به گزارش گروه مانیتورینگ بین‌الملل شمس آباد، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا که بعد از ظهر امروز (یکشنبه) پس از ریاض به فلسطین اشغالی رفته، در کنفرانس خبری مشترک با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی شرکت کرد.

پامپئو در ابتدا، گزارشی از وضعیت فعلی روابط دوجانبه با صهیونیست‌ها داد و گفت: «ارتباطمان هیچ‌گاه این‌قدر قدرتمند نبوده و به این مسئله افتخار می‌کنیم. این مسئله هم که در ۱۴ می سفارتمان را (در قدس شریف) باز می‌کنیم، افتخار می‌کنیم. قبول اورشلیم (قدس شریف) به عنوان پایتخت، پذیرفتن حقیقت است.»

وی در پاسخ به سوالی درباره آنچه «تهدید ایران» خوانده شد، گفت: «اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند.»

پامپئو افزود: «ایجاد همکاری با متحدان نزدیکی مانند شما، برای کوشش‌های ما جهت مقابله با فعالیت‌های ثبات‌زدا و مخرب ایران در سرتاسر خاورمیانه و قطعا سرتاسر جهان، حائز اهمیت زیادی است.»

وزیر خارجه جدید آمریکا ادامه داد: «ما همچنان از تشدید تهدیدات ایران علیه اسرائیل و منطقه و جاه‌طلبی‌های ایران برای سلطه بر خاورمیانه، عمیقا نگران هستیم. ایالات متحده در این نبرد با اسرائیل است. ما قویا از حق حاکمیت و حق اسرائیل برای دفاع از خود، پشتیبانی می‌کنیم.»

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ایران در جهان در ۲۴ ساعت گذشته؛ از ممنوعیت جدید آمریکا تا بیانیه اول کمیته ضدایرانی اتحادیه عرب

پامپئو در بخش دیگری از این نشست خبری به توافق هسته‌ای با ایران هم اشاره کرد و گفت در صورتی که بایسته‌های واشنگتن در قبال برجام محقق نشود، آمریکا از این توافق کناره‌گیری می‌کند.

وی گفت: «رئیس‌جمهور ترامپ کاملا صریح بود؛ این توافق بسیار معیوب است. او به دولت دستور داده که کوشش کند که این توافق را درست کند و اگر نتوانست آن را درست کند، او از این توافق خارج خواهد شد. او خیلی صریح موضعش را بیان کرده است.»

پامپئو افزود: «بر خلاف دولت گذشته (دولت باراک اوباما)، رئیس‌جمهور ترامپ راهبرد جامعی برای ایران دارد که با هدف مهار طیف گسترده تهدیدات ناشی از (اقدامات) تهران طرح‌ریزی شده است.»

سخنان ضدایرانی وزیر خارجه آمریکا ادامه داشت؛ وی گفت:«به عنوان بخشی از راهبرد جامع رئیس‌جمهور برای (مقابله با)ایران، ما در حال کار برای رویاروی با تهدید هسته‌ای ایران، سامانه‌های موشکی این کشور، پشتیبانی از حزب‌الله، سرازیر کردن هزاران جنگجوی نیابتی در سوریه و همدستی آنها به شورشیان حوثی در یمن  هستیم. برای مقابله با این تهدیدات و عقب زدن ایران از حوزه نفوذش، نگاهمان به همکاری با متحدانی قوی مانند اسرائیل است.»

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : سفر محرمانه معاون کمیسیون اتحادیه اروپا به ایران

در ادامه صحبت به سوریه کشید. پامپئو گفت: «آنجا رژیم وحشی (بشار) اسد با پشتیبانی ایران مستقر است. اولویت‌های اصلی ایالات‌متحده در این کشور، شکست داعش، جلوگیری از تشدید خشونت‌ها، ایجاد بازدارندگی در مقابل استفاده از تسلیحات شیمیایی و تضمین ارائه ایمن همدستی‌های بشردوستانه به مردم است.»

در این کنفرانس مطبوعاتی، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم میزبان هم سخن گفت. نتانیاهو در ابتدا پامپئو را اینگونه توصیف کرد: «دوست واقعی اسرائیل و دوست واقعی ملت یهود.»

وی افزود: «مذاکراتی بسیار دقیق در خصوص منافع مشترک و نحوه دفاع از ارزش‌های مشترکان داشتیم.»

بنیامین نتانیاهو از تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت کشورش به قدس شریف هم قدردانی کرد و گفت که این تصمیم «شجاعانه»، برخی کشورهای دیگر را هم به اقدام مشابه ترغیب کرده است و «این یعنی رهبری آمریکایی.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه به آنچه تهدید پیش‌روی جهان می‌دانست پرداخت و گفت: «بزرگ‌ترین تهدید پیش روی اسرائیل، آمریکا و همه کشورهای جهان، پیوند شبه‌نظامیان اسلام‌گرا با تسلیحات هسته‌ای است و به طور خاص، کوشش ایران برای دستیابی به این تسلیحات. در این خصوص، امروز مذاکره مفیدی داشتیم.»

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : طرح جامع ترافیکی شهرهای چهارمحال و بختیاری تهیه شود

نتانیاهو سپس از کوشش‌های ترامپ و پامپئو برای «جلوگیری همیشگی از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و متوقف کردن تهاجمات این کشور در منطقه» قدردانی کرد و گفت: «رفتار تهاجمی ایران از زمان امضای توافق ایران (برجام)، چندین برابر تشدید شده است. مردم فکر می‌کردند که این توافق باعث معتدل شدن رفتار تهاجمی ایران می‌شود اما خلاف آن اتفاق افتاد.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که رژیمش از سوی برخی کشورها، کلاً به عنوان یک موجودیت اشغالگر و از سوی غربی‌ها، به عنوان اشغال بخش بزرگی از سرزمین‌های فلسطینیان شناخته می‌شود، افزود: «ایران در کوشش است که کشورها را یکی پس از دیگری ببلعد. ایران باید متوقف شود؛ حرکت آنها به سمت سلاح هسته‌ای باید متوقف شود؛ حملات این کشور هم باید متوقف شود و ما (اسرائیل و آمریکا) با هم متعهد به متوقف کردن ایران هستیم.»

انتهای پیام/ع

این خبر را به اشتراک بگذارید :