«سید اسحاق گیلانی» رهبر «جنبش همبستگی ملی افغانستان» و از سیاستمداران این کشور در گفت‌وگو با دفتر منطقه‌ای شمس آباد، اوضاع جاری افغانستان، صلح با طالبان و روند انتخابات این کشور را بررسی کرد.

شمس آباد:در افغانستان شما را به عنوان یکی از ارکان اصلی صلح با گروه طالبان می‌شناسند، اما شاهد خروج شما از شورای عالی صلح بودیم. چرا کناره‌گیری کردید؟ تا چه حد معتقد هستید که این شورا می‌تواند طالبان را به میز مذاکره بکشاند؟

بسم‌ الله الرحمن الرحیم؛ با تشکر از شما باید بگویم که هیچ‌وقت عضو شورای صلح نبوده و نخواهم شد، به دلیل اینکه دولت افغانستان هنوز تصمیم به برقراری صلح ندارد.

من یکی از طرفداران صلح با طالبان هستم تا دیگر برادرکشی در افغانستان پایان یابد و بر این باورم که اگر طالبان از پیشروی تکفیری‌هایی که در افغانستان سر بلند کرده‌اند و بسیار با سرعت پیش می‌روند جلوگیری نکند، گروه دیگری نیز نمی‌تواند مانع آنها شود.

طالبان «اهل سنت و جماعت» هستند و ما با یکدیگر رابطه‌ نزدیک داریم، زیرا بیشتر آنها مربوط به فرقه‌های «قادریه» و «نقشبندیه» و متاثر از «تصوف» و «صوفیه» هستند. این‌ها هم حق دارند که به عنوان یک افغان، بر آن‌ها احترام گذاشته شود و باید با این گروه درباره پایان این جنگ گفت‌وگو شود.

اما درمورد شورای عالی صلح، باید بگویم که این شورا نیز به طور قطع نمی‌تواند طالبان را به میز مذاکرات صلح بکشاند، زیرا رئیس جمهور افغانستان تمام کارهای شورای صلح را در اختیار خود گرفته و اجازه نمی‌دهد که شورای صلح مستقلانه فعالیت کند.

دولت افغانستان معتقد است که فقط سازمان‌های اطلاعاتی می‌تواند، در این مذاکرات شرکت داشته باشد و قصد دارد از طریق ریاست امنیت و شورای امنیت ملی این کشور، موضوعات را حل و فصل کند.

شمس آباد: شما به عنوان کسی که از نزدیک مسئله صلح را دنبال می‌کند، دلایل عدم تمایل گروه طالبان برای حضور در مذاکرات صلح را چه می‌دانید؟

اشرف غنی وقتی نامزد ریاست جمهوری بود در دیدار با طالبان در دبی از این گروه خواهش کرد که اگر شما در مناطقی که اکثریت هستید زمینه رای‌گیری مردم برای مرا مساعد کنید تا در انتخابات پیروز شوم، قرارداد امنیتی با آمریکا را امضا نمی‌کنم و با شما نیز به طور مستقیم درباره صلح گفت‌وگو خواهم کرد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - وام ۱۴میلیاردی به ژن‌های برتر برای تجارت با «بازی»

اما پس از آنکه طالبان به وعده‌ خود وفا کردند و زمینه را برای پیروزی آن‌ها فراهم کردند، بالاخره یا اکثریت آرا را گرفته یا با تقلب رئیس‌جمهور شدند در نتیجه سه روز پس از پیروزی قرار داد امنیتی را با آمریکا امضا کردند. با این حال، آنها یک ماه پس از پیروزی به دفتر رئیس ستاد ارتش پاکستان رفته و گفتند که به طالبان فشار بیاورید تا با ما مذاکره کنند.

طالبان به عنوان انسان‌هایی مسلمان می‌گویند که ما با آدم دروغگو دیگر حرف نمی‌زنیم، چون جفا کرده است بنابراین دیگر اکنون به مذاکره نیستیم؛ اما اگر یک دولت موقت در افغانستان تشکیل شود ما حاضریم که آن را تقویت کنیم و پس از کار بر روی قوانین، سرانجام در انتخابات هر کسی که برنده شد او رئیس‌جمهور افغانستان شود.

شمس آباد:افزایش تحرکات و تعداد نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان براساس استراتژی ترامپ مبنی بر افزایش سه هزار نیروی جدید به این کشور، تا چه حد بر روند صلح افغانستان تاثیر خواهد گذاشت؟

ما تاثیر ناتو را در گذشته مشاهده کردیم، زمانی که ۱۵۰ هزار نظامی داشتند ولی نتوانستند هیچ‌کاری انجام دهند. آن‌ها نتوانستند طالبان را از بین ببرند و نتوانستند به اصطلاح خودشان تروریست‌ها را از بین ببرند، فقط القاعده فروپاشید.

این‌ها از القاعده بسیار می‌ترسیدند و هیچ‌وقت طالبان را تروریست نمی‌گفتند، حال که گروه داعش آمده این‌ها طالبان را تروریست می‌خوانند ولی از داعش نامی نمی‌برند. فکر نمی‌کنم که ۱۶ هزار نظامی ناتو و آمریکایی بتوانند هیچ‌کاری در راستای صلح در افغانستان انجام دهند.  

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : «آخوندی» با وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار کرد

امکان دارد بمباران را تشدید کنند تا مردم بی‌گناه بیشتری کشته شوند مثل آنکه در قندوز و دیگر مناطق حملات هوایی کردند و روستاها را  بمباران کردند و زن‌ها و کودکان را به شهادت رساندند. از این بیشتر چیزی حاصل نمی‌شود.

ما طرفدار مدد آمریکا و ناتو به پلیس افغانستان و بازسازی این کشور هستیم، ولی باید از کشتار مردم دست بکشند، چون ما به اندازه کافی تلفات دادیم و دیگر افغانستان توان تلفات دادن را ندارد.

شمس آباد:میزان وابستگی کنونی طالبان به پاکستان را تا چه حد می‌دانید؛ آیا طالبان وابستگی صرف به اسلام‌آباد دارد؟

من فکر نمی‌کنم که پاکستان بی‌تاثیر باشد. وقتی طالبان در خاکشان زندگی می‌کنند به یقین تاثیر خود را دارد، ولی فراموش نکنیم که آن‌ها افغان هستند و فراموش نکنیم که بخش زیادی از خاک افغانستان تحت کنترل آن‌هاست. فکر نمی‌کنم شمار طالبان مستقر در خاک پاکستان به اندازه سابق باشد، بیشتر آنان به داخل افغانستان آمده‌اند.
 
اما اینکه دولت افغانستان همیشه آن‌ها را به این عنوان که شما دست نشانده‌های پاکستان هستید، ملامت می‌کند، باید گفت که دولت ما دست نشانده‌ کجاست؟ یک بار سر به گریبان خودمان فرو بریم؛ این‌ها در انتخابات و تمام اقدامات خود در افغانستان تقلب می‌کنند و تا بیگانه‌ها به آن‌ها چراغ سبز نشان ندهند از خود هیچ اختیاری ندارند.

مقدار تاثیرگذاری پاکستان بر طالبان در حال اکنون، برای من معلوم نیست، زیرا من نه از اعضای طالبان هستم و نه سخنگوی این گروه؛ من یک افغان مصلح بی‌طرف هستم و تنها آرزویم این است که در افغانستان صلح باشد. اینکه پاکستان چقدر بر طالبان تاثیر دارد را باید از خود طالبان بپرسید.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : گران ترین اسب در ایران، فقط ۳ میلیاردتومان

شمس آباد:گویا اخیرا دولت افغانستان با آمریکا به توافق رسیده که نیروهای شبه‌نظامی استخدام کند، یعنی امنیت هر منطقه را به افراد منطقه‌ای و بومی بسپارد که این باعث نگرانی سازمان ملل به علت احتمال افزایش کشتار و خون‌ریزی شده است. نظر شما در‌ این‌باره چیست؟

مدتی‌ است که این‌ها استخدام را شروع کرده‌اند، نخست به نام خیزش‌های مردمی، سپس به نام دیگری که الان به خاطر نمی‌آورم. آری این  کارها را می‌کنند ولی دلشان برای ملت افغانستان نمی‌سوزد.

آن‌ها نمی‌فهمند که بر سر ملت بیچاره که در افغانستان زندگی می‌کنند چه می‌گذرد و به چه نحوی زندگی خود را پیش می‌برند؟ اگر این‌ها درست کار می‌کردند، امروز افغانستان به این شکل نبود. متاسفانه آنها تشنه قدرت هستند و حتما باید سوار بر قدرت باشند و به مرگ ملت افغانستان و بدبختی‌های آن هیچ توجهی ندارند.

شمس آباد:با نزدیک شدن به انتخابات شاهد رویارویی و تقابل هستیم؛ به طور مثال کرزی با غنی در مشاجره هست، جمعیت اسلامی با دولت مشکل دارد و خبر قریب‌الوقوع برکنار کردن والی بلخ منتشر شده است. نظر شما درباره انتخابات آینده چیست؟

من فکر می‌کنم که اولا کمیسیون انتخابات باید متشکل از نمایندگان بی‌طرف مردم افغانستان باشد و ثانیا احزاب سیاسی بر کمیسیون انتخابات نظارت داشته باشند که باز هم تقلب صورت نگیرد و این تقابل‌ها در زمان انتخابات یک امر متداول و طبیعی‌ است.

ما امیدواریم که این تقابل‌ها به دشمنی تبدیل نشود و ما فضای دیپلماتیک انتخابات را پیش برده و مانند دیگر کشورها، خودمان رئیس‌جمهور را انتخاب کنیم و اجازه ندهیم که باز «جان کری» بیاید و دست یک نفر را بلند کند و بگوید تو رئیس جمهور هستی.

انتهای پیام/.

این خبر را به اشتراک بگذارید :