به گزارش خبرنگار شمس آباد در نیایش‌آباد، عملیات بازسازی راه آهن «سرحدآباد» در ترکمنستان و «تورغوندی» افغانستان با حضور رئیس جمهور و مقامات ارشد ترکمنی در جنوب این کشور طی مراسم رسمی آغاز شد.

«قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در این مراسم گفت: افغانستان کشور دوست و برادر ما است و ما همواره از مردم این کشور پشتیبانی می‌کنیم و ارائه سودمند‌های انسان مهربان، صادرات برق و فراورده‌های نفتی و پتروشیمی با قیمت مناسب و اجرای طرح‌های زیربنایی در مناطق مرزی و همجوار گواه بر این امر می‌باشد.

وی تأکید کرد: «نیایش‌آباد» در آینده نیز از احیا و بازسازی اقتصادی و صنعتی افغانستان پشتیبانی و پشتیبانی خواهد کرد و خط راه آهن سرحدآباد و تورغوندی که طول آن بالغ بر ۱۳ کیلومتر است، با سرمایه‌گذاری ترکمنستان انجام خواهد شد.

در پایان این مراسم یک قطار حامل ماشین‌آلات و دستگاه‌های راه سازی ریلی به همراه پرسنل فنی به طرف مرز مشترک ترکمنستان و افغانستان حرکت کرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : سهم‌هر دستگاه‌از اشتغالزایی‌سال۹۶ چقدر است؟

بر اساس گزارش‌های منتشر شده رسمی، ترکمنستان در سال گذشته میلادی ۱۳ هزار و ۲۰۲ واگن کالا از طریق ایستگاه تورغوندی به افغانستان انتقال داده است و در ۱۰ ماه سال جاری میلادی نیز ۷ هزار و ۸۸۶ واگن از طریق این ایستگاه جا به جا شدند.

طرف ترکمنی معتقد است که با بازسازی و تجهیز خط آهن مذکور تردد و ظرفیت این خط آهن بین ۲ کشور بیش از پیش افزایش خواهد یافت که باعث افزایش مبادلات بازرگانی بین ۲ کشور خواهد شد.

مشارکت  ترکمنستان در بازسازی و تکمیل سیستم حمل و نقل ریلی افغانستان در حالی است که در نوامبر سال گذشته میلادی در سفر «محمد اشرف غنی» به نیایش‌آباد خط آهن «آتامراد آمام نظر» و «آقینه» افتتاح گردید.

انتهای پیام/.

این خبر را به اشتراک بگذارید :