وی تأکید کرد که گروه‌های چریکی مانند طالبان بدون پشتیبانی مردمی قادر به فعالیت نیستند و  نارضایتی‌ افغان‌ها از دولت و نیروهای خارجی‌ سبب شده تا مردم با طالبان همکاری کنند.کارشناس افغان با شایعه دانستن اختلافات طالبان و شبکه حقانی گفت که در میدان عمل رهبری طالبان را شبکه حقانی و به طور مشخص «سراج الدین حقانی» معاون رهبر طالبان به عهده دارد.هیچ شواهدی نیز وجود ندارد که نشان دهد انشعابی در طالبان به وجود آمده و برخی از این گروه گسستن شده باشد و در افغانستان با طالبان اصلی تضاد داشته باشد.

مژده خاطرنشان کرد: در گذشته هم شایعاتی منتشر شد مبنی بر این که بین «ملا برادر» و تعداد دیگری از اعضای طالبان اختلاف وجود دارد پس از آن که وی دستگیر شد بار دیگر این شایعه را دامن زدند که بین «ملا اختر منصور» و «ملا ذاکر» اختلاف ایجاد شده است.

بارها این شایعات و گفته‌ها تکرار شده است اما همچنان امروز تنها گروهی از طالبان که می‌جنگد و اخباری از این درگیری‌ها را منتشر می‌کند همان طالبانی است که تحت رهبری «ملا محمد عمر» بود، سپس تحت رهبری «ملا اختر محمد منصور» قرار گرفت و اکنون نیز با کشته شدن آنها، رهبری طالبان را «ملا هبت الله» به عهده دارد.
به گفته این کارشناس مسائل سیاسی افغانستان، عجیب است که جدایی حقانی از طالبان مطرح می‌شود در حالی که سراج الدین حقانی نقش فعالی در این گروه دارد.

آگاه امور طالبان ادامه داد: ملا هبت الله رهبر کنونی طالبان بیشتر یک رهبر معنوی است و خصلت وحدت بخش دارد همچنین نماد وحدت میان اعضای این گروه محسوب می‌شود. در عین حال همانند دوران رهبری ملا محمد عمر معاونان وی در عمل اعضای طالبان را هدایت می‌کنند.این در حالی است که ارتباط میان ملاهبت الله با حقانی خیلی بهتر از روابط رئیس جمهور افغانستان با معاونانش هست.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تاکید عراق و اردن بر افزایش هماهنگی‌های مشترک امنیتی

صلح طالبان و آمریکا
وحید مژده با اشاره به گذشته پیشنهاد طالبان به آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان گفت که  در سال ۲۰۰۹ میلادی بود که ملا برادر با ارسال پیامی به ملا محمد عمر تاکید کرد، شواهدی از شکست آمریکا در افغانستان را مشاهده می‌کنیم، آمریکایی‌ها تمایل دارند که با ما مذاکره کنند و از طریق سازمان ملل واشنگتن بدنبال آغاز مذاکرات است.

وی تصریح کرد که «ملا برادر» آغازگر این مذاکرات با اجازه ملا محمد عمر در اواخر سال ۲۰۰۹ بود به هر حال این مسئله جرقه‌ای شد برای حساس شدن پاکستان نسبت به این اقدامات طالبان و در نتیجه «ملا برادر» را دستگیر کردند.
کارشناس مسائل سیاسی افغانستان اظهارداشت: آمریکا همواره دچار یک نوع سردرگمی درباره این مسائل بوده است از یک سو سیاستمداران و وزارت خارجه آن کشور خواستار مذاکره بودند، اما نظامیان آمریکایی تمایلی به گفت‌وگو نداشتند که در دستگیری ملا برادر با پاکستان در شهر کراچی همکاری کردند.بنابراین این دستگری فرد شماره دو طالبان عاملی شد که این گروه پس از سال ۲۰۰۹ میلادی دیگر به هیچ وجه به آمریکا اعتماد نکند.

مژده گفت که پس از این مسائل، طالبان و آمریکایی‌ها در کشور آلمان مذاکره کردند و توافق کردند تا دفتری در قطر برای این گروه گشایش یابد. چندین از اعضای کمیسیون سیاسی طالبان به قطر رفتند و هنوز در این کشور حضور داند اما این موضوع با بیزاری حامد کرزی رئیس جمهور وقت افغانستان روبرو شد به همین دلیل نیز مذاکراتی در آن زمان صورت نگرفت.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - نامه‌ اتحادیه‌های‌بزرگ دانشجویی خطاب به لاریجانی

پیشنهاد آمریکا به طالبان؛ سعی برای تجزیه افغانستان
این کارشناس افغان درباره اقدامات اخیر آمریکا پس از استراتژی ترامپ نیز تصریح کرد: پس از اعلام استراتژی جدید واشنگتن، مقامات آمریکایی با طالبان به صورت غیرمستقیم تماس‌های داشته‌اند اما طالبان تمایل چندانی درباره مسائل مطرح شده نشان نداده است.

آمریکایی‌ها به طالبان پیشنهاد کنترل مناطق تحت نفوذ طالبان را داده‌اند اما این گروه با آن بیزاری نشان داده و گفته‌ که این کار مانند تجزیه افغانستان است و ما کشور یک پارچه می‌خواهیم.به گفته وی، نخستین خواست طالبان پیش از مذاکره برای صلح، خروج نیروهای خارجی از افغانستان است و تمایل دارد که یکی از سازمان‌های معتبر جهانی در این مورد ضمانت کند. در غیر اینصورت چشیدن مزه تلخ جنگ طولانی مدت پیامد این اقدام خواهد شد.

خصوصی سازی جنگ در افغانستان
مژده احتمال تشکیل ارتش محلی بوسیله وزارت دفاع افغانستان را قوی دانست و تاکید کرد که ایجاد این ارتش به معنای خصوصی سازی جنگ در افغانستان است و افراد اجیر به جای نیروهای خارجی در این کشور می‌جنگند.
کارشناس افغان ادامه داد: این کار در نهایت به ضرر افغانستان تمام خواهد شد زیرا کنترل جنگ را یک شرکت امنیتی به عهده خواهد گرفت.

گفته می‌شود که شرکت امنیتی «بلک واتر» به جای ارتش ملی افغانستان تامین امنیت را به عهده خواهد گرفت و کاخ سفید نیز بر این موضوع تاکید دارد. قرار است سالانه ۱۶ میلیارد دلار برای جنگ در این کشور در نطر بگیرد.
به نظر مژده، هزینه جنگ آمریکا در افغانستان بیشتر از این رقم است زیرا رئیس جمهور آمریکا سعی می‌کند تا هزینه‌های آن را از خود افغانستان تامین کند. ترامپ با استفاده از معادن و مواد مخدر به دنبال عواید این جنگ است.
کارشناس مسائل سیاسی افغانستان خاطرنشان کرد که دولت افغانستان هنوز موضع خویش را درباره ایجاد ارتش محلی اعلام نکرده است اما امکان دارد با استقرار آنها در مناطق پس گرفته شده از طالبان و تامین امنیت این مناطق موافقت کند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : لذت پرواز از مرتفع ترین قله ها/ فعالیت ۵ سایت پروازی در بام ایران - شمس آباد | اخبار ایران و جهان

سکوت دولت افغانستان درباره حامیان داعش
 وحید مژده همچنین درباره مذاکرات احتمالی با طالبان تصریح کرد: تاکنون مذاکره‌ای با این گروه صورت نگرفته است در عین حال طالبان نیز خواستار مذاکرات غیرشفاف و پشت پرده نیست زیرا باور دارد که این کار سبب ایجاد اختلافات درون گروهی می‌شود.

وی با اشاره به چگونگی حضور داعش در افغانستان نیز اذعان داشت که سکوت دولت افغانستان در برابر اظهارات «ظاهر قدیر» نماینده ولایت «ننگرهار»  مبنی بر پشتیبانی برخی از حلقات دولتی از گروه تروریستی داعش، می‌تواند نشان‌ای از تامین و تجهیز مخالفان دولت در جنگ علیه دولت باشد.

زیرا اگر چنین نیست چرا دولت افغانستان درباره چنین اظهاراتی سکوت اختیار کرده است.کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در پاین نیز با اشاره به حضور «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی در افغانستان گفت که وی فرد قدرتمند و با نفوذی در این کشور نیست و تنها در بخش‌های از ولایت «بغلان» در شمال افغانستان نفوذ دارد.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :