نام خلیج پارس قدمتی به بلندای تاریخ ایران دارد و از دوران گذشته تاکنون نقشی موثر در تحولات تاریخی و سیاسی منطقه داشته است. خلیج‌پارس را می‌توان جزو مناطق انگشت‌شماری به حساب آورد که هیچ‌گاه اهمیت حیاتی خود را از دست نداده و همواره مجاهدت قدرت‌های بزرگ برای نقش‌آفرینی بیشتر در این منطقه رو به افزایش بوده است.
اما با این وصف از قرن ۱۶ به این سو،‌ قدرت‌های بین‌المللی مجاهدت‌هایی را برای تسلط بر خلیج پارس و جعل ناشیانه نام آن صورت دادند.

این روند در دورانی که بریتانیا از آشفتگی شرایط بین‌المللی توانست استفاده کند و طی دو قرن قدرت و کنترل امنیتی این منطقه را به عهده بگیرد، تشدید شد.قاجار در آن دوران توان دفاع از منافع ملی را در حوزه اقتصاد، سیاست و سرحدات کشور نداشت و عملا میدان را برای استفاده استعمارگران در این منطقه باز گذاشت.

در سال‌های دهه ۱۹۷۰ نقش ایران با توجه به اجرای طرح نیکسون افزایش پیدا کرد و این روند در دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به نفوذ معنوی ایران در میان برخی نهضت‌های آزادیبخش منطقه و بین‌الملل گسترش پیدا کرد.
گرچه در این دوره مجاهدت‌هایی گسترده از سوی برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای تقلیل جایگاه ایران در منطقه، حوزه خلیج پارس و عرصه‌های بین‌المللی صورت گرفت اما با این وصف ایران به عنوان قدرتمندترین کشور منطقه با توجه به نفوذ معنوی و همچنین مقاومت در برابر بایکوت‌ها و مقابله با زیاده‌خواهی‌های کشورهای عربی و میزان برخورداری از سواحل خلیج پارس باقی ماند.

در این دوران علاوه بر واکنش منفی غرب و در راس آنها آمریکا به همیاری و شرکت‌های مالی و پشتیبانی کشورهای عربی اقدامات متعددی برای تنزل جایگاه ایران در خلیج پارس صورت گرفت اما با این حال حضور ایران در این منطقه سدی بلند در برابر تهدیدات بازیگران فرامنطقه‌ای بود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : /گزارش خبری پارس/ خداحافظی با ائتلاف جامائیکا؛ آنگلا مرکل بر سر دو راهی تشکیل دولت اقلیت یا تکرار انتخابات

ترفندهای سعودی
کشورهای حاشیه‌ای خلیج پارس و در راس آنها عربستان سعودی، کوشش‌ها و ترفندهای فراوانی را به‌کار بستند تا ضمن ایجاد شک و شبهه درباره حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه، مانعی درباره اثر بخشی سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران بویژه در حوزه خلیج پارس باشند اما این مجاهدت‌ها با توجه به قاطعیت ایران هیچ اثر و ثمری برای آنان در پی نداشته است.

از آن گذشته در پی بروز برخی آشفتگی‌های سیاسی و منطقه‌ای با حضور داعش و نیروهای تروریست محور عربی، عبری و غربی گمانه‌زنی‌هایی را درباره کاهش قدرت منطقه‌ای ایران و کاهش جایگاه کشورمان در منطقه خلیج پارس و همچنین غرب آسیا مطرح کرد و آرزوهایی را در سر می‌پروراند اما شکل‌گیری ژئوپلتیک مقاومت و اثرگذاری آن در منطقه و فرامنطقه این امید و آرزوها را در دل‌های توطئه گران خشکاند. بنابراین مانایی خلیج پارس با توجه به محور قرار بردن ژئوپلتیک مقاومت استمرار پیدا کرد.

اقدامات محور عبری و عربی و غربی در دوره‌ها و برهه‌های مختلف از شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی تنها به مجاهدت برای تقلیل جایگاه ایران در منطقه و حوزه خلیج پارس محدود نشد حتی تا جعل تاریخ هم پیش رفت و هزینه‌های زیادی صرف شد تا نام مانای خلیج پارس که در همه اسناد تاریخی و بین‌المللی ثبت و ضبط است، رنگ و لعاب دیگری پیدا کند و شکل نوشتاری آن دگرگون شود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - چرا تصمیم ترامپ نشان عجز آمریکا است؟

عنوان خلیج پارس که قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد و در تمام فراز و فرودهای تاریخ هیچ مناقشه‌ای درباره این نام در مراودات و مکاتبات سیاسی و بین‌المللی تا ۵۰ سال اخیر وجود ندارد یکباره در معرض شک و شبهه‌هایی ناشیانه از سوی برخی کشورهای تازه تاسیس حاشیه‌ای خلیج پارس قرار گرفت که تا پیش از هویت یافتنشان هیچ تصوری از شرایط تاریخی و منطقه‌ای نداشتند.

آنها البته در به‌راه انداختن چنین شعبده‌ای تنها نبودند بلکه از زمان حضور ناروای استعمار انگلیس در منطقه و بهره‌کشی‌های ناسزاوار آنان از منابع موجود نازرنگی‌هایی برای این تحریف مسلم تاریخی صورت گرفت.
مجاهدت مذبوحانه که گرچه وجود دارد اما مقبولیتی در عرصه‌های بین‌المللی پیدا نکرده است. نام خلیج پارس در بسیاری از اسناد سازمان‌های بین‌المللی، نقشه‌های رسمی و نیمه‌رسمی و قراردادهای دو یا چندجانبه و کنوانسیون‌های بین‌المللی وجود دارد و نکته قابل تامل این که بسیاری از شیوخ عربی که بعدها در راس حاکمیت سیاسی کشورهای تازه تاسیس خلیج پارس قرار گرفتند نیز پای این قراردادها و اسناد بین‌المللی را امضا کردند. حتی در نشست کارشناسی سازمان ملل در سال ۲۰۰۶ سندی تحت عنوان سند گروه نام‌های جغرافیایی منتشر شد که یکی از اسناد آن با عنوان مشروعیت تاریخی، جغرافیایی و حقوقی نام خلیج‌پارس بود.

تایید سازمان ملل
بنابراین نام خلیج‌پارس یک نام جغرافیایی تثبیت شده است که امروز در سطح جهانی برگرفته از میراث تمدنی باختر زمین است و در سطح جهانی بوسیله سازمان ملل متحد به تصویب رسمی رسیده است.
با وجود این همه اسناد روشن و قطعی باز هم شاهدیم که حکام جاه طلب منطقه مجاهدت می‌کنند از طریق پرداخت رشوه عنوانی مجعول را برای خلیج پارس رسمیت ببخشند. این روند البته در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ شدت بیشتری به‌خود گرفت و او که تاجرمآبانه درصدد تنظیم رفتار منفعت‌جویانه خود از سران عرب منطقه و سرخوش از انعقاد قراردادهای فروش تسلیحات به کشورهای آشوب طلب است، در یک سخنرانی رسمی عنوان جعلی را برای خلیج پارس به‌کار برد و با این اقدام مسیری تازه برای دوشیدن مقامات فرصت‌طلب عرب پیدا کرد.
ترامپ در سخنان خود خلیج‌پارس را به نام جعلی خلیج عربی خواند و در عین حال از تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران صحبت کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : مذاکرات هند و روسیه بر سر خرید سامانه «اس-۴۰۰» در مراحل نهایی است

واقعیت آن است که نامگذاری هر منطقه علاوه بر تاکید بر گذشته ابعاد حقوقی و سیاسی و روانی پیدا می‌کند و به نوعی به‌خاطر پیوند با هویت تاریخی و فرهنگی یک ملت جزو بخش‌های جدایی‌ناپذیر از فرهنگ تمدنی به حساب می‌آید.
بنابراین هر گونه مجاهدت برای تحریف و تغییر این نام‌ها و جایگزینی اسامی و عناوینی بی‌نام و نشان سرنوشت محتومی جز شکست ندارد.

در شرایط کنونی که منطقه وضعیتی بحرانی دارد، برخی کشورهای حاشیه‌نشین خلیج پارس و در راس آنان دولت عربستان سعودی تصمیم گرفتند از قافله ایران هراسی عقب نمانند و از این‌رو گمان کردند با راه انداختن هیاهوهای تبلیغاتی شاید بتوانند این خیال باطل خود را درباره تنهایی ایران در منطقه و جایگزین کردن یک نام مجعول بر خلیج همیشگی پارس به واقعیت تبدیل کنند اما همچنان که ایرانیان تاکنون ثابت کردند این نام ابدی خواهد ماند.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :