به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به زودی صادرات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی را به کشورهای متحد واشنگتن بدرد خوردن خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انتظار می‌رود در اواخر ماه جاری میلادی ترامپ مقررات و قوانین فروش این هواپیماهای بدون سرنشین را بدرد خوردن بخشد. این اقدام اولین مرحله از اصلاح مقررات صدور سلاح در آمریکا است.

شرکت‌های آمریکایی تولید کننده هواپیماهای بدون سرنشین، با رقابت شدیدی به ویژه از سوی چین و رژیم‌صهیونیستی روبرو هستند. چین و رژیم صهیونیستی قوانین سهل‌تری برای فروش این هواپیماها دارند.

بنا بر این گزارش، شرکت‌های تولید‌کننده آمریکایی به طور شدید و فشرده‌ای برای تغییر قوانین کنونی، لابی کرده‌اند.

انتظار می‌رود کاخ سفید این اقدام ترامپ را به عنوان بخشی از طرح «آمریکایی بخرید»، به منظور ایجاد شغل و کاهش کسری تجاری، اعلام و از آن مورد تمجید قرار دهد. با این وجود، گروه‌ها و فعالان حقوق بشری و نیز حامیان کنترل اسلحه، می‌گویند که چنین اقدامی منجر به خشونت و بی‌ثباتی بیشتر در مناطقی چون خاورمیانه و جنوب آسیا خواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : پارلمان کاتالونیا، از پوگدمونت به عنوان نامزد ریاست این منطقه یاد کرد

خبر اعلام سیاست جدید آمریکا ماه‌ها به تعویق افتاده بود تا حدود و چارچوب‌های صادرات این هواپیماها، مشخص‌تر شود.

بنا به گفته منابع خبری این شرکت‌ها و نیز دو تن از مقامات آمریکایی، چنین تأخیری «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا را واداشت تا نامه‌ای به مک‌مستر، مشاور امنیت ملی ترامپ بنویسد و وی را تحت فشار قرار دهد تا پیش از آنکه فروش این هواپیماها به برخی از کشورهای خاص دیر شده باشد، سریعاً در جهت تغییر این سیاست عمل کند.

به گفته یکی از این منابع خبری، یکی از نکات اصلی در خط‌مشی جدید، کاهش موانع فروش هواپیمای بدون سرنشین شکاری است که موشک‌های کمتری را حمل می‌کند و در مقایسه با مدل‌های بزرگتر هواپیماهای مذکور، در فواصل نزدیک پرواز می‌کند.

از دیگر موارد بدرد خوردن این قوانین می‌توان به صدور مجوز فروش انواع هواپیماهای بدون سرنشین تجسسی اشاره کرد.

هر چند که ترامپ مجوز فروش هواپیماهای مدل بالا و گران‌قیمت را صادر نخواهد کرد ولی همین اندازه نیز گام بزرگی در جهت فائق آمدن بر ممنوعیت طولانی فروش هواپیماهای بدون سرنشین به کشورهای دیگر غیر از نزدیک‌ترین متحدان آمریکاست.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : مصلحت سودان در همکاری مستمر با مصر است

به گفته این منابع خبری، فهرست کشورهایی که خریدار بالقوه این سلاح‌های پیشرفته می‌باشند شامل تعداد بیشتری از کشورهای عضو ناتو، عربستان سعودی، و دیگر شرکای آمریکا در خلیج پارس می‌شود. علاوه بر این، ژاپن و کره جنوبی را نیز می‌توان به این فهرست اضافه کرد.

همچنین، احتمالاً در این فهرست، کشورهایی چون استرالیا، هند و سنگاپور به علاوه اکثر کشورهای امضا کننده پیمان «کنترل فناوری‌ها موشکی» نیز جای دارند.

در سال‌های اخیر، آمریکا تنها به بریتانیا و ایتالیا، هواپیماهای بدون سرنشین فروخته است.

یکی از مقامات دولت ترامپ می‌گوید:‌ «آمریکا در صدد است تا برخی از قوانین دست‌وپاگیر اداری و بوروکراتیک که قدرت رقابت واشنگتن در بازار هوافضا در عرصه جهانی را محدود ساخته، اصلاح کند و به حداقل برساند.»

وی تصریح می‌کند که با این وجود فروش این سلاح‌ها در چارچوب قوانین آمریکاست و خریداران باید به معیارهای بین‌المللی پایبند باشند.

کاخ سفید هنوز به خبر ارسال نامه از سوی متیس به مک‌مستر، واکنشی نشان نداده است.

شرکت‌هایی چون لاکهید مارتین، بویینگ، نورتروپ گرومن، تکسترون و کراتوس، از برندگان و بهره‌مندان این تغییر قوانین و مقررات خواهند بود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آمریکا توهم پیروزی در افغانستان را به فراموشی بسپارد

بنا به گزارش رویترز، پس از انتشار این خبر، ارزش سهام شرکت‌های تولید کننده هواپیماهای بدون سرنشین، در بازار بورس آمریکا، افزایش یافت. با این حال، مقامات شرکت‌های مذکور، هنوز به خبر تغییر مقررات و بدرد خوردن صدور این هواپیماها، واکنشی نشان نداده‌اند.

مقامات آمریکایی بر این باورند که بدرد خوردن مقررات فروش هواپیماهای مذکور، نه تنها گامی در جهت تحقق وعده ترامپ مبنی بر تقویت «پایگاه صنعت دفاعی» آمریکاست بلکه این اقدام کشورهای متحد آمریکا را وادار می‌سازد تا بیش از پیش هزینه‌های دفاعی‌شان را بر عهده بگیرند.

انتهای پیام/.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :