به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی شمس آباد، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) در همایش مشترک تجاری ایران و ارمنستان ضمن ابراز خرسندی از حضور در اجتماع نخبگان تجاری و اقتصادی دو کشور، گفت: سابقه مراودات ایرانیان با ارامنه به قرن‌های گذشته بازمی‌گردد، به علاوه ما بسیار خوشبختیم که گروه زیادی از ارمنی‌ها، ایران را به عنوان کشور خودشان انتخاب کردند و امروز شهروندان بسیار خوب و صمیمی ما هستند و در همه حوزه‌های کشور از مجاهدت در برابر بیگانگان و دادن شهدای بسیار در جنگ تحمیلی تا حوزه فعالیت‌های اقتصادی، در ایران پیشگام هستند و ما به بردن چنین شهروندان شریفی افتخار می‌کنیم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: از زمان استقلال ارمنستان تا امروز روابط ایران و ارمنستان رابطه‌ای نزدیک و رو به رشد بوده و به عنوان دو کشور همسایه هیچ مانعی بر سر راه توسعه روابط همه جانبه بین دو کشور وجود نداشته است.

وی ادامه داد: آنچه بر عهده دولت‌های دو کشور است بسترسازی برای سودمند مراودات و تعاملات مردم دو کشور در سطوح مختلف یعنی سطح مردم با مردم، نخبگان و اندیشمندان با یکدیگر و تجار و کارآفرینان با همتایان یکدیگر است. کوشش کرده‌ایم زیرساخت‌های سیاسی و حقوقی لازم را برای همکاری فراهم کنیم و اسناد و موافقتنامه‌هایی که باید بین دو کشور امضا شود تا مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری را سودمند کنند، تهیه و امضا کنیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : /آسیای مرکزی در ۲۴ ساعت گذشته/ آزادی فعالیت شرکت‌های ایرانی در تاجیکستان/ کاندیداتوری ۵۹ نفر در انتخابات قرقیزستان

به گزارش پارس، رئیس دستگاه سیاستمداری خطاب به حاضران خاطرنشان کرد: اما کار و وظیفه اصلی برای پیشبرد روابط اقتصادی همه جانبه بین دو کشور، برعهده شما نمایندگان بخش خصوصی است.

وی افزود: بخش خصوصی است که می‌تواند موتور محرکه روابط همه جانبه تجاری، اقتصادی بین دو کشور باشد.

وزیر خارجه با بیان اینکه خرسندیم در هر دو کشور ظرفیت‌های بسیار خوبی برای همکاری وجود دارد، گفت: ایران در زمینه‌های مختلف علوم و فناوری جدید پیشرفت‌های قابل توجهی داشته و در بسیاری از شاخه‌های علوم و تکنولوژی جدید در بین کشورهای پیشرو در جهان قرار دارد. در زمینه صنعتی نیز محصولاتی که در ایران تولید می‌شود، توانایی رقابت جدی در سطح جهانی دارد، به عنوان نمونه مولد‌های برق تولید شده در ایران با پیشرفته‌ترین و پر بازده‌ترین دستگاه‌های بهترین تولیدکنندگان جهان رقابت می‌کنند.

وی گفت: همکاران من در بخش خصوصی این توانمندی را به خوبی دارند که در بسیاری از حوزه‌های توسعه در ارمنستان به عنوان شریک فعال حضور داشته باشند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : روسیه و چین همکاران راهبردی قرقیزستان هستند

وزیر خارجه ادامه داد: یکی از مهمترین حوزه‌های همکاری بین ما و ارمنستان، حوزه انرژی است که در این حوزه می‌توانیم ارتباطات سودمند را برای هر دو طرف داشته باشیم. منابع غنی کشاورزی و دامپروری در ارمنستان هم می‌تواند بخش مهمی از مبادلات دو کشور را تشکیل دهد.

ظریف حوزه مهم دیگری که در آن همکاری میسر است را ایجاد کارخانجات یا کارگاه‌های تولیدی مشترک برشمرد و افزود:‌به صورتی که بخشی از کالا در ایران تولید شود و یا ماده اولیه از ایران تامین شود و بخش دیگر در ارمنستان ساخته و به بازارهای هر دو کشور و کشورهای دیگر عرضه شود. برای انجام این کار مهم از ظرفیت مناطق آزاد تجاری دو کشور می‌توانیم بهره‌ ببریم.

وی با بیان اینکه مذاکرات ایران با اتحادیه اوراسیا که ارمنستان یکی از اعضای آن است نیز نهایی شده، خاطرنشان کرد: به زودی با امضای موافقتنامه تعرفه‌های ترجیحی بین ایران و اتحادیه فرصت جدیدی برای توسعه همکاری‌ها فراهم خواهد شد.

به گزارش پارس، وزیر خارجه گفت: وظیفه ما در دولت ایجاد بسترهای لازم است و این بخش خصوصی است که می‌تواند از این بسترها بهترین استفاده را داشته باشد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : دولت قانون فیش‌های حداقلی را اجرایی کند/ تاکید بر ایجاد سازمانی برای مقابله با مفاسد اقتصادی

وی ادامه داد: بسیار خوشحالیم که امروز اجتماع توانمندی از تجار و صاحبان سرمایه و صنعت دو کشور در این نشست گردهم آمدند و می‌توانند پایه‌های همکاری را پی ریزی کنند. چنانچه موانع و مشکلاتی بر سر راه روابط باشد من و آقای نعلبندیان وزیر خارجه ارمنستان آمادگی داریم مشکلات را دریافت و در جهت حل مشکلات با یکدیگر همکاری و به رفع مشکلات مدد کنیم.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :