به گزارش خبرنگار شمس آباد در بیشکک، مراسم رسمی تحلیف «سورنبای جین‌بیک‌اف» رئیس جمهور جدید قرقیزستان در اقامتگاه دولتی «آلا-آرچا» در «بیشکک» برگزار شد.

در مراسم تحلیف جین‌بیک‌اف به قانون اساسی کشور سوگند خورد و «نورجان شایلدابکاوا» دبیر کمیسیون مرکزی انتخاباتی به وی گواهی رئیس جمهوری را تحویل داد.

سپس «الماس‌بک آتامبایف» رئیس جمهور قبلی به همتای خود پرچم قرقیزستان را تقدیم کرد.

جین‌بیک‌اف در نخستین سخنرانی خود به عنوان رئیس جمهور با تشکر از پشتیبانی مردم، اظهار داشت: مردم قرقیزستان در این انتخابات حکمت و آینده نگری خود را نشان دادند.

وی با اشاره به اینکه آتامبایف با تحویل دادن قدرت بر اساس انتخابات شفاف فرهنگ سیاسی جدیدی را در کشور شکل داد، خاطرنشان کرد: امروز در کشور رویدادی رخ می‌دهد که به تمام جهان نشان می‌دهد که قرقیزستان کشوری دموکراتیک است و این رویدادها برای نسل‌های آینده الگو خواهد بود.  

رئیس جمهور جدید با اشاره به اینکه نخستین حکم وی اعطای بالاترین جایزه به آتامبایف خواهد بود، تصریح داشت: رئیس جمهور ما به خاطر خدمت فداکارانه خود برای قرقیزستان و مردم سزاوار کسب جایزه «قهرمان جمهوری قرقیزستان» همراه با تابلو مخصوص «آک –شومکار» است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - مترو تهران ۱۲سال قبل حتی ۲خط کامل نداشت

جین‌بیک‌اف با اشاره به ضرورت برگزاری اصلاحات ساختاری در اقتصاد قرقیزستان، بیان داشت: کشور ما باید به بهشتی برای فعالیت‌های اقتصادی تبدیل شود.

آتامبایف در این مراسم بعد از سخنرانی جین‌بیک‌اف با اشاره به اینکه دوره ریاست جمهوری‌اش به اتمام می‌رسد، خاطرنشان کرد:  من می‌خواهم از تمام شهروندان، همفکران، خانواده و سازمان‌های بین المللی مختلف به خاطر پشتیبانی از من و قرقیزستان در این ۶ سال تشکر کنم.

گفتنی است که در این مراسم بیش از ۴۵۰ فرد برجسته کشور از جمله قهرمانان، هنرمندان، دانشمندان، نمایندگان پارلمان، اعضای دولت، سفیران کشورهای خارجی و نمایندگان سازمان‌های بین المللی شرکت کردند.

بعد از برگزاری مراسم تحلیف، آتامبایف و جین‌بیک‌اف به کاخ سفید رفتند.

جین‌بیک‌اف در ۱۵ اکتبر در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با کسب ۵۴ درصد آراء به عنوان پنجمین رئیس جمهور انتخاب شد.  

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :