به گزارش شمس آباد، جک استراو با حضور در برنامه تلویزیونی «بدون مرز» به سوال‌هایی درباره ایران،منطقه و حکام عربی حاشیه خلیج پارس، آمریکاو جنگ یمن پاسخ می‌دهد.

جک استراو معتقد است محمد بن سلمان ولیعهد جوان عربستان سعودی یکی از مشکلات منطقه است و رفتار دیکتاتوری او را مسخره کرد. او همچنین به سوالاتی درباره تاثیر اقدامات خلق الساعه ترامپ رئیس جمهور آمریکا بر جامعه جهانی پاسخ داد.

در ادامه متن کامل گفت‌وگوی مرتضی غرقی با وزیر خارجه اسبق انگلیس منتشر می‌شود.

-شما مشکل روابط ایران و انگلیس را در چه می‌بینید؟
من فکر می کنم  یکی از مشکلات در روابط ایران و انگلیس موضوع برنامه هسته ای ایران بود که با توافق برجام حل شد و دولت  انگلیس اکنون یکی از حامیان جدی آن است . مشکل اصلی  در اجرای برجام اکنون آمریکا است ، پشتیبانی انگلیس از برجام موجب بروز اختلاف نظر میان ما و آمریکا نیز شده است . ما از حزب کارگر که حزب مخالف حزب حاکم هستیم به طور جدی با آمریکا مذاکره کرده‌ایم که توافق برجام را قبول کند . مشکلات دیگر در روابط دو کشور ایران و انگلستان به اختلافات تاریخی بر می‌گردد که در روابط دو کشور وجود دارد و مانع  بهبود روابط دو کشور بوده است اما اکنون  که این اختلافات مرتفع شده  است ما تمایل داریم روابط تجاری  و اقتصادی خود را با ایران گسترش دهیم. متاسفانه ممنوعیت‌های فرا مرزی آمریکا علیه شرکت‌های اروپایی مشکلات زیر ساختی برای توسعه روابط اقتصادی میان ایران با اروپا و انگلیس ایجاد کرده است.

اقدامات  آمریکا در ممنوعیت‌های گسترده علیه ایران، زیر ساخت‌های توسعه روابط  اقتصادی غرب با ایران  را دچار مشکل کرده است وموجب نا امیدی در توسعه روابط اقتصادی  میان ایران و اتحاد یه اروپا و انگلیس شده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ورود ترکیه، ایران و ترامپ به خط بحران قطر؛ احتمال انفجار بحران کاهش یافت

– چرا آمریکا مجاهدت دارد این توافق را نادیده بگیرد و هدفش از اعمال ممنوعیت های بیشترعلیه ایران چیست؟
شکی نیست که ایران طبق توافق برجام به همه تعهداتش عمل کرده است . ازطرف دیگر ، کشورهای طرف مذاکره  با ایران هم مجاهدت کرده‌اند به تعهداتشان در قبال برجام عمل کنند اما ممنوعیت‌های آمریکا این مجاهدت‌ها را تحت تاثیر قرار داده است و باعث کندی و توقف کار شده است . البته این رفتار بخشی از خوی امپریالیستی آمریکا است. متاسفانه  دلار ، پول رایج در معاملات بانکی و تجاری جهان، تحت کنترل آمریکا است. این واقعیت را باید بپذیریم  و دولت آمریکا نیز باید این واقعیت را درک کند که منافعش در متداول کردن روابط با کشورهاست.  ادامه این رفتارها به منافع ملی آمریکا ضربه می زند.

– دولت انگلیس یکی از طرف‌های توافق هسته‌ای است؛ چرا دولت انگلیس به آمریکا برای اجرای تعهداتش فشار نمی‌آورد؟
تا انجایی که من اطلاع دارم دولت انگلیس مجاهدت‌های زیادی کرده تا آمریکا را ترغیب به انجام تعهداتش کند  اما متاسفانه دولت ترامپ متقاعد نشده است.

-ارزیابی شما از شخصیت ترامپ چیست؟
این رفتار برای یک رهبر جهانی نامناسب است. من از نزدیک روسای جمهوری آمریکا همچون بوش، کلینتون و اوباما را می‌شناختم؛  من می‌دانم که آنها با این رفتار مخالف هستند. اقشار تحصیل‌کرده آمریکا با این رفتار ترامپ موافق نیستند و آن را قبول ندارند. ترامپ نگاهش اینگونه است که همه را دشمن آمریکا می پندارد و این نگاه بد بینانه به منافع آمریکا ضربه خواهد زد. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : ایران خواهان توسعه همکاری‌ها با کشورهای آمریکای لاتین از جمله شیلی است

– آینده برجام را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟
این موضوع بستگی به رفتار آمریکا در برخورد با ممنوعیت‌ها دارد. من فکر می‌کنم که کشورهای اروپایی مذاکره کننده در برجام باید اقدام جدی انجام دهند. به طور قطع و یقین نمی‌توان گفت که چه بر سر برجام خواهد آمد چون شرایط بسیار ناپایدار و غیر قابل پیش‌بینی است.

-کارشناسان معتقدند که حضور و دخالت  نیروهای بیگانه در منطقه باعث ناآرامی در منطقه است ، نظر شما چیست؟
  مشکل اصلی  منطقه نوع روابط کشورها با یکدیگر است مثلا اکنون به وضعیت دولت محمد بن سلمان توجه کنید. قبلا پادشاه و مقامات سعودی به ثبات و امنیت منطقه توجه داشتند و به همکاری منطقه‌ای کشورها اعتقاد داشتند؛ دلایل منطقی هم برای همکاری میان دولت‌های منطقه و کشورهای حاشیه خلیج پارس وجود داشت. دولت سعودی اکنون تظاهر به دموکراسی می‌کند اما یک حکومت خودکامه است و مجاهدت دارد مخالفانش را تحت  تسلط خود درآورد. این رفتار و اقدامات ممکن است در کوتاه مدت جواب دهد اما در دراز مدت مشکل ساز خواهد بود. محمد بن سلمان همه این موارد را نادیده می‌گیرد.

اکنون عربستان سعودی یکی از مشکلات منطقه است در حالی که بر عکس،  ایران از گفتگو های  سازنده منطقه‌ای میان کشورها برای حل مشکلات  کشورهای منطقه سخن می‌گوید .

  -اقداما ت عربستان را در یمن چگونه می‌بینید.
اوضاع در یمن بسیار ناگوار و نگران کننده است. اکنون بکار گیری  یک فرآیند صلح در یمن امری ضروری است. ایران باید از خود بپرسد که در یمن چه منافع استراتژیکی دارد. ایران ظاهرا در سوریه، عراق و لبنان منافع استراتژیک دارد. باید گفت همه آنهایی که در یمن منافع استراتژیک دارند باید بدانند که  ادامه این وضع در یمن  مناسب نیست و این را نیز بدانند که در یمن هیچ یک از طرفین درگیر پیروز نخواهد شد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - سایه سنگین تلویزیون بر سینمایی «مهران مدیری»

اوضاع در یمن بسیار پیچیده  و دشوار شده است، شرایط دردناکی  در آنجا حاکم است و تنها راه  برون رفت از آن مذاکرات سیاسی است تا بتوان به  کشتار مردم یمن خاتمه داد. ایران و عربستان سعودی باید برای رسیدن به توافق در یمن با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

-گسترش شهرک‌های یهودی نشین ادامه دارد و آمریکا هم به پشتیبانی خود از اسراییل همچنان ادامه می‌دهد. نظر شما در مورد آینده این اقدامات چیست؟
ترامپ به موضوعات بین‌المللی  نگاهی سطحی و بچگانه دارد، او نسبت به کشورها و تعهدات بین‌المللی نگاهی غیر منطقی دارد و موضوعات را سیاه و سفید می‌بیند. نگاه او به مناقشه فلسطین و اسراییل با نگاه  اسراییل خوب و فلسطین بد  است که این بسیار خطرناک  است. ترامپ بیت المقدس را بعنوان پایتخت  رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت، موضوعی که دولت‌های قبلی آمریکا از آن طفره رفته بودند.  این اقدامات ترامپ در حالی انجام می‌شود که اسراییل همچنان به گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین و اشغال سرزمین فلسطینیان  ادامه میدهد؛ این رفتار اسراییل در آینده مشکلات زیادی برای منطقه  ایجاد خواهد کرد و بسیار خطرناک است.

منبع: شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :