به گزارش شمس آباد به نقل از پارس، در حالی که مقامات کابینه رژیم صهیونیستی هنوز رسما به انجام تاخت موشکی نیمه شب علیه مواضعی در سوریه واکنشی نشان نداده‌اند اما تحلیلگران و رسانه‌های این رژیم تلویحا اسرائیل را در پس این تاخت معرفی کردند.

رسانه‌های محلی گزارش دادند بامداد امروز چندین موشک به دو پایگاه ارتش سوریه در حمص و حلب شلیک شده است. گروه موسوم به دیدبان حقوق بشر سوریه نیز مدعی شد در این تاخت حداقل ۲۶ نفر به شهادت رسیده‌اند.

ژنرال «عاموس یادلین» رئیس پیشین بخش اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی در تحلیلی نوشت: «چندین ماه قبل درباره تصادم دو محور استراتژیک اخطار می‌دادیم؛ عزم ایران برای تثبیت نظامی و ارتقای توانمندی‌ها در سوریه و عزم اسرائیل برای ممانعت از آن».

یادلین با اذعان تلویحی به دست چسبیدن رژیم صهیونیستی در این تاخت، نوشت: «قدرت و دقت تاخت نیمه شب نشان داد این تاخت نه بوسیله معارضان و شورشیان، بلکه بوسیله یک دولت با توانمندی‌های اطلاعاتی و امنیتی بالا انجام شده است».

وی همزمانی بحران بر سر توافق هسته‌ای ایران، تظاهرات چند هفته‌ای و گسترده در مرز غزه، بلاتکلیفی‌ها حول انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس و همچنین بالا بردن درگیری بین تهران و تل‌آویو در سوریه را «روزهای آتشین ماه می» توصیف کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تقابل نخست‌وزیر انگلیس با رئیس‌جمهور آمریکا بعد از انتقاد توییتری ترامپ

یادلین همچنین اهداف احتمالی این تاخت موشکی را بدین صورت شرح داد: «توانمندی‌های موشکی بالستیک ایران که در سوریه مستقر شده بودند، ممانعت از اقدام انتقام‌جویانه ایران علیه اسرائیل یا هر دو با هم».

وی در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر اینکه در این تاخت فقط یک انبار مهمات در روستایی دورافتاده هدف قرار داده شد، تاکید کرد: «شدت انفجارها نشان داد که تاخت علیه یک پایگاه سامانه پدافند موشکی انجام شده است. گزارش‌های کشته شدن چندین ایرانی نیز اگر درست باشد، به درگیری ایران با اسرائیل می‌افزاید. همچنین نشان می‌دهد اسرائیل مصمم است هزینه بیشتری به تهران به خاطر کوشش‌ها برای تثبیت در سوریه تحمیل کند».

روزنامه هاآرتص اما در گزارش این تاخت، با نقل قول اظهارات «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه تل‌آویو آزادی عمل خود برای عملیات در سوریه را دارد، تلویحا این رژیم را عامل تاخت موشکی نیمه شب به سوریه معرفی کرد.

این روزنامه با ادعای اینکه درپی این تاخت موشکی فقط ۳۸ نفر در حماه کشته و ۵۷ نفر دیگر نیز زخمی شدند، افزود: «به گفته لیبرمن، هر کسی که فکر کند می‌تواند به سمت اسرائیل موشک‌پراکنی کرده یا جنگنده‌های ما را هدف بگیرد، بدون شک با تمام قدرت به آن واکنش نشان می‌دهیم».

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سفیر روسیه در اسرائیل از تمایل مسکو برای انتقال سفارتش به بیت‌المقدس در آینده خبر داد

نشریه یدیعوت آحرونوت به نقل از یک منبع اطلاعاتی-امنیتی مدعی شد: «به نظر می‌رسد چندین موشک به مراکز فرماندهی شبه‌نظامیان حامی ایران برخورد کرده و ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند».

سرهنگ «جاناتان کانریکاس» سخنگوی انگلیسی زبان ارتش رژیم صهیونیستی به این نشریه گفت: «ما درباره گزارش‌های خارجی اظهار نمی‌کنیم و فعلا در این باره اطلاعاتی نداریم».

این نشریه با بیان اینکه شدت تاخت به قدری بود که زلزله‌ای به قدرت ۲٫۶ ریشتر ایجاد کند، نوشت: «این تاخت در اثنای تنش‌ها بین ایران و اسرائیل پس از تاخت ماه گذشته به پایگاه هوایی تی۴ در استان حمص انجام شده است…لیبرمن نیز اخطار داده بود اگر از سوی ایران مورد تاخت قرار گیرد، پاسخ خواهند داد».

وبگاه «تایمز اسرائیل» با اشاره به برگزاری جلسه اضطراری کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی، نوشت: «این جلسه در پایگاه نظامی کریاه (در تل‌آویو) که مقر وزارت دفاع نیز هست، برگزار می‌شود و روی تنش‌ها در مرزهای شمالی متمرکز خواهد بود».

این وبگاه نوشت که «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی که به آمریکا سفر کرده، بعد از اعلام خبر تاخت به سوریه، سفر خود را نیمه تمام گذاشته و فورا در حال بازگشت به فلسطین اشغالی است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : اولین سفر فرستاده ترامپ به فلسطین اشغالی پس از بیان درباره قدس

تایمز اسرائیل با بیان اینکه تل‌آویو هنوز درباره این تاخت سکوت کرده است، افزود: «ایسرائیل کاتص وزیر اطلاعات اما به رادیو ارتش گفت که تمام خشونت‌ها و بی‌ثباتی‌ها در سوریه، ناشی از کوشش ایران برای تثبیت حضور نظامی در آنجا است (ولی) اسرائیل اجازه نمی‌دهد جبهه جدیدی در سوریه ایجاد شود».

تحلیلگران و رسانه‌های رژیم صهیونیستی با اشاره به تهدیدات و هشدارها اخیر مقامات تل‌آویو مبنی بر اجازه ندادن به تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه، تلویحا اذعان کردند که تل‌آویو عامل تاخت نیمه‌شب به سوریه است.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :