به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان در گفت‌وگو با مجله‌ سعودی «الرجل» مدعی شد علت عدم ثبات لبنان، ایران است که از حزب‌الله به عنوان بازویی در منطقه استفاده می‌کند.

وی افزود: اظهارات رئیس‌جمهور ایران در خصوص روابط کشورش با لبنان «مردود» است؛ در طرف دیگر عربستان قرار دارد که در تمام مراحل به بیروت معاونت کرده و میان شیعه و سنی تفاوتی قائل نیست.

الحریری در ادامه گفت: حزب‌الله قدرت هدایت کشور را ندارد و قدرت این جنبش از سلاحی است که از طرف ایران تأمین می‌شود؛ راه‌حل  سلاح حزب الله (خلع سلاح) منطقه‌ای است نه داخلی و ما نمی‌توانیم در این خصوص هیچ کاری انجام دهیم.

سعد الحریری درباره سوریه گفت: اگر مداخله روسیه نبود بشار اسد کنار رفته بود و ایرانی‌ها همان کسانی بودند که پس از شکست در این مأموریت، خواستار مداخله مسکو شدند .

وی درباره عربستان گفت: عربستان همواره با ما بوده و با یک گروه علیه گروه دیگر در لبنان نایستاده است، به عنوان مثال در جنگ ۲۰۰۶ معاونت میلیارد دلاری به ما کرد و تفاوتی میان شیعه و سنی نگذاشت.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : قصهِ پر غصه یمن - اخبار شمس آباد

الحریری ادامه داد: مواضعی که عربستات اتخاذ می‌کند را می‌فهمیم، این حق ریاض است که برخی تدابیر را در پیش بگیرد به ویژه اینکه با گروهی سیاسی مانند «حزب‌الله» روبرو باشد که سعی می‌کند به ثبات منطقه بویژه خلیج (پارس) ضربه بزند.

نخست‌وزیر لبنان، عربستان را بخشی از زندگی خود خواند و در ادامه شخصیت محمد بن سلمان ولی‌عهد این کشور را ستود و او را مرد چالش‌ها خواند.

وی سپس گفت: لبنان ، ریه‌ای است که تمام عرب‌ها از آن استنشاق می کنند؛ فرهنگ، آموزش و دموکراسی متفاوتی دارد و ما باید ثبات آن را نگه داشتن کنیم تا کشوری متمدن باشیم.

سعد الحریری در پایان گفت «حسام» پسر بزرگش هرگز وارد عامل سیاست نخواهد شد زیرا کار سیاسی در لبنان پیچیده است؛ وی افزود خودش نیز پس از ترور پدرش «رفیق الحریری» در کار انجام شده قرار گرفته و وارد سیاست شده و هیچ وقت فکر نمی‌کرده روزی در جایگاه فعلی‌اش قرار گیرد.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

در حال تکمیل

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - آنچه در مورد همه پرسی قانون اساسی در ترکیه باید دانست

این خبر را به اشتراک بگذارید :