به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، یکی از مقامات نظامی آمریکا روز پنج‌شنبه (امروز) با بیان این ادعا که نیروهای دریایی ایران در گذشته نیروهای آمریکایی در خلیج پارس را «تحریک» کرده و «آزار» می‌داده‌اند، گفت در ماه‌های اخیر این اقدامات متوقف شده است.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، «ویلیام اربن» سخنگوی فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکامی‌گوید از آگوست سال ۲۰۱۷ تاکنون هیچ‌ اقدام «غیرایمن و غیرحرفه‌ای» از سوی نیروهای دریایی ایران در خلیج‌پارس صورت نگرفته است.

 پیش از این مقامات آمریکایی از رویارویی ایران و آمریکا در خلیج‌پارس ابراز نگرانی کرده و مدعی بودند که قایق‌های ایرانی هر از چند گاهی، با سرعت بالا به سمت قایق‌های آمریکایی در خلیج‌پارس نزدیک می‌شوند.

اربن در این خصوص تصریح کرد: «به نظر می‌رسد که آنها قطعاً تصمیم هوشیارانه‌ای را اتخاذ کرده‌اند تا به ما فضای بیشتری دهند. این قطعاً تغییری در رفتار آن‌هاست».

این مقام آمریکایی در گفت‌وگو با خبرنگارانی که با «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا در سفر به بحرین برای دیدار با مقامات ارشد دولتی و فرماندهان نظامی آمریکا در راه برگشت از افغانستان، همراه بودند، این اظهارات را مطرح کرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - دست خالی آمریکا برای مقابله با سپاه قدس

طبق این گزارش، آخرین رویارویی پرتنش ادعایی میان نیروی دریایی آمریکا و ایران در خلیج‌پارس در ۱۴ آگوست ۲۰۱۷ (۲۳ مرداد ۹۶) ثبت شده است. آن زمان آمریکا مدعی شد یک پهپاد ایران، ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» آمریکا را ردگیری کرد و به جنگنده‌های «اف ۱۸» آمریکا نزدیک شده است.

آسوشیتدپرس گزارش کرد که در اولین هشت ماهه سال ۲۰۱۷، نیروی دریایی آمریکا، ۱۴ مورد رویارویی «ناایمن و/یا حرفه‌ای» با نیروهای ایران را ثبت کرده است که در سال ۲۰۱۶ این تعداد ۳۵ مورد رویارویی و در سال ۲۰۱۵، ۲۳ مورد بوده است.

نیروی دریایی آمریکا در حالی چنین ادعاهایی را مطرح کرده است که نیروی دریایی ایران، نیروی دریایی آمریکا را به رفتار غیرحرفه‌ای به ویژه در تنگه هرمز متهم کرده است.

بحرین، محل استقرار ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا است و وزیر دفاع آمریکا برای گفت‌وگو با مقامات این کشور در بحرین توقف داشته است.

انتهای پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ابعاد خیانت زناشویی در ایران » پایگاه شمس آباد
کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :