به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» نوشته است: روز شنبه در مسکو نشست دیگری از مذاکرات دوره‌ای وزرای امور خارجه روسیه، ایران و ترکیه پیرامون اوضاع سوریه برگزار شد. پیش روی سه کشور ضامن صلح در سوریه، وظیفه سنگین حل و فصل سیاسی اوضاع سوریه قرار دارد و بلوک سه‌جانبه مسکو-تهران-آنکارا سعی دارند آمریکا و متحدانش را تحت فشار قرار دهند تا سوریه را به حال خود بگذارند. البته یکی از مشکلات برای رسیدن به این هدف، آن است که هر یک از سه کشور، نگرانی‌های خاص خود را دارند و هماهنگی اقدامات چندان هم آسان نخواهد بود.

برغم کوشش‌های قبلی سه کشور روسیه، ایران و ترکیه، اوضاع در سوریه نه تنها بهبود نیافته، بلکه وخامت بیشتری نیز یافته است. در کنفرانس اخیر اتحادیه اروپا در خصوص سوریه، اعلام شد که در حال اماده در این کشور بیش از ۱۳ میلیون نفر نیازمند همدستی‌های انسان مساعد هستند.

آنچه در بیانیه پایانی مذاکرات سه جانبه مسکو مورد تاکید قرار گرفته

در همین راستا، وزرای خارجه روسیه، ایران و ترکیه در بیانیه پایانی مذاکرات روز گذشته خود از سازمان ملل و جامعه جهانی خواستند تا در جریان همدستی رسانی به سوریه، همه مردم این کشور را سهیم کرده و نه تنها بخشی از آن را و برای بازسازی زیرساختارهای تخریب شده در سوریه، مشارکت بیشتری داشته باشند. در این بیانیه تاکید شده که مسکو، تهران و آنکارا به تلاشهای خود برای دفاع از مردم غیرنظامی سوریه و بهبود وضعیت انسانی در این کشور ادامه خواهند داد.  

علاوه بر این، روسیه، ایران و ترکیه بشدت استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را محکوم کرده و از سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی خواستند تا تحقیقات واقع بینانه‌ای در زمینه حملات شیمیایی در سوریه انجام دهند تا واقعیت در این خصوص هر چه سریعتر روشن شود.

روسیه، ایران و ترکیه همچنین پایبندی خویش به رعایت رژیم آتش‌بس در سوریه که باید سطح خشونت در این کشور را کاهش دهد را مورد تاکید قرار دادند. این سه کشور همچنین کوشش می کنند تا رایزنی‌های بیشتری با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه داشته باشند تا کمیسیون قانون اساسی سوریه هر چه سریعتر بتواند فعالیت خود را آغاز کند.

به نوشته این روزنامه، در عین حال بعد از تاخت موشکی غربی‌ها به سوریه، اختلافاتی بین روسیه و ایران، از یک سو و ترکیه، از سوی دیگر، بوجود آمد. در حالیکه تهران و مسکو این حملات را محکوم کردند، آنکارا از آن پشتیبانی کرد. با این وجود ترکیه ادعای خاص خود را نسبت به عملکرد آمریکا در سوریه دارد، که یکی از آنها پشتیبانی واشنگتن از کردهای سوریه است.

از طرف دیگر، مقامات تهران در شرایط کنونی، بیشتر نگران وضعیت پیرامون توافق هسته‌ای هستند که آمریکا و برخی متحدان اروپایی‌اش، درصدد تجدیدنظر در آنند. البته روسیه در این زمینه، کاملا از مواضع جمهوری اسلامی پشتیبانی می کند و سرگئی لاوروف نیز روز گذشته در دیدار دوجانبه با همتای ایرانی خود اعلام کرد که قصد واشنگتن و پاریس برای «اصلاح» برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مورد نگرانی مسکو بوده و روند اوضاع پیرامون این موضوع را با دقت زیر نظر دارد.

“محمدجواد ظریف” هم یادآور شد که تهران به رایزنی‌های مرتب خود با مسکو در خصوص توافق هسته‌ای ادامه خواهد داد و همکاری‌های دو کشور در این زمینه اهمیت بسیار زیادی دارند.

رویارویی مسکو-تهران-آنکارا با اهداف آمریکا در سوریه

“تئودور کاراسیک” کارشناس برجسته موسسه « Gulf State Analytics » در واشنگتن معتقد است که هدف اصلی وزرای خارجه روسیه، ایران و ترکیه، هماهنگی اقدامات آتی سه کشور در سوریه بود تا بتوانند به اهداف راهبردی و تاکتیکی خود دست یابند. در این بین بین تهران و آنکارا، با وجود برخی اختلاف نظرات، در مورد مسئله کردها، اتحاد بسیار خوبی وجود دارد و مسکو باید این نکته را کاملا در نظر داشته باشد.

به گفته وی، روسیه، ایران و ترکیه به همراه دولت سوریه، تا قبل از کوشش آمریکا برای تاثیرگذاری بر روند اوضاع، پیروز اصلی تحولات در سوریه بودند. ولی واشنگتن به آنها فهماند که قصد ندارد اجازه دهد اوضاع به نفعشان تمام شود و مایل است تعداد نقش آفرینان در سوریه را نیز افزایش دهد و اکنون ممکن است پای نظامیان فرانسوی و عربستان سعودی یا قطر نیز به سوریه باز شود. این نظریه نشان می دهد آمریکا مایل نیست که دیگر به تنهایی در سوریه وارد عمل شود که البته این تصمیم گیری هم دلایل خاص خود را دارد.

کاراسیک همچنین یادآور شده که “مایک پمپئو” وزیر امور خارجه جدید آمریکا که پیش از این ریاست سازمان سیای آمریکا را برعهده داشته، توجه خاصی به اوضاع سوریه داشته و قصد دارد در این عرصه کاملا فعال باشد. وی اظهارات تندی در مورد رئیس جمهوری سوریه نیز داشته است. بدین ترتیب رویارویی واشنگتن با مسکو، تهران و آنکارا در عرصه تاثیرگذاری بر روند اوضاع سوریه، ممکن است در آینده بیش از پیش تشدید شود.

انتهای پیام/   

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - تاثیر منفی گسترش روابط مسکو و واشنگتن بر ایران تحلیل درستی نیست
کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :