به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، بررسی‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که از سال دو هزار تاکنون، بیش از ۳۳ هزار نفر در حین کوشش برای انجام یک سفر خطرناک در امتداد مدیترانه جان خود را از دست دادند.

خبرگزاری رویترز گزارش کرد، سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM)، روز جمعه (دیروز) گزارش کرد که دریای مدیترانه تابحال یکی از مرگبارترین مرزهای جهان بوده است زیرا از سال ۲۰۰۰ تاکنون بیش از ۳۳ هزار نفر در کوشش برای عبور از این گذرگاه خطرناک، جان خود را از دست داده‌اند.

طبق گزارش سازمان ملل که بوسیله سازمان بین‌المللی مهاجرت منتشر شد، خطر مرگ در حین سفر این آوارگان برای رسیدن به اروپا تا حد زیادی افزایش داشته است.

«فیلیپه فارگ» یکی از نویسندگان گزارش سازمان ملل و استاد موسسه دانشگاه اروپایی در فلورانس ایتالیا می‌گوید که توافق بحث‌برانگیزی با ترکیه در زمینه مهاجران و محاصره دریایی بوسیله گارد ساحلی لیبی، سفر در امتداد مدیترانه را بسیار خطرناک‌تر کرده است زیرا مسیر به سمت یک گذرگاه مرکزی طولانی‌تر به سمت ایتالیا تغییر کرده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - پروژه‌مشترک ترامپ‌و نتانیاهو، لغو یا اصلاح برجام؟!

وی ادامه داد: «مسدود کردن مسیر‌های کوتاهتر با خطرات کمتر می‌تواند مسیرهای طولانی‌تر و خطرناک‌تر را باز کنند و بنابراین احتمال مرگ در دریا افزایش می‌یابد».

فارگ تصریح کرد:‌« همکاری با ترکیه برای جلوگیری از جریان غیرقانونی عبور مهاجران هم‌اکنون با لیبی هماهنگ شده است که کشور اصلی خروج مهاجرانی است که در امتداد مسیر مرکزی قاچاق می‌شوند. با اینحال چنین رویکردی با در نظر بردن حکومت بسیار ضعیف، بی‌ثباتی لیبی نه تنها از نظر اخلاقی سزاوار سرزنش است بلکه این رویکرد ناموفق هم می‌باشد.

بیش از ۱۶۱ هزار مهاجر و آواره در سال جاری میلادی وارد اروپا شدند و ۷۵ درصد از آنها از طریق مسیر مرکزی وارد ایتالیا شدند.

در سال ۲۰۱۵، اتحادیه اروپا شاهد افزایش ورود پناهجویان به این منطقه شد که اکثر آنها نیز آوارگانی بودند که از جنگ در خاورمیانه، آسیا و آفریقا گریخته بودند و آلمان حدود ۹۰۰ هزار نفر را پذیرش کرده است.

بر اساس این گزارش، گروههای اصلی از مهاجرانی که امسال وارد اتحادیه اروپا شدند از نیجریه، اریتره و گینه بودند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مانع‌های جدید سنا چگونه برجام را تعدی می‌کند؟

این گزارش حاکی از آن است که در سال جاری میلادی، حدود ۳ هزار پناهجو در کوشش برای عبور از مدیترانه جان خود را از دست دادند و احتمال می‌رود این آمار قبل از پایان سال جاری میلادی افزایش یابد. سال گذشته میلادی ۴ هزار و ۷۵۷ نفر در مسیر مدیترانه جان خود را از دست دادند.

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :