به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو در تحلیلی نوشته است: دو کشور فرانسه و آلمان تمایل دارند تا عرصه و شکل جدیدی برای مذاکرات پیرامون حل و فصل مناقشه سوریه پیدا کنند. البته کارشناسان روسی و غربی در مورد اینکه اروپا چه اهدافی را در این زمینه دنبال می‌کنند، اختلاف نظر دارند.

“هایکو ماس” وزیر امور خارجه آلمان اعلام آمادگی کرده تا برای یافتن فرمول جدیدی برای حل و فصل بحران سوریه که بیش از پیش تهدیدی برای نقش آفرینان جهانی در آن شده، به فرانسه بپیوندد.

“قدری جمیل” رهبر مخالفان سوری «گروه مسکو» در گفت‌وگو با این روزنامه گفته است که یافتن عرصه‌های دیگری برای حل مناقشه سوریه به تمایل کشورهای اروپایی برای رقابت با ابتکارعمل‌های دیپلماتیک روسیه مربوط می‌شود.

جمیل که خود از جمله شرکت کنندگان در مذاکرات ژنو است، در تفسیر این اظهارات گفت: «جایگزینی برای قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت که در آن ژنو، محل مذاکرات بین سوری‌ها برای رسیدن به توافق معرفی شده، وجود ندارد و خارج شدن از این چارچوب نتیجه خوبی نخواهد داشت.» به گفته وی، مذاکرات ژنو که به ابتکارعمل روسیه و چین مطرح شد و کشورهای اروپایی هم با آن موافق بودند، ولی اکنون می خواهند در ادامه این مذاکرات سنگ اندازی کنند. در صورتیکه بهترین اقدام، پشتیبانی از این مذاکرات و مدد به موفقیت آن است.»  

“فردریک هوف” نماینده ویژه سابق وزارت امور خارجه آمریکا در امور سوریه معتقد است، اولویت اصلی سه کشور متحد غربی که اخیرا به سوریه تعرض موشکی کردند، ایجاد آرامش در کرانه غربی رود فرات است. به گفته وی، آلمان، فرانسه، انگلیس، آمریکا و دیگران بر این باورند که تنها در  صورتی که مردم غیرنظامی سوریه از حوزه عملیات نظامی دور شوند، می توان مذاکرات صلح را آغاز کرد. به عقیده این دیپلمات سابق آمریکایی، البته هر ابتکارعملی نباید با مذاکرات ژنو، یا مذاکرات آستانه که هر یک نتایجی در پی داشته، رقابت کند و روسیه نیز باید در شکل جدید مذاکرات مشارکت داشته باشد.

اروپا مایل نیست ابتکارعمل در سوریه بدست روسیه، ایران و ترکیه باشد “ماکسیم سوچکوف” کارشناس ارشد شورای بین الملل روسیه و مدیر دفتر مسکو نشریه «المانیتور» به این روزنامه توضیح داد: «قصد آلمان و فرانسه دور از انتظار نبود. آنها از ابتدا مایل بودند تا در حل و فصل مناقشه سوریه نقش داشته باشند تا روند اوضاع به سمتی پیش برود که به نفع آنها باشد. در آن زمان، شکل مذاکرات در وین پیشنهاد شد، ولی چنین رقابتی بی‌نتیجه بود. سپس عرصه جدید مذاکرات آستانه بوجود آمد که منجر به برقراری آتش بس و ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه شد. اکنون کشورهای اروپایی احساس می کند که عرصه مذاکرات آستانه که سه کشور ضامن صلح روسیه، ایران و ترکیه، در آن نقش دارند، ابتکارعمل در سوریه را از دست نقش آفرینان غربی، درآورده است. البته شکل مذاکرات ژنو نیز وجود دارد که وضعیت خاص خود را دارد.»

این کارشناس معتقد است، تمایل برای یافتن شکل جدید مذاکرات پیرامون سوریه، بیشتر مورد نظر امانوئل ماکرون (رئیس جمهوری فرانسه) است. وی می گوید: «فرانسوی‌ها ابتدا می خواستند با روسیه در این راستا متحد شوند و در جریان سفر ولادیمیر پوتین به فرانسه، مهمترین موضوعی که ماکرون راجع آن صحبت کرد، مجاهدت مشترک مسکو و پاریس برای حل و فصل بحران سوریه بود. مقامات پاریس به این سئوال که در این بین چه چیزی عاید روسیه خواهد شد، پاسخ دادند: در این صورت فرانسه می تواند به روسیه در شرایط بایکوت‌های آمریکا مدد کند. در آن زمان این پاسخ چندان متقاعد کننده نبود و دو طرف در نهایت به توافق نرسیدند. بعد از آن بود که فرانسوی‌ها مواضع خویش علیه روسیه را شدیدالحن تر کردند.»

سوچکوف یادآور شد: «البته کشورهای اروپایی، به تنهایی، هیچکدام وزنه سیاسی بزرگی در عرصه بین المللی بشمار نمی روند. ولی اتحادیه اروپا امکان بیشتری برای موفقیت دارد. البته اینکه چنین ابتکارعملی تا چه اندازه قابل تحقق باشد، هنوز قابل پیش بینی نیست. شاید مجاهدت آلمان و فرانسه برای چسبیدن نقش بیشتر در روند اوضاع سوریه، به تمایل آمریکا برای خارج کردن نظامیانش از سوریه مربوط باشد. برای اینکه در این صورت، اتحاد سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه، شانش بیشتری برای ایفای نقش موثرتر در عرصه حل و فصل مناقشه سوریه خواهند داشت و اروپا نمی خواهد از ماجرا کنار گذاشته شود.»     

انتهای پیام/

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : نمایندگان پیرامونباره ابلاغیه اخیر وزیر کشور به معاونان سیاسی استانداری‌ها از رحمانی فضلی سوال می‌کنند
کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :