به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «یعقوب ناجل» مشاور امنیتی سابق نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت عربستان سعودی به قدری برای آغاز روابط دیپلماتیک با اسرائیل راغب است که موجود خواهد بود هر توافق صلح فلسطین-اسرائیل را بپذیرد.

ناجل با بیان اینکه برای عربستان مهم نخواهد بود آن توافق صلح، چه میزان برای فلسطینیان ناخوشایند است، تاکید کرد ریاض فقط می‌خواهد برای مقابله با ایران، همکاری‌ها با اسرائیل را آغاز کند.

به نوشته وبگاه روزنامه «تلگراف» وی ادامه داد: «آنها (سعودی‌ها) فقط می‌خواهند بگویند توافقی بین اسرائیل و فلسطین وجود دارد، برایشان مهم نیست که آن توافق چه خواهد بود. آنها برای بردن گام‌های بعدی، نیاز دارند که بگویند توافقی (بین اسرائیل و فلسطین) حاصل شده است.»

ناجل معتقد است عربستان سعودی با سیاست‌های «محمد بن سلمان» ولیعهد، به دنبال هر نوع توافقی فلسطینی-اسرائیلی است تا بتواند از آن به عنوان پوششی برای متداول‌سازی روابط با اسرائیل استفاده کند.

تلگراف معتقد است نظر وی شاید ابعاد این مسئله را که عربستان، فلسطینیان را مجبور کند توافقی هرچند ناخوشایند را بپذیرند، افزایش می‌دهد. گزارشات تایید نشده حاکی از آن است که بن‌سلمان هم اکنون محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را برای پذیرش طرح صلح آمریکا مجبور کرده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : کویت سفر «سعد الحریری» به این کشور را تکذیب کرد

این مقام سابق صهیونیست با ابراز امیدواری نسبت به اینکه عربستان اهرم فشار لازم برای اجبار کردن فلسطینیان به پذیرش توافق صلح را در اختیار داشته باشد، افزود البته مقامات فلسطینی گفته‌اند در برابر هر فشاری از سوی ریاض مقاومت خواهند کرد.

این اظهارات در حالی بیان می شود که طی هفته‌های اخیر علامت‌های علنی بیشتری درباره گرم‌شدن روابط عربستان و رژیم صهیونیستی به چشم می‌خورد.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

این خبر را به اشتراک بگذارید :