به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، سفیر روسیه در آمریکا روز چهارشنبه (دیروز) از مقامات آمریکایی خواست تا گفت‌وگو میان شورای امنیت ملی دو کشور و نمایندگان پارلمان را احیا کنند.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک گزارش کرد، «آناتولی آنتونوف» در سانفرانسیسکو ایالت کالیفرنیا گفت: «ما به همتایان آمریکایی خود پیشنهاد می‌دهیم که گفت‌وگوهای عملی میان شوراهای امنیتی، آژانس‌های دفاعی، خدمات اطلاعاتی و اعضای پارلمان‌هایمان را از سربگیریم».

وی ادامه داد: «واضح است که منافع روسیه و آمریکا در قضیه مبارزه با تروریسم بین‌المللی به یکدیگر گره خورده است. اخراج دیپلمات‌های روس، تصرف و تفتیش دارایی‌های دیپلماتیک ما، حذف پرچم‌های دولت فدراسیون روسیه، تخلف حقوق رسانه‌های روسیه-همگی این اقدامات اساس همکاری روسیه و آمریکا را از بین می‌برد».

سفیر روسیه تصریح کرد که رؤسای جمهور آمریکا و روسیه به دنبال توسعه روابط بین کشورها بر اساس توازن منافع هستند و توضیح داد: «ما قصد رؤسای جمهور رسیه و آمریکا برای گسترش روابط بر پایه توازن منافع و یافتن توافقاتی که برای هر دو طرف سودمند باشند را بسیار مهم تلقی می‌کنیم».

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : جنگنده‌های رژیم صهیونیستی مناطقی در غزه را بمباران کردند

آنتونوف تصریح کرد که در تماس تلفنی اخیر «ولادیمیر پوتین» و «دونالد ترامپ» رؤسای جمهور روسیه و آمریکا، بر این قصد و نیت که در بالا به آن اشاره شد، تأکید کردند.

در ماه سپتامبر، آمریکا کنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو و دفتر نمایندگی تجاری روسیه در نیویورک و واشنگتن را تعطیل کرد و مقامات آمریکایی گفتند که این اقدام در واکنش به پیشنهاد مسکو به واشنگتن برای کاهش تعداد کارکنان دیپلماتیک خود روسیه به ۴۵۵ نیرو بوده است. روسیه هم همین تعداد پرسنل دیپلماتیک را در آمریکا دارد. نیروهای امنیتی آمریکا سپس وارد محوطه دیپلماتیک روسیه در آمریکا شدند و شروع به تفتیش کردند.

روسیه نیز تصریح کرد که این اقدامات آمریکا تخلف قوانین بین‌الملل است و خواستار پیگرد مقامات آمریکایی شد.

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :