد بود و فکر می‌کنم تا اجلاس بعدی (هفتم) بتوانیم به تفاهمات لازم برسیم.

قاسمی همچنین درباره عملیات نظامی ترکیه در ادلب سوریه و موضع ایران نیز خاطرنشان کرد: مواضع ما با ترکیه و روسیه درباره موضوعات سوریه تا حد زیادی همواره مورد مشورت است و هماهنگی‌های لازم در هنگام صورت می‌گیرد و ما روند همکاری‌هایمان را به طور دائم و مستمر داریم و همدیگر را در جریان آخرین تحولات قرار می‌دهیم.

به گزارش پارس، خبرنگار دیگری درباره سعی برخی‌ رسانه‌ها و سیاستمداران برای مرتبط کردن برنامه هسته‌ای ایران با رویارویی کره شمالی و آمریکا سؤال کرد که قاسمی آن را حرف بی جا و غلطی خواند که در ادامه ایران هراسی و ایران ستیزی و فشاری که بر برخی از محافل آمریکا و منطقه بوسیله رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور خاص دیگر در منطقه دنبال می‌شود، این مطالب مطرح می‌شود و هیچ پایه، اساس و بنیادی ندارد و این بحث‌ها از اساس تکذیب می‌شود و کاملا نا درست است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره منفعل بودن برخی از سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور در زمینه سرمایه‌گذاری و … نیز خاطرنشان کرد: می‌توانم با شما در این زمینه مخالف باشم. البته در هر حوزه‌ای جای تکامل و پیشرفت وجود دارد و می‌‌توانیم در گام‌های بعدی و سعی‌های آتی این سعی را در نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور و به خصوص در کشورهایی که دارای ظرفیت‌های لازم اقتصادی در حوزه‌های مختلف جذب تکنولوژی، سرمایه‌گذاری و منابع مالی وجود دارد، فعال‌تر کنیم.

قاسمی افزود: ولی می‌توانم اذعان کنم در شرایط کنونی در حد توان و امکانات موجود سفارتخانه‌های ایران فعال هستند، ولی وضعیت موجود از نظر ما وضعیت مطلوب نیست و ما می‌توانیم به وضعیت بهتری نائل شویم و برای آن طراحی و برنامه‌ریزی شده که امیدوارم طی ماه‌های آینده با محقق شدن ساختار جدید در این زمینه بهتر فعال کنیم. من با بحث انفعال مخالفم و چنین وضعیتی وجود ندارد و یا عموما وجود ندارد.

به گزارش پارس، خبرنگار دیگری درباره اظهارات اژه‌ای سخنگوی وزارت خارجه مبنی بر محکومیت دری اصفهانی از اعضای کارشناسی تیم مذاکرات هسته‌ای به جرم جاسوسی و اینکه آیا از وزارت اطلاعات قبلا برای انتخاب اعضای تیم استعمال شده بود؟ سؤال کرد که قاسمی در این باره عنوان کرد: آنچه بوسیله سخنگوی قوه قضائیه و تصمیمات این قوه مطرح شد، متین است و من در این زمینه اظهارنظری ندارم.

وی یادآور شد: آنچه در مورد این فرد می‌توانم اشاره کنم این است که ایشان چندین دهه است برای نهادها و ارگان‌های جمهوری اسلامی سعی‌های زیادی داشته و همکاری‌های زیادی با وزارتخانه‌های مختلف داشته است و در برخی از حوزه‌ها و برخی از نشست‌های کارشناسی در کار برجام، به عنوان مشاور فعالیت داشته و در مقاطعی سعی‌های مثبتی داشته و بازگشت ۱٫۷ میلیارد یورو به کشور گفته می‌شود از سعی‌های ایران محسوب می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - کارشکنی عجیب عربستان درباره فیلم «محمد رسول الله» + نامردی برخی داخلی ها

سخنگوی دستگاه سیاستمداری یادآور شد: ولی وظیفه وزارت خارجه تحقیق و تفحص در مورد روابط پنهان و درون افراد نیست و این وظیفه ذاتی سایر ارگان‌های ایران است که در خصوص روابط پنهان و ناپیدای افراد اطلاعات لازم را داشته باشند و بهنگام در اختیار سایر ارگان‌ها و اگر مورد نیاز باشد در اختیار وزارت خارجه نیز قرار بدهند. ارگان‌های مشخص کننده این نوع روابط و ویژگی‌های افراد، وزارت خارجه نیست و وزارت خارجه با توجه به اینکه ایشان را یکی از ارگان‌های دولتی به وزارت خارجه به عنوان متخصص بحث امور بانکی معرفی کرده بودند در مقاطعی در کنار دوستانی که در بخش اقتصادی مذاکره می‌کردند، به عنوان مشاور فعالیت داشتند.

قاسمی درباره اینکه آیا دری اصفهانی زیر مجموعه بعیدی‌نژاد (سفیر کنونی ایران در لندن) در تیم هسته‌ای فعالیت می‌کرده است؟ گفت: اطلاع خاصی ندارم که ایشان زیر مجموعه آقای بعیدی‌نژاد بوده باشند. قطعا ایشان عضو وزارت خارجه نبوده و به عنوان مشاور بوسیله ارگان دیگری به وزارت خارجه معرفی شده و با بخش اقتصادی و هیأت کارشناسی برجام در مقاطعی همکاری داشته است، ولی به لحاظ سازمانی چون عضو وزارت خارجه نبودند فکر می‌کنم عضو ستاد برجام به مفهومی که شما مدنظرتان است نبودند و اعضای ستاد اجرای برجام عمدتا از اعضای وزارت خارجه هستند و نماینده‌های مشخص برخی وزارتخانه‌های ذیربط که در مقاطع مورد نیاز و در آن زمان همکاری‌های لازم را با تیم وزارت خارجه داشتند.

به گزارش پارس، سخنگوی دستگاه سیاستمداری درباره سفر ابراهیم‌ رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه به قم و انتقاد برخی از مراجع عظام در عدم به کارگیری از ظرفیت‌های حوزه‌های علمیه در جهان اسلام، خاطرنشان کرد: در بحث میانمار از ابتدا وزارت خارجه فعالیت‌های گسترده‌ای را در حوزه‌های مختلف داشت چه در حوزه موضع‌گیری، چه تماس‌های تلفنی و چه در نشست آستانه و نیویورک با حضور رئیس جمهور و اقداماتی که در چارچوب معاونت‌های انساندوستانه آغاز شد و هنوز ادامه دارد و امروز هم قرار بود در یک محموله دیگری با معاونت وزارت بهداشت اعزام شود.

وی افزود: هدف از برخی از این پیگیری‌ها فشار بر دولت میانمار بود که اجازه دهد مستقیم معاونت‌های لازم را به میانمار منتقل کنیم و بتوانیم با نظارت نیروهای خودمان و مسئولانی که در آنجا خواهند بود این اقلام را در اختیار نیازمندان قرار دهیم که بعد از سفر سفیر آکردیته ما به میانمار و مذاکرات انجام شده، قرار بود زمان و تاریخ مشخصی هم برای اعزام هیأت سیاسی و پذیرش معاونت‌ها انجام شود که هنوز این اتفاق به مرحله عمل نرسیده و ما منتظر اقدام دولت میانمار هستیم.

قاسمی ادامه داد: در این چارچوب وزارت خارجه از سفیر آکردیته ایران در میانمار درخواست کرد که برای مشورت‌هایی به تهران فراخوانده شد و بعد از جلسات متعدد در وزارت خارجه و با حضور سایر ارگا‌ن‌ها، تصمیم گرفته شد که معاونت آسیا و اقیانوسیه و سفیر ما سفری را به قم داشته باشند و با برخی مراجع و آیات عظام دیدارهایی را داشته باشند و آخرین وضعیت میانمار را تشریح کنند که این اتفاق هفته گذشته انجام شد و نتایج بسیار خوبی داشت. اقداماتی که صورت گرفته بود مورد تایید مراجع قرار گرفت و توصیه‌هایی هم برای سعی بیشتر صورت گرفت.

وی افزود: آنچه در چارچوب اصلی مذاکرات قرار داشت و در دستور کار بود بحث میانمار و روشنگری درباره این وضعیت و مواضع ایران بود. ما ارتباط بسیار خوبی با مراجع عظام داریم و بطور مکرر معاونت ها و وزیر سفرهایی را به قم دارند و از طریق دفتر نمایندگی وزارت خارجه در قم این ارتباط به صورت روزانه و مرتب با بیوت آیات عظام وجود دارد و همکاری‌ها در جریان است و ما همواره از توصیه‌های این بزرگان به خوبی استفاده و استقبال کردیم و این وضعیت حتما ادامه خواهد داشت.

به گزارش پارس، خبرنگار دیگری درباره سفر نخست‌وزیر ارمنستان به تهران نیز خاطرنشان کرد: در این سفر درباره آخرین وضعیت مسائل دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و مسائل حوزه قفقاز براساس رایزنی‌های مستمر با دولت ارمنستان گفت‌وگو و این مباحث ادامه خواهد یافت و سفری به جا و به موقع است. حوزه قفقاز مهم و بسیار استراتژیک است و ما با همه کشورهای این حوزه از جمله آذربایجان، ارمنستان و گرجستان رایزنی‌ها و تماس‌های مستمری داریم و امروز هم در گرجستان کمیسیون مشترک اقتصادی در حال برگزاری است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : انتقاد ترکیه از تصمیم عربستان در تروریستی خواندن «اتحادیه جهانی علمای مسلمان»

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان درباره نگار قدس کنی شهروند زن ایرانی بازداشت شده در استرالیا و پیگیری‌های وزارت خارجه در این باره عنوان کرد: این خانم شهروند ایرانی مقیم استرالیا است که به خاطر برخی از اقدامات تجاری که در دوران بایکوت که امروز وجود ندارد، متهم شده است و در زندان است و در وضعیت وخیم و بدی به سر می‌برد. از افرادی است که بوسیله دولت آمریکا تحت تعقیب است و آمریکا خواستار استرداد آن شده است و از مدت‌ها پیش وزارت خارجه ایران از کانا‌هال مختلف در تهران و استرالیا و از هر کانالی که امکانپذیر بوده در این زمینه سعی‌های لازم را در سطوح مختلف انجام داده و ما با شدت تمام پیگیر این موضوع هستیم.

وی افزود: متاسفانه به همین دلایل واهی و نا درست، سیستم قضایی آمریکا چندین از شهروندان ایرانی را در برخی از کشورها مورد پیگرد قرار داده است که باید هر چه زودتر این روند متوقف شود.

قاسمی خاطرنشان کرد: یکی از مباحث جدی در دستورکار حوزه کنسولی و سیاسی ما موضوع این تعداد از افرادی است که در چند کشور مختلف در چنین شرایط وخیمی قرار دارند. البته شرایط خانم قدس کنی وضعیت وخیم و نگران کننده است.

به گزارش پارس، سخنگوی دستگاه سیاستمداری در پاسخ به سؤال دیگری درباره اعلام شرکت رنو در خصوص تعلیق فعالیت‌هایش در ایران، در صورت اعمال بایکوت‌های آمریکا و اینکه در صورت عدم تایید پایبندی ایران به برجام بوسیله آمریکا چقدر احتمال می‌دهید که قراردادهای منعقد شده با ایران باقی بماند؟ که وی گفت: درباره چیزی که اتفاق نیفتاده و حدس و گمان و گمانه زنی است و روشن نیست بهتر است موضع‌گیری نکنم. صبر می‌کنیم وضعیت چگونه پیش خواهد رفت.

وی افزود: آنچه روشن است این است که دول اروپایی در مجموعه کلان خود تاکنون با شدت و حدت تمام در مقابل سیاست‌های آمریکا ایستاده‌اند و آنگونه که به ما اطلاع دادند قرار است همکاری‌های خودشان را با ایران ادامه دهند ولی در حوزه سیاست و مسائل سیاست خارجی باید با احتیاط حرکت و صبر کرد و وضعیت آتی را رصد کرد.

خبرنگار دیگری درباره حضور ظریف در مراسم تشییع جلال طالبانی و استفاده از پرچم اقلیم کردستان عراق به جای پرچم عراق بر روی تابوت طالبانی و ترک جلسه بوسیله برخی و اینکه چرا نماینده ایران در اعتراض به این موضوع جلسه را ترک نکرده است؟ سؤال کرد که قاسمی عنوان کرد: من از ترک دیگران اطلاع دقیقی ندارم.  استقبال رسمی کوتاه بود و با توجه به شخصیت طالبانی و ارتباطات دیرینه‌ای که با ایران داشت ما در این مراسم شرکت کردیم و دلیل دیگرش اینکه ایشان پیش از این عهده‌دار ریاست جمهوری عراق بود.

قاسمی ادامه داد: بحث پرچم فکر می‌کنم بحث خیلی مهمی نیست در این مراسمی که انجام شد و خیلی نباید به آن توجه کرد. ایشان از کرکوک بودند و شاید کمی بد سلیقگی و شیطنت بوسیله برخی‌ها صورت گرفت ولی با توجه به اینکه زمان کوتاه بود این مراسم خیلی زود به پایان رسید و هیأت ما هم تا حدی با تاخیر به فرودگاه سلیمانیه رسید و نهایتا فرودگاه را ترک کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری تصریح کرد که در سفر ظریف به سلیمانیه هیچ مذاکراتی انجام نشده و هیچ پیامی هم رد و بدل نشده است. ظریف پس از حضور در مراسم فرودگاه سلیمانیه را ترک کرد و هیچ مذاکره‌ای با مقامات موجود در جایگاه انجام نشد.

وی درباره اینکه آیا تهران آمادگی دارد در صورت مذاکرات احتمالی بین عراق و اقلیم کردستان میزبان این نشست باشد؟ نیز گفت: در مورد نشست‌های آتی هیچ چیز دقیق و روشنی وجود ندارد و اگر تفاهمی صورت گیرد در زمان خود اطلاع رسانی خواهد شد.

به گزارش پارس، خبرنگار دیگری درباره مطالب مطرح شده مبنی بر تغییر موضع ایران در مذاکرات هسته‌ای و پیشنهاد ایران برای مذاکره درباره بحث موشکی سؤال کرد که قاسمی با اشاره به موضع‌گیری اخیر در این زمینه بار دیگر تأکید کرد: هیچگونه تغییر موضعی را نداریم. مواضع ما شفاف، روشن و دقیق درباره مسائل برجام است و ادامه می‌یابد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : پدیده «خون‌بازی» در میزگرد جامعه‌شناختی و روان‌شناسی بررسی شد فریادهای خود زنان

وی تصریح کرد: در حوزه مسائل موشکی بارها تکرار کرده و می‌کنم که مسائل موشکی ما بخشی از سیاست‌های دفاعی ایران است که دنبال می‌شود و هیچگونه مغایرتی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد و این سیاست کما فی السابق با جدیت تمام ادامه می‌یابد و جمهوری اسلامی ایران درباره مسائل دفاعی خود تصمیم گیر نهایی خواهد بود و اجازه ورود و دخالت را به سایر دولت‌ها نخواهد داد.

سخنگوی دستگاه سیاستمداری درباره آزادی‌های اخیر دولت عربستان به زنان این کشور نیز گفت: این بحث داخلی عربستان است ولی اگر سیاست جدی و مستمر و دائمی باشد که حق و حقوقی به بخش بزرگی از جامعه عربستان داده شده که تاکنون حقشان پایمال شده ما از آن استقبال می‌کنیم و اگر امری واقعی و غیر تبلیغاتی باشد که استمرار یابد ولی به نظر می‌رسد با مشکلات عدیده‌ای که دولت عربستان در مجموعه منطقه با آن دست به گریبان است از روش‌های مختلف استفاده می‌کند که بتواند چهره خود را که در یک وضعیت نامطلوب قرار دارد را تطهیر کند و شاید این اقدام در این مسیر قابل توجیه و تفسیر باشد.

وی درباره سفر دو معاون وزیر خارجه کشورمان به افغانستان عنوان کرد: سفر معاونت حقوقی و بین‌المللی و تیم همراه و سفر معاونت آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه که معاونت اول کمیته مشترک آب را دنبال می‌کند و معاونت آسیا کمیته مشترک سیاسی را پی می‌گیرند از بعدازظهر شنبه نشست‌ها آغاز شد و از نتایج این نشست‌ها اطلاع دقیقی را ندارم.

قاسمی افزود: بعد از دور اول مذاکرات در تهران این دو کمیته در کابل مسائل را دنبال کردند و گام رو به جلویی بوده و امیدوارم بتواند به تفاهمات لازم درباره موضوعات در دستورکار این دو کمیته منجر شود. سه کمیته دیگر هست که فکر می‌کنم طی روزهای آینده بر سر تاریخ نشست آنها در کابل تفاهم خواهیم کرد که کمیته‌های پنجگانه وظایف خود را دنبال کنند.

به گزارش پارس، خبرنگار دیگری درباره سفر برخی از مقامات عراقی به اربیل سؤال کرد که سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: تعداد هیأت‌هایی که دیدار کردند و با توجه به مواضع کلی ما که باقی تمامیت ارضی و حاکمیت ملی است و از قبل هم بیان کردیم که تنها راه حل و فصل سوء تفاهمات و مشکلات می‌تواند مذاکره و صحبت باشد قطعا نفس صحبت اگر دولت مرکزی عراق مصمم به این نشست‌ها و مذاکرات باشد امر قابل قبولی است. آنچه مهم است تصمیم دولت عراق است که روش و راهکارهای خود را پس از همه پرسی مشخص کند و بتواند راهکارهایی را پیدا کند. نشست‌های سه جانبه بین سه کشور ایران و عراق و ترکیه حوزه‌های مشخصی را پوشش می‌داده و حتما ادامه می‌یابد.

قاسمی در پاسخ به سؤالی درباره سفر روسای جمهور ایران و ترکیه به عراق در آینده نزدیک نیز عنوان کرد: بین سه کشور تماس‌های دقیق و مستمری وجود دارد و رایزنی‌ها ادامه می‌یابد و در سطوح مختلف شاهد تماس‌ها خواهیم بود و درباره تاریخ و نشست در لحظه کنونی نمی‌توانم بیشتر صحبت کنم و آن را به آینده واگذار می‌کنم و در زمان خودش صحبت خواهیم کرد. تماس‌ها در سطوح مختلف بین سه کشور وجود دارد و در صورت ضرورت این نشست هم می‌تواند برنامه‌ریزی شود.

به گزارش پارس، خبرنگار دیگری درباره موضع وزارت خارجه در خصوص اظهارات اخیر آمانو درباره بند «تی» ضمیمه برجام و اینکه آژانس تفاوتی بین سایت‌های نظامی و غیرنظامی قائل نیست، سؤال کرد که قاسمی در این باره تصریح کرد: حوزه‌های نظارتی به بند «تی» تسری نمی‌یابد و با توجه به اینکه هشت بار آژانس صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را مورد تاکید قرار داده فکر می‌کنیم چنین بحث و سازوکاری در بحث برجام وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین تصریح کرد: در برجام تمامی نظارت‌ها و مکانیسم‌های لازم برای چگونگی اجرای دقیق و درست آن پیش بینی شده و هر زمانی که براساس این الزامات و نظارت‌های پیش بینی شده نیاز به اقدامی باشد بعد از دریافت گزارش و یادداشت‌های رسمی این طرف ایرانی است که پیرامون آن موضوع می‌تواند تصمیم گیری و اعلام نظر کند.

 

این خبر در حال تکمیل است…

این خبر را به اشتراک بگذارید :