به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی شمس آباد، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (شنبه) در همایش الگوهای نظم منطقه ای در جهان پسا داعش که از سوی انجمن ایرانی مطالعات جهان در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار شد، طی سخنانی عنوان کرد: شاید بحثی که در این محفل مطرح است نیازمند دو مقدمه است، اول اینکه نظم در آسیای غربی حتما از نظم در جامعه بین‌المللی مستقل نیست، شرایط بین المللی شرایط ویژه‌ای است که می‌توان از آن بعنوان دوران گذار نام برد. 

وی افزود: در دوران گذار، معمولا تحولات عظیمی صورت می‌گرفته به خاطر سیالیت جامعه بین‌المللی و دوران گذار کنونی هم از آن مستثنی نیست. آنچه در دوران گذار باعث می‌شود این تحولات جدیت و گستره وسیعی داشته باشند، سیالیت شرایط است و چون شرایط سیال است، امکان اشتباه محاسبه بسیار بالاست.

رئیس دستگاه سیاستمداری ادامه داد: محاسبه نا درست در دوران‌های گذار باعث سقوط حکومت‌ها شده است و محاسبه صحیح باعث قدرت یافتن فراتر از ظرفیت ظاهری جغرافیایی و قدرت کشورها شده است و در دوران ما نیز همین وضعیت حاکم است.  

وزیر خارجه در بخشی از سخنانش به اشتباه محاسباتی که صدام، میلوسوویچ و قذافی صورت دادند، اشاره کرد و ادامه داد: در ابتدای دوران گذار به دلیل محاسبات نا درست، حکومت‌های نسبتا قدرتمندی مثل صدام که توانسته بود خودش را با ده‌ها میلیارد دلاری حمایتی که از سوی کشورهای حاشیه خلیج پارس شده بود و پشتیبانی‌های نظامی دیگران، به قدرت بزرگ منطقه تبدیل کند، به خاطر یک اشتباه محاسبه به کجا انجامید.

رئیس دستگاه سیاستمداری عنوان کرد: روزی که صدام برای یورش به کویت انتخاب کرد، با محاسبه بود و روز مرخصی کشورهای غربی بود. صدام فکر می‌کرد دنیا در مرخصی است و تا دنیا به خودش بیاید، توانسته کویت را ببلعد، سفیر وقت آمریکا در عراق هم در گمراه کردن صدام در اشتباه محاسبه نقش قابل توجهی داشت. ظرف ۶ ساعت شورای امنیت جلسه گذاشت و تمام محاسبات آن چون برپایه مفروضات نا درست بود، شاهد نتیجه این اشتباه محاسبه بودیم. 

رئیس دستگاه سیاستمداری ادامه داد: همین اشتباه محاسبه را میلوسوویچ و قذافی هم مرتکب شدند.

ظریف افزود: در شرایط سیال که دوران گذار نمود آن است، محاسبه و بررسی همه زوایای یک واقعیت بسیار مهم است.  

* اشتباه این است که ریشه همه تحولات را در غرب و آمریکا می‌بینند

وی به مقدمه دوم اشاره و خاطرنشان کرد: اتفاق مهمی که در این دوران گذار رخ داده که با دوران‌های قبلی متفاوت است این است که ما در یک جهان پساغربی زندگی می‌کنیم و این بدان معنا نیست که غرب از بین رفته و نابود شده و به زودی نابود خواهد شد. بلکه بدین معناست که برای اولین بار در چندین سده گذشته تحولات مهم بین‌المللی نه در غرب رقم می‌خورد و نه الزاما بوسیله غرب صورت می‌گیرد.  

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : ابراز تأسف لبنان از وتوی طرح پیشنهادی مصر بواسطه آمریکا

وزیر خارجه گفت: اشتباه این است که ریشه همه تحولات را می‌خواهند در غرب و آمریکا ببینند. در حالی که جهان تغییر ماهوی کرده است و به سمت یک جهان پساغربی حرکت می کند.   

*شکست سرزمینی داعش رخ داده نه شکست داعش

به گزارش پارس، رئیس دستگاه سیاستمداری به بحث پساداعش اشاره کرد و گفت: در حال اماده شکست سرزمینی داعش رخ داده، ولی نه شکست داعش. باید این دو را از هم تفکیک کنیم. داعش به عنوان مدعی دروغین خلافت اسلامی توانسته بود با اشغال سرزمین‌هایی در عراق و سوریه، مدعی سرزمین دروغین خلافت شود، که این نابود شده ولی نه تفکر داعش و نه مبانی فکری و مالی داعش و نه ظروفی (منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای) که داعش را ایجاد کرد، نابود شده است.

وی گفت: یکی از اشتباهات عمده غرب این است که تصور می‌کند داعش تمام شد و یکی از دلایل اینکه غربی‌ها لحنشان را این روزها علیه ایران تندتر کرده‌اند این است که می‌گویند ایران کاری که در قبال داعش می‌کرد، را انجام داد و داعش را نابود کرد و چرا باید از این به بعد با ایران با مسامحه برخورد کنیم.  

ظریف افزود: شرایطی که داعش را در منطقه ما ایجاد کرد، کماکان به قوت خود باقی است. اگر قدرت بیشتری نگرفته باشد.

*داعش زاییده یورش آمریکا به عراق

وی در ادامه به مجموعه‌ای از عواملی که دست به دست هم داد و داعش را به وجود آورد پرداخت و مهمترین عامل را دخالت خارجی برشمرد.

رئیس دستگاه سیاستمداری بیان کرد: داعش کنونی زاییده یورش آمریکا به عراق است و قبل از آن ظلم بزرگی که بر منطقه ما از طریق رژیم صهیونیستی و سرکوب حقوق مردم فلسطین رفته که یک عقده همیشگی را ایجاد کرده است.    

وزیر خارجه به ناکارآمدی دولت‌های منطقه در برخورد با مهمترین نیازهای مردم منطقه که خواست برای احترام است نیز اشاره کرد و ادامه داد: این خواست برای احترام مهمترین عامل نقضش ادامه اشغالگری رژیم صهیونیستی بدون توان هرگونه اقدام برای احقاق حقوق اولیه مردم فلسطین است که متاسفانه کشورهای منطقه این توان را نداشتند و این عاملی است که الان به خاطر سیاست‌هایی که در منطقه ما برای نزدیکی به رژیم صهیونیستی شکل گرفته، تشدید شده است.

وی به ناکارآمدی دولت – ملت در جهان عرب اشاره و بیان کرد: در غرب از نیاز به وستفالیای جهان عرب سخن می‌گویند و نشان می‌دهد جهان عرب نتوانسته ایجاد دولت ملی را به درستی تجربه و خواست و نیاز مردم را برآورده کند و به همین خاطر یک عقده متراکم تاریخی در جهان عرب شکل گرفته که این عقده به شکل حرکت علیه دولت‌های عربی خود را نشان می‌دهد.  

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : وام‌های خارجی به استقلال و اقتصاد پاکستان آسیب می‌زند

به گزارش پارس، وی ادامه داد:برخی دولت‌های منطقه مثل عربستان کوشش کردند نگرانی و سرخوردگی داخلی و مشکلات داخلی را به خارج منحرف کنند، آنها برای منحرف کردن نگرانی‌های جهان عرب و سرخوردگی جهان عرب به سمت یک دشمن خارجی حالا ایران ، شیعه و … کوشش می‌کنند.  

*خطر تفکر داعشی برای منطقه و جهان

وزیر خارجه گفت: خطری که تفکر داعشی منطقه و جهان را تهدید می‌کند، خطر بسیار مهمی است.

وی با اشاره به خبر منتشر شده مبنی بر انتقال افراد داعشی از منطقه به بیرون منطقه  و خبر دیروز مبنی بر اینکه هلیکوپترهای آمریکایی زندانیان داعشی را از زندان حسکه فراری دادند، گفت: این اتفاق را در میادین، دیرالزور و شاهد بودیم.نیروهای داعشی به صورت منظم از منطقه خارج شدند. میزانی از نیروهای داعشی که در منطقه بودند نابود نشده اند و ایدئولوژی آنها از بین نرفته و پایه‌های فکری آنها که از طریق دلارهای نفتی تشویق می‌شود، از بین نرفته و شبکه‌های ارتباطی آنها کاملا باقی مانده است.

ظریف به پخش شدن نیروهای داعشی در نقاط مختلف منطقه و جهان اشاره کرد و گفت: تا زمانی عوامل اصلی ایجاد کننده داعش پابرجاست باید توقع داشته باشیم که این خطر هر روز از جای دیگری بروز و ظهور کند. 

*داعش هنوز واقعیتی در غرب آسیا و فراتر از آن

وی عنوان کرد: هنوز اینکه چه نظمی در بعد از داعش شکل می‌گیرد را نمی توان بیان کرد چرا که داعش هنوز یک واقعیت در غرب آسیا و فراتر از غرب آسیا است.

به گزارش پارس، وزیر خارجه به اوضاع کنونی و حضور داعش در افغانستان اشاره کرد و با بیان اینکه رقابتی بین طالبان و داعش برای بمبگذاری وجود دارد و این رقابت‌ها رنگ و بوی فرقه‌ای به خود گرفته، پرسید: آیا ما باید نظم جدیدی در منطقه ایجاد کنیم؟ آیا محکوم هستیم که نسخه جدیدی از نسخه قبلی را بازتولید کنیم. خیلی از دوستانی که با نگرش واقع گرایی می‌نگرند معتقدند نظم جدیدی که در منطقه شکل می‌گیرد باید براساس یک هژمون و قدرت جدید در منطقه شکل بگیرد و بر این اساس ممکن است نسخه‌هایی را ارائه دهند.

وی گفت: نظم جدید نتیجه و برآیندی است از اقداماتی که ما در منطقه انجام می دهیم. باید بپذیریم که ما کنشگر هستیم نه موضوع کنش و اینکه ایران یک کنشگر فعال در منطقه است و می تواند تاثیرگذار باشد.  

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آیا اوکراین در شرف وقوع «انقلاب میدان» دیگری است؟ - شمس آباد

*گروهی در منطقه فکر می‌کنند پول می‌دهند و امنیت برایشان ایجاد می‌شود

وزیر خارجه به بازی‌ها در منطقه از جمله یورش صدام و .. اشاره کرد و با بیان اینکه ایران این بازی‌ها را به هم زد، ادامه داد: گروهی در منطقه ما فکر می‌کنند پول می‌دهند و فردی را مسلح می‌کنند و آن می‌تواند برایشان امنیت ایجاد کند، حالا این می‌تواند صدام باشد، طالبان، آمریکا یا البغدادی. اینها ناگزیر شده‌اند به این سمت حرکت کنند، آیا ما باید در این دام بیفتیم و یا به طرح جدید فکر کنیم؟ نیاز است ما طراح باشیم برای امنیت.

به گزارش پارس، ظریف گفت: امنیت در شکل آتی باید با گذشته تفاوت ماهوی داشته باشد. آنچه ما بعنوان ایران برای نظم در حال شکل گیری در منطقه بیان می‌کنیم، این است که بپذیریم هر کنشگری مخصوصا ایران تاثیر دارد. اگر فکر کنیم معادلات دیگری نظم را شکل می‌دهد، خودمان در آن معادلات بازی می‌کنیم.

*حرکت آمریکا به سمت بازی قدرت‌های بزرگ

رئیس دستگاه سیاستمداری در بخش دیگری از اظهاراتش به استراتژی امنیت ملی دولت کنونی آمریکا اشاره کرد و گفت: آمریکا به سمت بازی قدرت‌های بزرگ رفته است.   

وی در بخشی از اظهاراتش با اشاره به طرح ایران مبنی بر تشکیل مجمع گفتگوی منطقه‌ای در خلیج پارس، گفت: در چهار دهه گذشته همه جنگ‌ها متاثر از این منطقه بوده است، تصور یک امنیت جدید بوسیله کنشگر اصلی منطقه یعنی ایران برای پایه ریزی نگرش جدید به امنیت در خلیج پارس می‌تواند راهگشا باشد.

ظریف گفت: همسایگان اشتباه کار ما در منطقه، مبنای امنیت در منطقه را براساس ائتلاف سازی و حذف گذاشته‌اند از جمله ائتلاف سازی علیه ایران.

وی به هزینه‌های تسلیحاتی کشورهای منطقه خلیج پارس از جمله عربستان و امارات اشاره و بیان کرد: اینکه ایران علیرغم اینکه کمترین هزینه تسلیحاتی را در منطقه داشته، نشانگر این است که تصور امنیت باید تغییر کند.

ظریف بر حرکت از سمت امنیت مبتنی بر حذف به سمت امنیت مبتنی بر فراگیری و گفتمان امنیت تاکید کرد و گفت: گفتمان تنها راه برون رفت از معمای امنیتی است که در چندین دهه گذشته گریبان منطقه را گرفته است. باید باور کنیم می‌توانیم بعنوان قدرت در منطقه مبانی امنیتی را فراهم کنیم که برای فرزندانمان امنیت ایجاد کند.

وی عنوان کرد: ضرورتی ندارد در منطقه ما جنگ نهادینه باشد.   

در پایان سخنان ظریف، به وی لوح تقدیری اهدا و از زحماتش قدردانی شد. 

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :