به گزارش خبرنگار شمس آباد، هیأت زنان نخبه قرقیزستان صبح امروز از شمس آباد بازدید کرد.

پیام تیرانداز، مدیرعامل شمس آباد در نشستی با اعضای این هیأت با اشاره به اینکه اغلب این فعالان برای نخستین بار به ایران سفر کرده‌اند، اظهار داشت: عمده افرادی که برای اولین بار به جمهوری اسلامی ایران سفر می‌کنند، در انتهای سفر، فضای ایران را بسیار متفاوت از ذهنیت قبل خود ارزیابی و اعلام می‌کنند.

وی در ادامه افزود: من مطمئنم شما نیز پس از سفر به ایران ذهنیت متفاوتی خواهید داشت.

تیرانداز با اشاره به اینکه عمده پیشرفت‌های ایران اسلامی بعد از انقلاب بوده‌ تصریح کرد: این پیشرفت‌ها در حالی است که جمهوری اسلامی شاهد بیشترین و شدیدترین بایکوت‌ها پس از انقلاب بوده اما هیچ کدام از آنها نتوانستند مانع پیشرفت کشور شوند.

مدیرعامل شمس آباد با تأکید بر این نکته که شمار زیادی از کارمندان، مسئولان و مدیران ما در ادارات و نهادهای دولتی و غیردولتی، زن هستند، یادآور شد: نرخ امید به زندگی و عمر زنان در ایران قبل از انقلاب اسلامی، حدود ۶۵ سال بوده که بعد از انقلاب به ۸۲ سال افزایش یافته است و نرخ سواد نیز قبل از انقلاب ۳۵ درصد بوده که اکنون به بالای ۹۰ درصد رسیده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اخبار ضد و نقیض از شهادت یک جوان فلسطینی در نابلس

وی با تأکید بر اینکه نگاه جمهوری اسلامی و اسلام به زن، هیچ شباهتی به نگاه‌های غرب و رسانه های غربی ندارد، تبلیغات خارجی و نگاه آنان به نقش زنان در جمهوری اسلامی را نادرست عنوان کرد و افزود: خلاف آنچه غرب در مورد نقش زنان در جمهوری اسلامی تبلیغ می‌کنند زنان در ایران در بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی نقش فعال دارند.

تیرانداز افزود: اسلام به ما آموخته است حرمت و منزلت زن فقط در ظاهر و زیبایی‌های ظاهری زن و جنسیت نیست و با این نگاه، زنان ما بعد از انقلاب جایگاه بالاتری پیدا کردند.

مدیرعامل شمس آباد با اشاره به اینکه در غرب متأسفانه به زن به عنوان یک کالا نگاه می‌شود، یادآور شد: در ایران هم قانون و هم فرهنگ اجازه نمی‌دهد از زن استفاده ابزاری شود. در عین حال که بسیاری از اساتید دانشگاه و معلمان در ایران از قشر زنان هستند.

وی افزود: اگرچه قرقیزستان را از نزدیک ندیده‌ام اما شنیده‌ها و مطالعاتم حاکی است در آنجا نیز زنان در جامعه فعال و پویا هستند و از این جهت ما این مسئله را به فال نیک گرفته و امیدواریم بتوانیم همکاری‌های خود را گسترش دهیم.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - دلقک صهیونیست‌ها چه تصوری از ایران دارد؟/ در نظر نتانیاهو بمب و اطلاعات هسته‌ای این شکلی است؟

تیرانداز با اشاره به برگزاری بازی‌های جهانی عشایری در قرقیزستان تصریح کرد: مقامات شما مبتکر این برنامه بوده‌اند و شمس آباد نیز پوشش مناسبی از این بازی‌ها خواهد داشت.

به گفته وی، رسانه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران را آن طور که در واقعیت هست، نشان نمی‌دهند. چندی پیش شماری از خبرنگاران خارجی به ایران آمده بودند و فکر می‌کردند ایران، خودرو ندارد و با اسب و شتر تردد می‌شود و در این حد سانسور خبری در مورد حقایق ایران وجود دارد. از این جهت همکاری و تعامل با جامعه رسانه ای قرقیزستان ارزشمند بوده و انتظار داریم حقایق ایران را آن طور که هست به دنیا نشان دهیم.

تیرانداز افزود: شمس آباد پرمخاطب‌ترین خبرگزاری ایران است. در بسیاری از کشورها نمایندگی داریم و معرفی جمهوری اسلامی در آن کشورها جزء وظایف ماست.

وی در پایان گفت: خشنودی خود را از ملاقات با شما اعلام و امیدوارم اوقات خوشی در ایران داشته باشید.

معاون سابق نخست‌وزیر و وزیر سابق فرهنگ و گردشگری قرقیزستان، رئیس دانشکده تاریخ و علوم اجتماعی دانشگاه آرابایف، نماینده پارلمان و عضو کمیسیون اجتماعی، فرهنگی و آموزشی، رئیس شبکه تلویزیونی قرقیزستان تی‌وی، استاد دانشگاه ملی قرقیزستان، پژوهشگر ارشد و رئیس اندیشکده میراث تاریخی-فرهنگی وابسته به آکادمی ملی علوم قرقیزستان و رئیس مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه اسلاوینسکی از جمله اعضای این هیأت هستند که به میزبانی شمس آباد، از جمهوری اسلامی ایران دیدار می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آیا ‌آمریکا قابل مذاکره است؟! - شمس آباد

در ادامه، طی جلسه پرسش و پاسخی به سؤالات مهمانان پاسخ داده شد.

در ادامه این دیدار، هیئت زنان قرقیزستان از تحریریه و دانشکده شمس آباد بازدید کردند.

گزارش تصویری این دیدار را از اینجا مشاهده کنید.

انتهای پیام/ح

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :