به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان سعودی در افتتاحیه کنفرانس امروز معارضان سوری در ریاض بار دیگر بر پشتیبانی کشورش از معارضان سوریه تاکید کرد.

کنفرانس «ریاض ۲» سه روز طول خواهد کشید و چهار روز پیش از موعد مذاکرات ژنو (۲۸ دسامبر) به پایان خواهد رسید.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «المیادین»، وزیر خارجه عربستان سعودی تاکید کرد: ما از معارضان سوریه پشتیبانی خواهیم کرد تا از نشست ریاض، در یک صف واحد خارج شوند.

وی افزود: برای بحران سوریه هیچ راهکاری بدون توافق و اجماع [داخلی] سوری وجود ندارد و نشست (ریاض ۲)، افق‌های جدیدی را در سوریه باز می‌کند. روند سیاسی در سوریه باید طبق توافق ژنو ۱ و قطعنامه ۲۲۵۴ سازمان ملل آغاز شود.

به نوشته «العربیه»، وزیر خارجه عربستان سعودی افزود: عربستان تا زمان تحقق خواست ملت سوریه مبنی بر دستیابی به یک راهکار عادلانه در کنار این ملت می‌ماند.

وی خطاب به حاضران در این نشست گفت: شما امروز مقابل یک مسئولیت تاریخی برای رهایی از بحرانی که این ملت عزیز (اشاره به سوریه)، به آن دچار شده‌اند، قرار دارید و باید راهکاری را محقق کنید و به آینده‌ای جدید انتقال یابید. ملت سوریه در هر جای دنیا، چشم امید به شما بسته است و منتظر نتایج ملموس برای تحقق مطالباتش است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - ترامپ بدنبال تنبیه بشار اسد

از سوی دیگر «استفان دی میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز با تاکید بر ضرورت ترسیم آینده‌ برای سوریه گفت: باید بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت، به راهکاری سیاسی برای بحران سوریه دست یافت.

وی افزود که طی چند روز آینده، چارچوب روند سیاسی در سوریه، وضع خواهد شد و ما خواستار حضور هیأتی قوی از معارضان سوریه در نشست ژنو هستیم و معارضان باید نمایندگان همه‌ طرف‌ها و گروه‌های سوری را شامل شوند.

انتهای پیام/غ


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :