«سید‌محمد احمدی» سفیر ایران در «نیایش‌آباد» در مصاحبه با خبرنگار شمس آباد در ترکمنستان گفت: هیچ مانع و مسئله حل نشده‌ای در مسیر گسترش هر چه بیشتر روابط و همکاری‌های همه جانبه ایران با ترکمنستان وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در آستانه بیست و ششمین سالگرد استقلال ترکمنستان  قرار داریم، جمهوری اسلامی ایران جزء اولین کشورهایی بود که استقلال این کشور را به رسمیت شناخت و می‌توانیم بگویم در این مدت بهترین روابط در منطقه را با نیایش‌آباد داشتیم.

مرز ایران و ترکمنستان امن ترین مرزها هستند

احمدی با اشاره به عزم جدی و راسخ دولت ۲ کشور برای گسترش مراودات همه جانبه در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، آکادمیک و همکاری در عرصه بین‌المللی و مجامع جهانی گفت: جمهوری اسلامی ایران بیش از هزار کیلومتر مرز مشترک آبی و خشکی با ترکمنستان دارد، مرز ۲ کشور مرز دوستی، صلح ، ثبات و امنیت است و طی ۲۶ سال اخیر هیچ تنشی نداشتیم.

«نیایش‌آباد» رفاقت خود با ایران را در شرایط مانع اثبات کرد

وی افزود:  ترکمنستان شریک اول تجاری ایران در آسیای مرکزی و قفقاز است و این در حالی  است که ما در این مدت ۳ خط لوله گاز مشترک احداث کردیم که  ظرفیت آنها ۳۰ میلیون متر مکعب در روز است و در مواقع نیاز از ترکمنستان گاز طبیعی وارد کردیم.

احمدی گفت: ترکمنستان در شرایط سخت مانع‌ها هیچ وقت تابع شرایط ظالمانه قدرت‌های بزرگ نبودند و برادری خود را با ما اثبات کردند و ما نیز متقابلا در عرصه بین‌المللی به نفع نیایش‌آباد رای دادیم.

سفیر ایران در ترکمنستان با اشاره به اینکه تهران از سیاسی بی‌طرفی ترکمنستان پشتیبانی می‌کند، گفت: روابط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی  و فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان خوبی بوده و هیچ مانعی بر سر راه توسعه مناسبات بین ۲ کشور وجود ندارد.

وی تصریح کرد: مرحوم «هاشمی رفسنجانی» به عنوان رئیس جمهور ایران ۶۴ بار با «صفرمراد نیازاف» رئیس جمهور فقید ترکمنستان دیدار داشته‌ که اگر به تاریخ سیاستمداری نگاهی شود مشخص می‌شود که این موضوع کم سابقه یا بی سابقه است.

وی افزود: برای ما مهم است که ترکمنستان دارای امنیت و ثبات، آباد و پیشرفته باشد زیرا ما پیشرفت‌های این کشور را به عنوان پیشرفت‌های کشور خود می‌دانیم.

سفیر ایران در نیایش‌آباد خاطر نشان کرد: رفت و آمدهای زیادی در سطوح مختلف طی ۲۶ سال گذشته بین ایران و ترکمنستان صورت گرفته،  از اوائل سال جاری سفر وزیر امور خارجه و وزیر ورزش و جوانان به نیایش‌آباد را داشتیم و هفته پیش نیز سفر معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز به ترکمنستان سفر داشتند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : نمایشگاه صنعتی ازبکستان در «پرستش‌آباد» آغاز به کار کرد

وی افزود: یکی از مواردی که سرنوشت ۲ کشور به یکدیگر نزدیک می‌کند دریای خزر است و در حال موجود تدوین رژیم حقوقی دریای خزر بواسطه ۵ کشور ساحلی این دریا در حال انجام و مذاکرات و رایزنی‌های مستمر در این خصوص در جریان است.

سفیر ایران در نیایش‌آباد در زمینه همکاری‌های گازی بین ۲ کشور، گفت: همکاری‌های گازی بین ۲ کشور علیرغم وقفه‌ای که در اوایل سال جاری میلادی در آن ایجاد شد، رضایت بخش است و ما آمادگی داریم که میزان سواپ گازی را افزایش دهیم زیرا ظرفیت خطوط لوله ما بالغ بر ۳۰ میلیون متر مکعب در روز است.

وی در بخش دیگری افزود: ما همچنین می‌توانیم گاز ترکمنستان را نیز با قیمت عرف جهانی وارد و صادر کنیم به این ترتیب همکاری بین ۲ کشور هیچ وقت قطع نشده و در آینده نیز برای همه نوع همکاری در زمینه خرید و فروش گاز از جمله سواپ گاز یا ترانزیت گاز به کشورهای ثالث از آمادگی لازم برخوردار هستیم.

سفیر ایران در ترکمنستان در این مصاحبه با اشاره به سفر اخیر «حمیدرضا عراقی» معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز به نیایش‌آباد و ملاقات وی با مقامات ارشد صنعت نفت و گاز و وزیر امور خارجه ترکمنستان، گفت: طرف ترکمنی چند طرح پیمانکاری به طرف ایرانی پیشنهاد کرده که ساخت جاده و خط انتقال برق «ماری – سرخس» از این جمله می‌باشد.

رئیس جمهور ترکمنستان برای توسعه روابط با ایران اهمیت خاصی قائل است

وی افزود: «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران اهمیت خاصی قائل است.

احمدی تصریح کرد: تهران نیز همین دیدگاه را  نسبت به دولت نیایش آباد دارد.

۴ مرز گمرکی بین ایران و ترکمنستان فعال هستند

احمدی گفت: ما ۴ مرز گمرکی با ترکمن‌ها داریم که شامل «اینچه برون»، «باجگیران»، «سرخس» و «لطف‌آباد» است و ۲ خط ریلی که از طریق قزاقستان و ترکمنستان وارد ایران می‌شود.

سفیر ایران ادامه داد: راه آهن سرخس نیز در واقع بهترین فرصت اتصال شرق و غرب منطقه در زمینه حمل و نقل و ترانزیت کالا است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : رایزنی تلفنی ترامپ و مرکل درباره روابط فراآتلانتیک

وی افزود: حمل و نقل دریایی در خزر نیز بین بندر «ترکمنباشی» و سایر بنادر ترکمنستان با بنادر ایران به خصوص بندر «انزلی»، بندر «امیرآباد» و بندر «نوشهر» برقرار است که ۲ طرف حمل و نقل کالا را انجام می‌دهند و هم اکنون نیز نفت و فرآورده‌های نفتی در این بنادر مبادله می‌شوند.

گسترش همکاری با همسایگان اولویت دولت

سفیر ایران در ترکمنستان گفت: اولویت دولت «روحانی» توسعه و تعمیق همکاری‌ها با کشورهای همسایه می‌باشد.

وی افزود: در منطقه مرزی سرخس پل خودرو «سرخس-سرخس» احداث شده و قرار است با حضور رؤسای جمهور ۲ کشور در ماه‌های آینده افتتاح شود.

احمدی اضافه کرد: همان طور که رؤسای جمهور ترکمنستان و ایران اهداف را در برنامه برای افزایش همکاری ها قرار داده اند، حجم مبادلات بازرگانی بین ۲ کشور سالانه ۶ میلیارد دلار و ظرف ۱۰ سال آینده به ۶۰ میلیارد دلار خواهد رسید که با توجه به مشکلاتی که در اقتصاد جهانی وجود دارد و کاهش قیمت نفت و گاز، نتوانستیم به آن هدف برسیم اما اهداف بلند دست یافتنی هستند.

وی گفت: ترکمنستان نیز در موقعیتی مناسب و پیوستن کننده شرق به غرب در منطقه آسیای مرکزی و آسیا است و زیربنای خوبی در زمینه حمل و نقل و ترانزیت ایجاد کرده که می‌توان به فرودگاه جدید بین‌المللی در نیایش‌آباد، احداث بندر بین‌المللی جدید در بندر ترکمنباشی و خطوط راه آهن و جاده اشاره کرد.

میزبانی نیایش‌آباد از بازی‌های آسیای داخل سالن و هنرهای رزمی -۲۰۱۷  قابل تحسین بود

سفیر ایران در ترکمنستان با اشاره به سازمان دهی، مدیریت و برگزاری موفقیت آمیز پنجمین دور از بازی‌های آسیایی داخل سالن و هنرهای رزمی که در تاریخ ۱۷ الی ۲۷ سپتامبر در دهکده المپیک نیایش‌آباد برگزار شد، گفت: تأمین امنیت، نحوه برگزاری و امکاناتی که برای ورزشکاران خارجی فراهم شده بود، قابل تحسین بود.

احمدی ادامه داد: کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران در این بازی‌ها مقام سوم را کسب کرد و «سهراب مرادی» در ۲ ضرب با بالای سر بردن وزنه ۲۳۳ کیلوگرمی، با مجموع ۴۱۳ کیلوگرم مدال طلا را به سینه آویخت و رکورد مجموع جهان را زد. 

وی افزود: رکورد جهانی ورزشکار ایران در ترکمنستان قابل تحسین و تحسین و رویدادی ماندگار بود زیرا ما بهترین ورزشکاران خود را به این بازی‌ها فرستادیم و رکورد مذکور که قرار بود در آمریکا شکسته شود، در  ترکمنستان شکسته شد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ترامپ پاسخ رجزخوانی‌های خود را از ملت ایران دریافت کرد/ انقلاب در لایه‌های اجتماعی عمیق‌تر شده است

برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی

سفیر ایران در بخش دیگر این مصاحبه به برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در نیایش‌آباد اشاره کرده و گفت: ما در نظر داریم که این اجلاس قبل از پایان سال جاری میلادی برگزار شود.

احمدی با اشاره به شروع اجرای پروتکل دوجانبه انتقال زندانیان بین ایران و ترکمنستان،گفت: مرحله اول اجرای این سند آغاز شده و حدود ۴۰ الی ۵۰ نفر زندانی بین ۲ کشور مبادله شد که ۷ یا ۸ نفر زندانی ترکمنستانی بودند و قرار است فاز دوم اجرای سند مذکور در آینده نزدیک به مناسبت جشن های استقلال ترکمنستان انجام شود.

وی افزود: قریب به ۳۰۰ ایرانی در زندان‌های ترکمنستان به سر می‌برند و ما امیدواریم انتقال محکومین سرعت بیشتری پیدا کنند.

احمدی همچنین از پیگیری فعال راه اندازی خط هوایی بین ترکمنستان و ایران خبر داد و گفت: ما در این زمینه با مقامات و مسئولین مربوطه مذاکرات مستمری را انجام می‌دهیم و قرار است پس از رفع مشکلات فنی بین شرکت هواپیمایی ۲ کشور، شاهد راه‌اندازی خط هوایی باشیم که در واقع یک ضرورت مهم می‌باشد.

سفیر ایران در ترکمنستان با اشاره به برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در نیایش‌آباد، گفت: ما در نظر داریم در اسفند ماه امسال این نمایشگاه را برگزار کنیم.

حضور و فعالیت شمس آباد در ترکمنستان قابل تحسین است

سفیر ایران در ترکمنستان در پایان این مصاحبه با اشاره به حضور رسمی و فعال نمایندگی شمس آباد در نیایش‌آباد، تأکید کرد: پوشش گسترده و سریع رویدادها و تحولات همه جانبه ترکمنستان در فضای مجازی و برای خوانندگان پارسی زبان بواسطه شمس آباد قابل تحسین است.

وی افزود: شمس آباد به عنوان تنها رسانه ایرانی در ترکمنستان در حد مقدورات خود در عرصه‌های مختلف این کشور حضور داشته و من شخصا از این رسانه قدردانی و تشکر می‌کنم و امیدوارم که این خبرگزاری فعالیت خود را گسترش دهد.

احمدی تصریح کرد: این موضوع دال بر این است که ترکمنستان پتانسیل همکاری رسانه‌ای دارد و امیدواریم که در آینده حضور رسانه‌ای ایران در این کشور گسترش پیدا کند.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :