به گزارش شمس آباد، روزنامه رای الیوم در مطلبی به قلم “عبدالوهاب الشرفی” رئیس مرکز یمنی “رصد دیپلماتیک” در ارزیابی تصمیم مغرب به قطع روابط با ایران نوشت: با وجود اینکه روابط دو کشور گرم نبود، اما قطع غیرمنتظره آن برای هر تحلیلگری جای سوال دارد و او را وامی‌دارد به دنبال پی بردن به دلایل آن باشد.

(ادعای) ارتباط این اقدام با پشتیبانی ایران از جبهه جدایی طلب پولیساریو، کافی نیست، زیرا اتهام پشتیبانی از این جنبش به بسیاری از کشور‌ها و پیش از همه الجزایر، کوبا و ونزوئلا و نیز یک حزب اسپانیایی وارد شده است، اما چنین اتهامی هرگز از قبل به ایران زده نشده بود.

اظهارات تعجب برانگیز وزیر خارجه مغرب 

الشرفی ادامه داد، جالب اینکه به نظر می‌رسد “بوریطه” وزیر امور خارجه مغرب هنگام اعلام این تصمیم کشورش متوجه بود که با توجه به نبود دلایل کافی، این تصمیم خشن و افراطی است و سبب تعجب خواهد شد بنابراین گفت: این حق ایران است که هر موضعی بخواهد در برابر پولیساریو اتخاذ کند، اما حق ندارد از آن پشتیبانی نظامی به عمل آورد.

این اظهارات او اشاره‌ای به این است که مغرب، حزب الله را به ورود به یکی از پادگان‌های پولیساریو به منظور آموزش نیرو‌های آن با هماهنگی سفارت ایران در رباط متهم کرده است.

نکته‌ای که در اظهارات وزیر خارجه مغرب تعجب برانگیز است اینکه گفت: “این حق ایران است که موضعی را که در نظر دارد در قبال جنبش پولیساریو اتخاذ کند”، زیرا این اظهارات به معنای تشویق کشور‌ها در خصوص تعیین موضع در قبال پولیساریو است و با رفتار سیاسی دولت مغرب در قبال کسانی که از این جنبش پشتیبانی سیاسی به عمل می‌آورند، تناقض دارد؛ موضوعی که قبلا سبب بروز بحران در روابط مغرب با کشور‌های دیگر شده بود.

به هر حال اظهارات بوریطه بیشتر از اینکه توضیح دلایل قطع روابط با ایران باشد بیانگر متهم کردن حزب الله به آموزش نظامی نیرو‌های پولیساریو است که از آن به عنوان سرپوشی برای تصمیم قطع روابط با ایران استفاده شد.

حزب الله بخشی از دولت لبنان است

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : مسئولان از صراحت عملکرد امام (ره) و رهبری دورافتاده‌اند/ سهم‌خواهی لیبرال‌ها از انقلاب پس از بهمن ۵۷

در ادامه این مطلب درباره ادعای ارتباط حزب الله با پولیساریو آمده است: با این توضیحات باید گفت، منطق ایجاب می‌کرد که مغرب ابتدا در برابر حزب الله موضع‌گیری می‌کرد سپس ایران نه برعکس. علاوه بر این اظهارات بوریطه به گونه‌ای است که کاملا دولت لبنان را از حزب الله قطع کرده است حال آنکه این حزب لبنانی بوده و حتی در دولت لبنان حضور دارد و (ادعای) دخالت چسبیدن آن در هر موضوعی ایجاب می‌کند که دست کم اول دولت لبنان در این خصوص مخاطب قرار بگیرد.

معامله با مغرب بر سر میزبانی جام ۲۰۲۶

الشرفی در ادامه این مطلب نوشت: نکته دیگر اینکه چند روز پیش دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا کشور‌هایی را که علیه میزبانی آمریکا، مکزیک و کانادا برای جام جهانی ۲۰۲۶ رای بدهند، تهدید کرد که از پشتیبانی آمریکا محروم خواهند شد و منظور او مغرب است که برای میزبانی جام ۲۰۲۶ رقیب آن به شمار می‌آید و به احتمال زیاد در رای گیری برای میزبانی جام جهانی پیروز خواهد شد؛ بنابراین پرواضح است که تمرکز زیاد ترامپ در مدت اخیر بر دشمنی با ایران با موضوع میزبانی جام ۲۰۲۶ بی ارتباط نیست، به این معنی که ترامپ خودداری از مانع مغرب در صورت رای مخالف با میزبانی آمریکای شمالی در جام مزبور را با موضع ضد ایرانی آن معامله کرده است.

درنگاه اول ارتباط موضع مغرب در قبال جام ۲۰۲۶ با موضع‌گیری آن در قبال ایران به نظر بسیار بعید می‌رسد، اما اگر خوی فرصت طلبی ترامپ و رفتارش در اتخاذ مواضع سیاسی و اقتصادی مورد نظر از طریق باج خواهی را در نظر داشته باشیم، این ارتباط دیگر چندان بعید به نظر نمی‌رسد.

مغرب طعمه ترامپ برای جنگ با ایران

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : مجلس سوال از قاضی‌زاده هاشمی درباره نابسامانی حریم بانوان در بیمارستان‌ها را وارد ندانست

به عبارت بهتر احتمال رای نیاوردن میزبانی آمریکا در برابر مغرب بسیار زیاد است و در این میان ترامپ درصدد بهره برداری سیاسی از مغرب به نفع جنگ داغ با ایران برآمد.

این چیزی است که می‌توان آن را معامله بین مغرب و ترامپ نامید و برای درک آن باید در نظر داشت که ترامپ مغرب را تهدید کرد رای مخالف به میزبانی آمریکا مساوی است با قطع همدستی‌های آمریکایی و به این ترتیب سیاست را وارد ورزش کرد.

اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه “شرم آور است که کشور‌هایی که همواره به آنان همدستی می‌کنیم با پیشنهاد ما بیزاری کنند؛ چرا باید به این کشور‌هایی که به ما همدستی نمی‌کنند، همدستی کنیم “، موضوع را روشن می‌کند.

به بیان دیگر ترامپ، مغرب را بین قبول مانع‌ها در صورت رای مخالف به میزبانی آمریکا و یا تغییر موضع سیاسی خود و همراهی با آمریکا آزاد گذاشت و این چیزی است که عملا مغرب با قطع ناگهانی و غیر منطقی روابط با ایران انتخاب کرد.

به هر حال این ارزیابی اولیه از موضوع قطع رابطه مغرب با ایران است و همچنان نگاه‌ها منتظر نتایج حاصل از این تصمیم مغرب خواهد بود.

منبع: شمس آباد

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : برندسازی؛ حلقه مفقوده تولید عسل چهارمحال و بختیاری
کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :