به گزارش خبرنگار شمس آباد در بیشکک به نقل از «فرغانه»، «اولوگبک باباکولاف» کارشناس سیاسی و تحلیل گر قرقیز در یادداشتی به بررسی مسائل انتخاباتی قرقیزستان  و حوادث پیرامون  آن در مدت اخیر پرداخت.

در این یادداشت آمده است: «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان در آخرین هفته قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از شرکت در شورای سران کشورهای عضو اتحادیه کشورهای مستقل همسود و شورای عالی اقتصادی اوراسیا خودداری کرده و به جای خود «ساپار عیسی‌کاف» نخست وزیر را به این کشور اعزام کرد.

دفتر ریاست جمهوری با اشاره به این تصمیم، بیانیه‌ای را منتشرکرد مبنی بر اینکه دلیل لغو سفر رئیس جمهور نظارت بر تأمین نظم و امنیت کشور در آستانه برگزاری انتخابات می‌باشد.

انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان یکشنبه هفته آینده، ۱۵ اکتبر برگزار می‌شود اما هر چه قدر به انتخابات در این کشور نزدیک می شویم سخنان آتامبایف نسبت به برخی از مقامات تندتر می‌شود.

وی نه تنها روابط خود را با همکاران سابقش سرد کرد بلکه در طی سخنرانی خود در ۷ اکتبر به مناسبت اهدای جوایز دولتی به معلمان و اساتید، آتامبایف از رئیس جمهور قزاقستان، «نورسلطان نظربایف» و دولت این کشور به شدت انتقاد کرد.

آتامبایف گفت: قزاقستان «کاندیدای خود» را تحمیل می‌کند.

منظور آتامبایف از «کاندیدای خود»، «اموربیک بابان‌اف»، نخست وزیر سابق و یکی از کاندیدهای مطرح انتخابات ریاست جمهوری است که بر اساس نظرسنجی‌های مختلف نسبت به «سورنبای جین‌بیک‌اف» کاندیدای حزب حاکم «سوسیال دموکرات» از محبوبین بیشتری برخودار است.

همچنین آتامبایف با اشاره به دیدار نظربایف با بابان‌اف، رئیس جمهور قزاقستان را به دخالت در امور داخلی قرقیزستان متهم کرد.   

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ریشه‌های جنون خشونت و تیراندازی‌های مرگبار در جامعه آمریکا - اخبار شمس آباد

رفتارهای عصبی آتامبایف را می‌توان کاملا درک کرد زیرا اعتبار کاندیدای مخالف رو به افزایش است، چون مردم معتقدند بابان‌اف نسبت به جین‌بیک‌اف ضرر کمتری را به کشور وارد می‌کند.

تنش‌های پیش از انتخابات تا نقطه‌ای رسیده که برخی معتقدند احتمال کوشش‌های مقامات رسمی برای خارج کردن بابان‌اف از رقابت انتخاباتی وجود دارد که باعث نارضایتی طرفداران وی خواهد شد.

قرار بود کمیسیون مرکزی انتخابات قرقیزستان دیروز، ۱۰ اکتبر این مسئله را مورد بررسی قرار دهد اما هنوز اطلاعاتی در این مورد منتشر نشده است.

«آرکادی دوبناف» کارشناس سیاسی روس با اشاره به لغو سفر آتامبایف به سوچی، اظهار داشت:  وقتی ما در مدرسه درس می‌خواندیم و تخلفی را انجام می‌‎دادیم، می‌ترسیدیم روز بعد به مدرسه بیاییم، چون معلمان می‌توانستند ما را توبیخ کنند یا والدین ما را به مدرسه احضار کنند، آتامبایف هم مانند دانش‌آموزان از قرار بردن در کنار نورسلطان نظربایف می‌ترسد.

وی ادامه داد: زیرا آتامبایف نه فقط به نظربایف بلکه به مردم قزاقستان توهین کرد و حتی نمی‌تواند تصور کند چگونه با سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان پیمان امنیت جمعی سر یک میز بنشیند.

دوبناف با اشاره به احتمال وقوع آشوب در قرقیزستان، گفت: اگر آشوب یا ناآرامی‌هایی انجام بگیرد، تقصیر آتامبایف خواهد بود چون وی با اظهارات و اقدامات تحریک آمیز مردم را به آشوب فرامی‌خواند.

وی افزود: اگر آتامبایف فقط به انتقادات و توهین‌ها اکتفا کند، انتخابات بدون مشکلات خاصی برگزار می‌شوند اما اگر وی برای برکناری بابان‌اف از این انتخابات بهانه‌ای بتراشد احتمال وقوع آشوب وجود دارد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : وزیر دادگستری آمریکا به سوالی درباره «ممانعت ترامپ از تحقیق درباره روسیه» جواب نداد

«نارین آییپ» مفسر سیاسی معروف قرقیز با اشاره به اینکه خطر بی‌ثباتی اوضاع داخلی چندان واقعی نیست، تصریح کرد: آتامبایف برای کنترل اوضاع کشور در زمان انتخابات در کشور ماند زیرا برخی اقدامات فقط با دستور مستقیم رئیس جمهور قابلیت اجرائی پیدا می‌کنند. 

 وی افزود:  آتامبایف در پائیز سال ۲۰۱۵ سفر برنامه ریزی شده خود به «نیویورک» را برای شرکت در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با در نظر بردن نزدیکی انتخابات پارلمانی نیز لغو کرده بود.

آییپ ادامه داد: در آن زمان وی به استان‌های مختلف سفر می‌کرد و به طور آشکار برای حزب «سوسیال دموکرات» تبلیغ می‌کرد که به نتیجه مطلوب رسید.

این کارشناس تصریح کرد: به نظر می‌رسد آتامبایف باور ندارد که همکاران وی بدون نظارت مستقیم بتوانند تمام کارهای حکومتی را به طور احسن انجام دهد که واقعیت نیز همینطور است.  

«الکساندر کنیازف» کارشناس علوم سیاسی با اشاره به اینکه بیانیه دفتر ریاست جمهوری آتامبایف در مورد لغو سفر وی به سوچی ۲ معنی دارد، خاطر نشان کرد:  معنی اول این است که دفتر ریاست جمهوری برای مبارزه با تنش‌ها و آشوب‌ها  با هدف برکناری بابان‌اف یا برای لغو انتخابات آماده است.

وی ادامه داد: اگر انتخابات ریاست جمهوری جدیدی برگزار شود ساپار عیسی‌کاف به احتمال زیاد از طرف آتامبایف مطرح خواهد شد.

کنیازف افزود: لغو سفر وی به سوچی چند دلیل دارد، نخستین دلیل این است که ساپار عیسی‌کاف با اوضاع متغیر امروز و سران کشورهای متحد از نزدیکی آشنا شود و دلیل دوم این است که حضور آتامبایف در این نشست نمی‌توانست بدون درگیری به خصوص با نظربایف  انجام شود و دلیل سوم در ترس وی از ترک قرقیزستان در این شرایط است.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : اختیارات مدارس افزایش می‌یابد/توسعه مدارس غیردولتی نباید منجر به افزایش نابرابری شود - شمس آباد

«ایگار شستاکاف» دیگر کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه یکی از دلایل فرستادن نخست وزیر به سوچی نشان دادن عیسی‌کاف به عنوان سیاستمدار عالی‌رتبه است، تأکید کرد: از اول دسامبر تغییرات ایجاد شده در قانون اساسی که جایگاه نخست وزیر را به طور چشمگیر افزایش می‌دهد اجرایی می‌شود و مبتکر این تغییرات خود رئیس جمهور بوده است.

وی ادامه داد: مسائل زیادی در سیاست خارجی و همکاری اقتصادی به مسئولیت‌های نخست وزیر اضافه می‌شود چون در سوچی نشست شورای عالی سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار می‌شود و ساپار عیسی‌کاف می‌تواند چشم‌اندازهای فعالیت دولت جدید را به رهبران کشورها و همکاران اقتصادی و تجاری اصلی قرقیزستان ارائه دهد.

«ذولفیا مارات» فعال حقوق بشر با اشاره به اینکه برای ۱۰-۱۱ اکتبر هیچ تظاهراتی در قرقیزستان برنامه ریزی نشده بود، اظهار داشت: پرونده قضایی «قانات عیسی‌اف» نماینده پارلمان، سومین پرونده در ۶ ماه اخیر علیه کسانی است که نظری مخالف نظر رئیس جمهور دارند.

با در نظر بردن نظرات کارشناسان می‌توان گفت که اکثر آنان معتقدند که اگر ناآرامی‌ها در کشور افزایش یابد مسئولیت آن به دولت بازمی‌گردد زیرا با وجود اینکه آتامبایف قول برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شفاف داده اما در واقع بازی دوگانه‌ای را در پیش دارد و از دست نشانده خود پشتیبانی می‌کند.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :