به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «رودریگو دوترته» رئیس‌جمهور فیلیپین روز پنجشنبه، آنچه که در میانمار علیه مسلمانان روهینگیا رخ می‌دهد را “نسل‌کشی” خواند.

براساس گزارش «رویترز»، دوترته ضمن ابراز همدردی با مسلمانان روهینگیا از قصد خود برای پذیرش این آوارگان خبر داد و افزود: اروپا باید در این زمینه مدد کند.

وی همچنین اظهار داشت: جامعه بین‌المللی قادر به حل مشکل روهینگیا در میانمار نیست.

به دنبال اظهارات رئیس‌جمهور فیلیپین، سخنگوی دولت میانمار گفت: دوترته چیزی از میانمار نمی‌داند و همیشه این گونه بی‌پروا صحبت می‌کند.

سازمان ملل و چندین کشور غربی اقدامات میانمار را پاکسازی قومیتی خواندند اما میانمار آن را رد میکند.

از ۲۵ آگوست سال ۲۰۱۷ پس از آن‌که موج جدید خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا آغاز شد، خانه‌هایشان به آتش کشیده شد و زنان و کودکانشان مورد تجاوز ارتش میانمار قرار گرفت که در نتیجه آن نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر از این افراد آواره شده و به بنگلادش گریخته‌اند.

مسلمانان میانماری ساکن ایالت راخین در غرب میانمار به نام مسلمانان روهینگیا شناخته می شوند. آنان دست‌کم از سال ۲۰۱۲ مورد یورش بوداییان هستند و آنچه بر شدت این وضعیت می‌افزاید سکوت مقامات دولتی است تا جایی که گاه نظامیان دولتی نیز در اقدامات خشونت‌بار سهیم می‌شوند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : رئیس‌جمهور به جای مطرح کردن رفراندوم پاسخگوی مردم باشد

بنگلادش و میانمار در تاریخ ۲۳ نوامبر ۲۰۱۷ توافق‌نامه‌ای را به منظور بازگشت آوارگان روهینگیایی امضا کردند که طبق این توافق قرار شد روند بازگشت از ۲۳ ژانویه آغاز شود اما این اتفاق رخ نداد.

انتهای پیام/م


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :