به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی شمس آباد، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی دستگاه سیاستمداری در ابتدای این نشست کشته شدن شش خبرنگار در افغانستان را تسلیت و روز صلیب سرخ و هلال احمر را تبریک گفت. 

* امیدواریم در آستانه ماه رمضان مدد‌های انسانی و پزشکی به مردم یمن برسد

قاسمی درباره نشست اخیر جابری انصاری با چهار کشور اروپایی در رم اظهار داشت: مذاکرات رم ادامه مذاکراتی بود که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ بین ایران و چهار کشور اروپایی درباره مسایل یمن داشتیم.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: با توجه به فاجعه بشری در یمن  که یکی از موضوعات بسیار تلخ جامعه جهانی است، درباره چگونگی مدد‌های بشردوستانه، انسانی و خدمات درمانی و بهداشتی به مردم یمن گفتگو شد. مجاهدت می‌کنیم آلام این مردم کاهش یابد و امیدوارم در آستانه ماه رمضان کشورهایی که این فجایع را رقم زده‌اند از این فرصت استفاده کرده و وضعیت جدیدی را ایجاد کرده و اجازه دهند مدد‌های انسانی، پزشکی و درمانی به مردم مظلوم یمن برسد. 

* عکس العمل ایران برای آمریکا شدیدا دردناک خواهد بود و موجب پشیمانی‌اش می‌شود

وی درباره خروج آمریکا از برجام نیز خاطرنشان کرد: اینکه در ٢٢ اردیبهشت ترامپ و هیات حاکمه آمریکا چه تصمیمی اتخاذ می‌کند، هنوز زود است و نمی‌توانم در این باره صحبت و پیشگویی کنم. هنوز باید صبر کرد، ما مردم صبوری هستیم.

قاسمی ادامه داد:  برجام یک توافق چندجانبه بین المللی است، خروج از آن به سادگی امکانپذیر نیست، ترامپ از ابتدا در این مورد وعده‌های زیادی داد و هنوز تا امروز صداهای گوناگونی از آمریکا می‌شنویم، خروج از برجام کار ساده‌ای نیست و عکس‌العمل ایران یک اقدام غیرقابل تصور برای آمریکا و شدیدا دردناک خواهد بود که موجب پشیمانی آمریکا می‌شود و تمامی زمینه‌های متصور از قبل طراحی شده است. 

وی گفت: آمریکا در صورت خروج از برجام باید تاوان سنگینی را بپردازد. 

سخنگوی وزارت خارجه گفت: برجام می تواند نقطه جدیدی باشد که تصویر روشنتری از سیمای آمریکا ارائه کند که هیچ کشوری نمی‌تواند در هیچ پیمانی با آمریکا به تفاهم برسد. کارشکنی‌ها و بدعهدی‌های آمریکا را شاهد بودیم و بعد از ٢٢ اردیبهشت براساس اقدامات آمریکا تصمیمات خود را اتخاذ خواهیم کرد.

قاسمی افزود: ما اولین کشوری نخواهیم بود که از برجام خارج شود، با صبوری و خردورزی کار را دنبال می‌کنیم و اگر برجام برای ملت ایران سودآور نباشد، قطعا تصمیمات لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

*دیدار ظریف و کری در نیویورک

به گزارش پارس، سخنگوی دستگاه سیاستمداری خبر منتشر شده مبنی بر دیدار ظریف و کری در نیویورک را تایید کرد و گفت که وزیر خارجه در سفر اخیرش به نیویورک برای شرکت در اجلاس عالی مجمع عمومی با جان کری وزیر خارجه اسبق آمریکا دیدار کرده و افزود: آقای ظریف از این فرصت استفاده کرد با بیش از ۳۰ شخصیا، اندیشمند، افراد فرهیخته و افراد سیاسی از جناح‌های مختلف سیاسی اعم از حزب جمهوری خواه و دموکرات و اساتید دانشگاه دیدارهای طولانی و مفصلی داشت و علاوه بر آن با رسانه‌های آمریکا مصاحبه‌های مفصلی داشت و به تببین مواضع ایران پرداخت و سعی داشت جامعه آمریکا را با سیاست‌های ایران و مسائل منطقه و نگاه بین‌المللی ایران بیشتر آشنا کند و از این لحاظ رکود بسیار خوبی از فعالیت ظریف در این سفر داشتیم و افرادی که با آنها دیدار و صحبت شد، از طیف‌های مختلفی بودند و قطعا این نوع کار بخش عمده‌ای از سیاستمداری، سیاست خارجی و سیاستمداری عمومی است که باید در این مسیر بیشتر حرکت کنیم.

وی افزود: در این سفر دیداری با آقای کری صورت گرفته و مطلع هستید که کری در حال موجود سمت دولتی ندارد و به عنوان شخصیت سیاسی که با ایران کار کرده و تا حدی با مسائل ایران آشناست و این افراد می‌توانند تاثیرات عمده‌ای بر افکار عمومی جامعه آمریکا داشته باشند.

این دیپلمات ارشد کشورمان یادآور شد: ما آمریکا را فقط آقای ترامپ نمی‌دانیم و ایالات متحده تنها دولت حاکم و دولت فعلی نیست و شخصیت‌های بسیاری هستند که دارای تفکرات و نگاه‌های مختلف نسبت به مسائل جهانی و منطقه هستند.

وی درباره موارد مطرح شده در این گفت‌وگوها صحبتی نکرد و گفت: قطعا برجام می‌تواند به عنوان یکی از موارد مطرح شده باشد.

قاسمی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری تصریح کرد که در این سفر با هیچ مقام رسمی آمریکا گفتگو و دیداری انجام نشده است.

*ادعاهای نادرست و کذب مغرب به ایران

وی درباره وضعیت روابط ایران و مغرب خاطرنشان کرد: وزیر خارجه مغرب سه شنبه گذشته به تهران آمد و دیداری با ظریف در وزارت خارجه داشت، ایشان موضوعاتی را مطرح و ادعاهایی داشت که پاسخ لازم را از ظریف دریافت کرد، ادعاها نادرست و کذب و احتمالا هدایت شده از کانون‌های مشخصی بود و بعد از بازگشت به مغرب اعلام کرد روابط را قطع و سفارتخانه‌ها بسته خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اتهامات ضد ایرانی ائتلاف عربستان سعودی بعد از اظهارت «هیلی»

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما با توجه به حسن نیتی که داشتیم درباره ادعاهای نا درست طرف مغربی کار کردیم و بررسی‌ها انجام شد و بیش از گذشته برای ما اطمینان حاصل شد که آن ادعاها نا درست و کذب است و هیچ مستندی برای آنها وجود ندارد.

قاسمی عنوان کرد: این اشتباهی استراتژیک از سوی دولت مغرب بود و بار اول نیست که مغرب از این نوع رفتارها انجام می‌دهد. 

 وی افزود: شاید بتوان مطرح کرد که این اقدام و حرکت مغرب تحت هدایت سایر قدرت‌ها و برخی کشورهای معاند ایران رخ داده چون هر آنچه مطرح شده بود سخنان بی ربطی بود. 

سخنگوی دستگاه سیاستمداری همچنین گفت: ضرب الاجلی وجود ندارد و دست نمایندگی ما در مغرب باز است که به موقع آن کشور را ترک کنند و فکر می‌کنم طی روزهای آینده این کار عملی شود.  

*دیپلمات‌های ایرانی طی روزهای آینده به تهران بازمی‌گردند

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگار پارس درباره دیپلمات‌های مغرب در ایران و سفیر این کشور نیز گفت که از وضعیت دیپلمات‌های مغرب اطلاعی ندارد، ولی سفیر مغرب سه‌شنبه گذشته به همراه وزیر خارجه این کشور تهران را ترک کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد که سفیر ایران در مغرب حدود یک ماه است به دلیل پایان ماموریتش به تهران بازگشته و سفارت ایران بواسطه نفر دوم هدایت می‌شده که آنها نیز طی روزهای آینده به تهران باز خواهند گشت.  

* گروهک منافقین

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدام رودی جولیانی از چهره‌های نزدیک به ترامپ در اجتماع اعضای منافقین که برجام را به صورت نمادین پاره کرده نیز عنوان کرد: تروریست‌ها و مدافعان تروریسم وقتی کنار هم اجتماع می‌شوند می‌توانند لاطائلات بسیاری را مطرح کنند و هم اقدامات غیرخردمندانه و غلطی را داشته باشند و فکر می‌کنم ارزش صحبت کردن درباره این نوع رفتار در مورد تروریست‌ها صورت خوش و فایده‌ای نخواهد داشت.

* تصمیمی برای افزایش تعداد اعضای روند آستانه نیست

سخنگوی وزارت خارجه درباره افزوده شدن دیگر کشورها به روند آستانه درباره سوریه با بیان اینکه تصمیمی در این زمینه وجود ندارد، گفت: برای ورود عضو جدید نیاز به اجماع سه کشور ضامن است، اما سه کشور معتقدند که اگر کشور دیگری بخواهد به این روند اضافه شود، می‌تواند دستاوردهای فعلی روند آستانه را با کندی مواجه کند، ولذا چنین اتفاق نظر و اجماعی در خصوص زیاد عضو جدید در روند آستانه وجود ندارد.

وی یادآور شد: ولی ما این آمادگی را داریم که مقامات کشورهای ضامن روند آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) با سایر کشورهای خارج از این روند با هم رایزنی و دیدار داشته باشند.  

*آمریکا باید تعهداتش در برجام را به طور کامل و صد در صدی اجرا کند

قاسمی در پاسخ به سوال دیگری درباره برجام بدون آمریکا با بیان اینکه عده‌ای معتقدند که برجام بدون آمریکا امکانپذیر است، اظهار داشت: من در این مورد نظر خاصی ندارم، ولی طبق برجام و قطعنامه ٢٢٣١ آمریکا متعهد است و باید تعهداتش را به طور کامل و صد در صدی اجرا کند و ما در شرایطی هستیم که امروز بحث ما بحث خروج آمریکا از برجام نیست، آمریکا باید از طرق مختلف مجاب شود که برگردد و تعهدات قبلی خود را به صورت کامل اجرا کند و این خواسته‌ای است که بر آن پای خواهیم فشرد و این را با طرف‌های دیگر برجام مطرح کردیم و حتی خواهان این هستیم که طرف‌های اروپایی با فشار بیشتر بر آمریکا بخواهند به تعهداتش عمل کنند.

وی گفت: گزینه های مختلفی وجود دارد و قضاوت زودهنگام نمی‌کنیم و صبر می‌کنیم و اقدام لازم را براساس مصالح ملی اتخاذ خواهیم کرد.

* گزینه‌های پیش روی ایران

به گزارش پارس، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درباره گزینه‌های پیش روی ایران در صورت خروج آمریکا از برجام از جمله خروج از معاهده NPT عنوان کرد: گزینه‌های بسیاری برای ما متصور است و از مدت‌ها پیش درباره آنها مطالعه کردیم. این موضوع (خروج از NPT) هم می‌تواند بخشی از مجموعه گزینه‌های ایران تلقی شود و درباره آن فکر شده و سازوکارهای آن مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: بستگی دارد آمریکا چگونه و به چه شکلی تصمیم بگیرد و بخواهد از چه سیاستی در قبال ایران پیروی کند. ترجیح می‌دهم در مورد مکانیسم و گزینه‌های مطرح صحبت نکنم و آنها را احاله دهم به بعد از ۲۲ اردیبهشت.

* هر دولتی منتخب اکثریت مردم لبنان باشد قطعا مورد پشتیبانی و طرف همکاری ایران خواهد بود

قاسمی در پاسخ به سؤالی درباره پیروزی قاطع حزب الله در انتخابات لبنان با بیان اینکه لبنان کشور مستقلی با احزاب، طوایف و گروه‌های مختلف است و به شیوه خوبی روند دموکراتیک در آنجا در جریان است، گفت: این کشور نمونه خوبی برای الگوبرداری برخی کشورهایی که در منطقه دارای مشکلاتی هستند، است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : پشتیبانی انقلابیون بحرینی از قدس؛ تجدید پیمان ملت بحرین بر ادامه پشتیبانی از فلسطین +تصاویر - شمس آباد

وی ادامه داد: اصل انتخابات و انتخابات اخیر اصل مبارکی است و هر آنچه مردم لبنان به آن رای می‌دهند و هر دولتی که منتخب اکثریت مردم لبنان باشد، قطعا مورد پشتیبانی و طرف همکاری ایران خواهد بود و ما به دولت جدید و افرادی که می‌توانند آرای مردم لبنان را جلب کنند تبریک می‌گوییم و حتما با آنها همکاری خواهیم کرد.

* وضعیت پنج کمیته تشکیل شده بین ایران و افغانستان

خبرنگار صدای افغان درباره مذاکرات ایران و افغانستان در قالب پنج کمیته‌ای که تشکیل شده و اینکه آیا اختلافی باقی مانده؟ گفت: ترجیح می‌دهم از کلمه اختلاف استفاده نکنم، از تفاوت دیدگاه صحبت کنم. پنج گزینه در سفر ظریف به کابل بین طرفین تفاهم شد که این پنج کمیته در مقاطع مختلف نشست‌های خود را در کابل و تهران داشتند و نتایج این پنج کمیته مقدمه و پیش زمینه‌ای برای تحقق سند جامع همکاری‌های فیمابین ایران و افغانستان خواهد بود.

وی افزود: قطعا همه کمیته‌ها باید به نتایج و تفاهم لازم برسند تا بتوانیم به اصل تهیه سند جامع بین ایران و افغانستان برسیم و فکر می‌کنم در اکثر کمیته‌ها به تفاهمات لازم دست یافتیم و نزدیک شدیم به آنچه که مرضی الطرفین است. در یک یا دو کمیته هنوز مباحث‌مان ادامه دارد و بعد از نهایی شدن کار این دو کمیته می‌توانیم وارد اجرایی شدن تنظیم سند جامع همکاری‌ها بین دو کشور که گام مهمی می‌تواند باشد، خواهیم شد.

*عربستان علاقه‌مند به توسعه، ثبات و امنیت منطقه نیست

مجاهدت عربستان برای تاثیرگذاری بر انتخابات عراق سؤال دیگری بود که در این نشست از سخنگوی وزارت خارجه پرسیده شد و قاسمی گفت: پدیده مبارک و میمونی که در جریان است در کنار و همسایگی ما انتخاباتی است که در کشور دوست و همسایه ما عراق برگزار می‌شود. عراق مدتی است در مسیر آزمون و اندوختن تجربه بیشتر در مسیر دموکراسی و مردمسالاری حرکت می‌کند و موضوع بسیار خوشایندی است و باید این انتخابات را برای مجموعه منطقه به فال نیک گرفت.

وی افزود: امیدوارم انتخابات به خوبی برگزار و دولت منتخب مردم حاکم شود. با توجه به شرایط عراق، کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ می‌توانند درصدد ایجاد اخلال و مشکل در روند انتخابات عراق باشند.

قاسمی ادامه داد: شاهد بودیم که چگونه با پشتیبانی برخی کشورهایی که مولد و مروج تروریسم بودند، داعش را در بخش‌های مهمی از عراق حاکم کردند که با زحمات زیاد توانستند بر این پدیده شوم چیره شوند.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: به نظر می‌رسد کشوری مثل عربستان علاقه‌مند به توسعه، ثبات و امنیت منطقه نیست و نوجوانان تازه به صحنه قدرت رسیده شاید به آنها القا می‌کند که دوام و بقای آنها در آشوب و بی ثباتی و ناامنی منطقه است و متاسفانه با همین نگاه و سیاست شاهد دخالت‌های بی‌جا و نا درست دولت سعودی در برخی مسائل منطقه و بخصوص در بحران یمن هستیم و امیدوارم جامعه جهانی، سازمان ملل و مردم جهان با یک مجاهدت بیشتر مدد کنند این فاجعه بشری هر چه زودتر به پایان برسد و این دخالت‌‌ها بواسطه این کشورها خاتمه یابد.

* وضعیت پیش آمده برای فیلمبردار صدا و سیما در پاریس

به گزارش پارس، قاسمی در پاسخ به سؤالی درباره انتقادات وارده به وزارت خارجه و سفارت ایران در پاریس در خصوص وضعیت پیش آمده برای فیلمبردار صدا و سیما در پاریس عنوان کرد: براساس اطلاع سفارت، فیلمبردار دفتر صدا و سیما برای تهیه فیلم  خبر وارد جمعیت تظاهرکننده می‌شود و بعد از کشیده شدن تظاهرات به خشونت درگیری‌هایی بین افراد و پلیس صورت می‌گیرد و سنگ به سر فیلمبردار مزبور اصابت کرده و جراحت مختصری برمی‌دارد و برای بررسی و تحت کنترل بودن به بیمارستان منتقل می‌شود و از ابتدای حضور در بیمارستان، همکاران ما در سفارت در بیمارستان حضور داشتند.

وی افزود: سفارت ایران موضوع را با جد پیگیری کرد و با وزارت خارجه فرانسه در تماس بود و یادداشت لازم را ارائه کرد. فکر می‌کنم در برخی رسانه‌ها تا حدی این موضوع آسمان ریسمان شده و با آنچه از سفارت ایران دریافت کردیم، مطابقت ندارد.

* نتانیاهو شومن درجه سه

سخنگوی وزارت خارجه درباره ادعاهای بی اساس اخیر نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای کشورمان عنوان کرد: ایشان شومنی است از شومن‌های درجه سه که باید مجاهدت کند تمرین بیشتری را انجام دهد که جایگاه خود را به عنوان شومن و شعبده باز که امروز جامعه فرهیخته جهان با کاراکتر ایشان آشنا هستند، نگه داشتن کند. ایشان دارای مفاسد و پرونده‌های متعددی در دولت خودش است و برای گم کردن مسیر و رد گم کردن از مجموعه موضوعاتی که ایشان را تحت تعقیب قرار می‌دهد، به انحاء مختلف درصدد اتهام زنی، داستان سرایی و قصه گویی برمی‌آید.

وی عنوان کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های متعدد بر متعهد بودن ایران به تعهداتش صحه گذاشته است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : یادداشت/ حسین شریعتمداری این هووها دلسوزترند !

*هیچ کشوری حق دخالت در مسئله سوریه را بدون اجازه و اذن دولت سوریه ندارد

اعلام ترکیه مبنی بر آغاز تعرض به سوریه سوال دیگری بود که از قاسمی پرسیده شد که وی افزود: ترکیه کشور همسایه و خوب ماست و روابط  بسیار خوبی با این کشور برقرار است. در زمینه دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و مهمترین آن همکاری در روند آستانه که تنها روندی است که توانسته به صورت موفقیت آمیز و مربوط کار خودش را ادامه دهد، همکاری‌ها وجود دارد و انشاءالله ادامه می‌یابد و این نشست‌ها و تماس‌ها و گفت‌وگوهای مقامات سه کشور در سطوح مختلف توانسته بسیاری از مشکلات و موانع را برطرف و برخی از دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کند.

وی افزود: یک امر بدیهی است که هیچ دو کشوری در همه مسائل و موضوعات یک نظر و هم نظر نیستند و حتما علیرغم همه همکاری‌ها و کوشش‌ها برای افزایش تعامل بین کشورها، اختلاف نظر و سلیقه‌هایی هم می‌تواند وجود داشته باشد. بحث سوریه بحث مهمی است، هیچ کشوری حق دخالت در مسئله سوریه را بدون اجازه و اذن دولت این کشور ندارد و باید به حاکمیت ملی این کشور احترام گذاشت و بدون درخواست دولت سوریه دیگران نباید در مسائل داخلی آن دخالت کنند.

قاسمی گفت: تمامیت ارضی سوریه برای ما و همه کشورهای منطقه و ثبات و امنیت منطقه مهم است، ولی به هرحال علیرغم برخی اختلاف نظرهای موجود، خوشبختانه در مسیر درست و خوبی با ترکیه و فدراسیون روسیه در حرکت هستیم و امیدواریم این روند مثبت و رو به جلو را باز هم ادامه دهیم و به تثبیت اوضاع در سوریه مدد کنیم.

*خروج آمریکا از برجام می‌تواند به انزوای بیشتر آمریکا در سطح جهان منجر شود

خبرنگاری درباره اینکه گفته می‌شود در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران به سمت انزوای بین‌المللی پیش می‌رود سؤال کرد و نظر قاسمی را جویا شد که وی پاسخ داد: همانگونه که بسیاری از شخصیت‌های غیرایرانی و اروپایی مطرح کردند، خروج آمریکا از برجام می‌تواند به انزوای بیشتر آمریکا در سطح جهان منجر شود. کشوری که بدعهد است و به تعهداتش پایبند نیست و نمی‌شود با آن کشور قول و قرار جدی گذاشت و با توجه به مواضعی که کشورها در قبال برجام داشته‌اند، فکر می‌کنم این آمریکاست که در شرایط سخت‌تری قرار می‌گیرد.

وی افزود: ایران چندین دهه است که با خصومت و کینه‌توزی آمریکا آشناست و با ممنوعیت‌های متعدد آمریکا و برخی همپیمانان آن و ممنوعیت‌های سازمان ملل مواجه بوده، ولی امروز وضعیت ایران در بسیاری از حوزه‌ها نسبت به گذشته بهتر است و فکر می‌کنم با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که داشتیم در حوزه اقتصاد مقاومتی و مدد به تولید داخلی شاید بتوانیم از گذشته هم بیشتر دستاوردهای مطلوب‌تری را داشته باشیم.

* با هیچ کشوری به صورت حداکثری و صد در صد در همه مسائل یکسان نمی‌اندیشیم

خبرنگاری درباره استقبال قطر از اقدام مغرب در قطع روابط با ایران سؤال کرد در حالی که ایران در این مدت از قطر در پی قطع روابط با عربستان پشتیبانی کرد که قاسمی در این باره گفت: هیچ دو کشوری در همه مسائل و موضوعات از یک نظر و موضع واحدی پیروی نمی‌کنند. می‌توانید با کشوری در ۹۹ درصد مسائل گاهی هم نظر باشید و در یک درصد باقی، نظرات متعدد و با فاصله زیاد اختلاف نظر داشته باشید. من با این تحلیل و بیان به مسئله نگاه نمی‌کنم.

وی افزود: ما با سیاست اصولی خود که در منطقه دنبال کردیم که با همه کشورهای همسایه و پیرامونی روابط مطلوب و با حسن نیتی داشته باشیم که به صلح و ثبات و امنیت منطقه مدد کنیم و براین اساس روابط خود را با کشورهای منطقه تنظیم می‌کنیم، ولی الزاما با هیچ کشوری به صورت حداکثری و صد در صد در همه مسائل یکسان نمی‌اندیشیم.

*باید مجاهدت کرد که هر چه سریع‌تر این فاجعه و زخم چرکین که در منطقه ما وجود دارد التیام یابد

یکی از خبرنگاران درباره مطالب منتشر شده مبنی بر حضور نیروهای ویژه آمریکایی در یمن برای مدد به عربستان سؤال کرد که قاسمی در پاسخ با بیان اینکه اطلاع میدانی از نیروهای موجود در یمن ندارم، عنوان کرد: ولی آنچه روشن است این است که یمن مورد تجاوز یک ائتلاف به رهبری عربستان قرار گرفته و متاسفانه به دلایل مختلف برخی کشورهای فرامنطقه‌ای و حتی منطقه‌ای در جهت فروش سلاح و تقویت زرداخانه‌های عربستان و هم پیمانان عربستان در تجاوز به سرزمین یمن و مردم این کشور نقش بسزایی دارند و باید مجاهدت کرد که هر چه سریع‌تر این فاجعه و زخم چرکین که در منطقه ما وجود دارد التیام یابد و متجاوزان از این تجاوز نابخردانه خود دست بردارند.

وی همچنین گفت که جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای هرگونه مدد در حل بحران یمن اعلام کرده‌ است.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :