به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، یک سناتور جمهوری‌خواه کنگره گفت که دفتر تحقیقات فدرال (اف بی آی) پیام‌های متنی پنج ماهه دو فردی که درباره ایمیل‌های «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه سابق آمریکا و تبانی احتمالی میان روسیه و ستاد انتخاباتی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور فعلی آمریکا تحقیق می‌کردند را گم کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش کرد، سناتور «ران جانسون» از ایالت ویسکانسین که ریاست کمیته امنیت داخلی سنا را برعهده دارد در نامه ۲۰ ژانویه فاش کرد که سامانه فنی اف بی آی در باقی متونی که میان «لیسا پیج» وکیل مدافع و «پیتر استرزوک» در بازه زمانی اواسط دسامبر ۲۰۱۶ تا اواسط مه ۲۰۱۷ رد و بدل شده است، ناموفق عمل کرده است.

سخنگوی اف بی آی و سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا اکنون نشدند در این خصوص اظهارنظر کنند.

جمهوری‌خواهان کنگره در هفته‌های اخیر بعد از اطلاع یافتن از اینکه استرزوک و پیج از طریق تلفن‌های همراه خود، پیام‌های متنی ضدترامپ رد و بدل می‌کردند، بر روی این دو فرد بسیار متمرکز شده بودند

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : بازگشت ۵ هزار پناهجوی عراقی از سوریه

جمهوری‌خواهان می‌گویند که این متن‌ها که به ترامپ بعنوان یک فرد «احمق» و «انسان نفرت‌انگیز» اشاره کرده بود، نگرانی‌هایی را مبنی بر آن برانگیخته است که اف بی آی در مقابل ترامپ رفتار تبعیض‌آمیزی داشته است و احتمالاً بعد از آنکه تصمیم گرفتند اتهامات جنایی علیه کلینتون در ارتباط با تحقیقات در خصوص استفاده وی از سامانه ایمیل‌های خصوصی در زمان وزیر خارجه بودن وی، مطرح نکنند، رفتار مطلوب و مناسبی با کلینتون در پیش گرفتند.

استرزوک و پیج در تحقیقات در خصوص پرونده کلینتون مشارکت داشتند و برای همکاری با «رابرت مولر» مشاور ویژه تحقیقات درباره روسیه، منصوب شده بودند.

بعد از آنکه مولر متوجه متن‌های رد و بدل شده میان این دو نفر شد، استرزوک را در یک پست دیگر منصوب کرد.

جانسون در نامه خود گفت که در ۱۹ ژانویه، بعد از تحویل ۳۸۴ پیام متنی به کمیته تحقیقات کنگره درباره روسیه و کلینتون، به مشکل نرم‌افزاری که اف بی آی با آن روبرو شده است، پی برده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سودان قول داده روابط تجاری و نظامی با کره شمالی را قطع کند

جانسون نوشت: «ناپدید شدن سوابق این دوره، نگران کننده است زیرا از سوابق پیدا بود که استرزوک و پیج به طور مداوم درباره تحقیقات (درباره ایمیل‌های کلینتون و روسیه) با یکدیگر ارتباط داشتند».

وی به نمونه‌هایی اشاره کرد همچون تبادل اطلاعات بین استرزوک و پیج که در مه ۲۰۱۶ صورت گرفته است. در آن زمان مشخص شده بود که ترامپ احتمالاً نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا است.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :