به گزارش شمس آباد، «سید رضا صدرالحسینی»، کارشناس و تحلیلگر مسائل غرب آسیا، در خصوص موضع شورای امنیت سازمان ملل در مورد حملات موشکی یمن به عربستان، با اشاره به اینکه دریافت چک­‌های بادآورده مواضع شورای امنیت را در قبال یمن تعیین می­‌کند، بیان داشت: شهرهایی از عربستان در آغاز چهارمین سال تهاجم بی‌رحمانه و تجاوزگرانه ائتلاف سعودی به یمن آماج حملات موشکی ارتش ملی این کشور و انصارالله قرار گرفت. خبرگزاری رسمی عربستان گزارش داده بود که در جریان تاخت چند روز اخیر شهرهای ریاض، نجران، جازان و خمیس مشیط در جنوب این کشور هدف هفت موشک قرار گرفته­‌اند.

وی با توجه به ادعای بی‌اساس ریاض گفت: ژنرال ترکی ملکی، سخنگوی نیروهای ائتلاف ضد یمن تحت رهبری عربستان مطابق متداول جمهوری اسلامی ایران را متهم کرد که این موشک­ها را در اختیار انصارالله قرار داده است و این اقدام را در ضمن تهدید ایران به واکنش مناسب در زمان و مکان مناسب محکوم کرد.

تحلیلگر مسائل غرب آسیا در پاسخ به این پرسش که «مطرح شدن موضوع موشک­‌های یمنی در شورای امنیت از چه زمانی آغاز شد؟» بیان داشت: ماجرای مطرح کردن اتهام علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی عربستان و آمریکا درباره اقدامات تدافعی و تلافی‌جویانه مردم و ارتش ملی یمن مسبوق به سابقه است. در آخرین مرحله آذرماه گذشته بود که نماینده آمریکا در سازمان ملل طی یک عملیات گسترده رسانه‌ای دست به یک اقدام نمایشی زد و در این شوی سیاسی که در مکان پایگاه نظامی در واشنگتن تدارک دیده شده بود، در اجتماع کثیری از خبرنگاران تکه آهن­‌هایی را در حالی در دست داشت که عکسی از یک موشک ۱۲ متری در پشت سر آن به نمایش گذاشته شده بود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - به مناسبت دومین جشن تولد برجام!

وی با اشاره به نمایش نیکی هیلی گفت: او مدعی شده بود که این پاره­‌های آهن از یک موشک ساخت شده در صنایع شهید باقری است که مرکز آن در تهران قرار داد. نیکی هیلی همچنین مدعی بود که ایران ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است! نباید فراموش کرد این اقدام آمریکا نتوانست اقناع لازم را در مخاطبان ایجاد کند و ترامپ مجبور شد بدون حضور رسانه‌ها در ضیافت نهار خود در واشنگتن نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت را تهدید کند و به آن‌ها بقبولاند که اگر در مورد اقدامات بعدی این کشور در شورای امنیت اجماع به وجود نیاید، خطراتی برای آن­ها به دنبال خواهد داشت.

صدرالحسینی با تأکید بر همراهی لندن با واشنگتن در اتهامات وارد شده علیه ایران اشاره داشت: انگلیس طرح محکومیت ایران در شورای امنیت را مطرح کرد که البته از سوی روسیه وتو شد؛ اما این ماجرا همچنان ادامه دارد تا شاید رئیس‌جمهور آمریکا بتواند مقداری از دین خود به گاو شیرده را جبران کند.

وی در پاسخ به این پرسش که «تحقق اهداف یگان موشکی یمن در قبال عربستان چه پیام­‌هایی در بر دارد؟» تأکید داشت: نزدیکً پنج هفته مانده به زمانی که رئیس‌جمهور آمریکا باید درباره ماندن یا ترک برجام تصمیم نهایی خود را بگیرد، هفت موشک ارتش مردمی یمن و انصارالله در عمل از تور سیستم پدافندی آمریکا در عربستان عبور و به اهداف خود برخورد کرده است؛ این به معنای بی‌تأثیری تهدیدات ترامپ در تصمیمات راهبردی جبهه مقاومت است و همچنین به معنی بستن راه نفوذ ورود به گفت‌وگوهای منطقه­‌ای کشورهایی که لقب «کشورهای فضول» را یدک می‌کشند، است. این موضوع به مفهوم زیر علامت سؤال رفتن تکنولوژی­‌های پدافند موشکی آمریکا است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : علت نیمی از ناباروری‌ها در مردان است

کارشناس مسائل غرب آسیا با توجه به پیام­‌های دیگر این موضوع گفت: این مسئله به معنای «دور ریختن» دلارهای نفتی کشورهای مرتجع عربی منطقه است. این موضوع عبارت دیگر این است که ملت­ها با عزم و وصیت می­‌توانند از منافع ملی خود دفاع مشروع کنند. این به مفهوم امیدآفرینی در افکار و اذهان مردم آزاده جهان و به‌خصوص فلسطینیان مظلوم است و شاید مهم­ترین پیام تحقق اهداف یگان موشکی یمن، فروریختن سامانه دفاع موشکی آمریکا پیرامون سرزمین‌های اشغالی در رژیم صهیونیستی باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که «محکومیت حملات موشکی یمن به عربستان از سوی شورای امنیت سازمان ملل و موضع دوگانه این سازمان چه پیامدهایی نزد افکار عمومی خواهد داشت؟» اشاره داشت: چند نکته مهم در مورد پیامدهای این موضوع وجود دارد. اولاً یمنی­‌ها در این مورد واکنش مناسبی انجام دادند و در پاسخ این شورا ابراز داشتند که «شما که از ارسال دارو و تجهیزات ضروری بهداشتی و پزشکی به این کشور قحطی‌زده جلوگیری می­‌کنید، چگونه نمی­‌توانید از ارسال موشک­‌های ۹ تا ۱۲ متری جلوگیری کنید؟!»

تحلیلگر مسائل غرب آسیا با تأکید بر اینکه ادعای اعضای شورای امنیت با اصول و مبانی سازمان ملل که چسبیدن سلاح‌های متعارف را برای دفاع مشروع مجاز می‌داند، مغایر است، افزود: سازمان­های مدعی حقوق بشر تاکنون در خصوص ملت مظلوم و ستم دیده یمن بیشتر به معلول­‌ها پرداخته­‌اند تا علت­ها؛ یعنی تجاوز آشکار سعودی علیه مردم یمن را نادیده می­گیرند، اما با شلیک چند موشک که حالت تدافعی و منع کننده دارد، جنجال به پا می­‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آیین‌های بهاری درحوزه تمدنی «نوروز»-۶ نوروز در قزاقستان؛ از بازار گرم جارچی‌ها و «نوروز کاژه» تا رقابت‌های دو نفره

وی با اشاره به اینکه جنایات دولت و ارتش تجاوز کننده عربستان در قبال مردم مظلوم یمن مصداق کامل جنایت بشری و نسل‌کشی محسوب می­‌شود، تأکید داشت: مطابق ماده ۱۳ اساسنامه دیوان دادگستری بین­‌المللی می­‌توان پرونده این کشور را به محاکم بین­‌المللی از جمله رکن اصلی قضایی سازمان ملل متحد یا همان دیوان لاهه ارجاع داد؛ اما متأسفانه شورای امنیت چشم خود را بر این واقعیت بسته است.

کارشناس مسائل غرب آسیا با توجه به موضع اخیر ولیعهد سعودی گفت: مواضع غیرعادلانه و یک‌جانبه شورای امنیت در ماجرای غمناک یمن باعث شده ولیعهد کم‌تجربه و شهرت‌طلب عربستان به خود اجازه دهد که برخلاف همه اصول، قوانین و کنوانسیون­‌های بین­‌المللی رسماً اعلام کند که باید ممنوعیت­‌های بیشتری علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شود و درصورتی‌که این سعی‌ها با شکست مواجه شود، عربستان طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده با ایران وارد جنگ خواهد شد!

وی با تأکید بر موضع دوگانه سازمان ملل اشاره داشت: برخوردهای دوگانه شخصیت‌های بانفوذ سازمان ملل و شورای امنیت در موضوعات متعدد بین‌المللی، یک‌بار دیگر بر ملت­ها و دولت­های مستقل اثبات کرده است که این سازمان نمی­‌تواند وصیت لازم را به‌ منظور باقی امنیت و ثبات در نظام بین­‌الملل به کار گیرد و دریافت چک­‌های بادآورده از درآمدهای نفتی مواضع این سازمان را ترسیم و تعیین می­‌کند، نه مصالح ملت­ها.

منبع: شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :