به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «کارلس پوگدمونت» رئیس مخلوع ایالت کاتالونیا از بلژیک، برنامه‌های انتخاباتی خود را برای انتخابات ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) آغاز کرد. وی می‌کوشد تا به این وسیله استقلال منطقه کاتالونیا را محقق کند.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، پوگدمونت در هتل خود اعلام کرد: «هدف از این اقدام این است که روند استقلال کاتالونیا پیگیری شود. ما کاتالان‌ها در همه پرسی اول اکتبر نشان دادیم که می‌توانیم کشوری مستقل باشیم و این موضوع در دسامبر مورد تاکید قرار خواهد گرفت.»

وی همچنین فهرست مورد پشتیبانی خود را هم اعلام کرد و گفت: «این همان فهرستی است که راخوی آن را نمی‌پسندد و همان است که پیروز خواهد شد.»

با این حال «استبان گنزالس پونس» سخنگوی اروپایی حزب حاکم این فهرست را سورئال تعبیر کرد و گفت که جنش حامی استقلال «یک ماجراجویی دیوانه‌وار توام با دروغگویی» را در پیش گرفته است.

گزارش‌ها حاکی از این است که شماری از زندانیان و سیاستمداران تبعید شده در فهرست کسانی قرار دارند که مقامات کاتالونیا از حضور آنان در انتخابات پیش رو پشتیبانی می‌کنند. پوگدمونت در حالی وارد رقابت‌های انتخاباتی شده است که در سطح اروپا تحت پیگرد قانونی قرار دارد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اگر واشنگتن از موضع خود در قدس عقب نشینی نکند، جایی در مذاکرات نخواهد داشت

پیشتر، «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا بر اتخاذ رویکردی محکم و قاطع علیه جدایی طلبان کاتالونیا تاکید کرد. وی در جریان سفر به کاتالونیا بار دیگر بر تعلق چسبیدن این منطقه به اسپانیا تاکید کرد.

نخست‌وزیر اسپانیا همچنین از اکثریت خاموش ضروری است تا در انتخابات شرکت کنند و با رای منفی به جدایی کاتالونیا از اسپانیا زمینه را برای بازگشت شرایط به حالت مرسوم فراهم کنند.

در پی همه‌پرسی استقلال کاتالونیا که اول اکتبر (۹ مهرماه) برگزار شد، دولت مرکزی اسپانیا علاوه بر لغو خودمختاری کاتالونیا، پوگدمونت را هم از قدرت برکنار کرد. طبق حکم دستگاه قضایی، رئیس مخلوع کاتالونیا که به بلژیک رفته بود تحت پیگرد قانونی قرار گرفت.

انتهای‌پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :