به گزارش گروه سیاست خارجی شمس آباد، ابوالقاسم دلفی سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس چهارشنبه اول آذر ماه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ به سؤالاتی در مورد تحولات منطقه به ویژه لبنان و سوریه و روابط دوجانبه با فرانسه از جمله دعوت حسن روحانی از همتای فرانسوی برای سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران، آماده‌سازی این سفر و همچنین برخی دیگر از سفرهای سطح عالی از جمله دعوت از رئیس جمهور برای شرکت در اجلاس «سران سیاره» و سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران پاسخ داد.

سفیر کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد بازگشت سعد الحریری به کشورش و تحولات لبنان، بر ضرورت بازگشت امنیت و صلح و ثبات به لبنان تاکید و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه آرامش و بازگشت لبنان به اوضاع متداول را مورد اشاره قرار داد.

دلفی گفت: معتقدم که حزب الله لبنان بخشی از جامعه لبنانی، پارلمان لبنان و بخشی از کل لبنان است که از لبنان و از آزادی آن دفاع می‌کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : آمریکا و اروپا به محدود کردن بُرد موشک‌های ایران بسنده نکنند

سفیر کشورمان در پاسخ به سوال مجری فرانس ۲۴ در خصوص تاثیر بحران سعد الحریری، بر روابط فرانسه و ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در همکاری با فرانسه براساس منافع دو طرف که از زمان امضای توافق هسته‌ای بیشتر شده‌اند و در نظر بردن نقش و جایگاه منطقه‌ای مهم دو کشور عمل می‌کند و دیدارها و تماس‌های تلفنی روسای جمهوری دو کشور نقش موثری در زمینه تقویت فضای روابط و کاهش تنش‌ها در خاورمیانه  و خلیج پارس داشته است.

*سفر لودریان در دستورکار است و لغو نشده

دلفی در پاسخ به سوالات متعدد مجری شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ در مورد سفرهای مقامات عالی رتبه دو کشور از جمله سفرهای روسای جمهور و موضوع تعویق سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران و اینکه آیا ماکرون در تاریخی که هنوز البته تاریخ آن مشخص نشده است به تهران سفر می‌کند و همچنین سفر روحانی قبل از این سفر رسمی به پاریس به منظور شرکت در اجلاس مربوط به آب و هوا در تاریخ ۱۲ دسامبر اظهار داشت: سفر آقای لودریان که برای تاریخ ۲۰ نوامبر تعیین شده بود به دلیل درخواست طرف فرانسوی مبنی بر سفر پیش بینی نشده ایشان به میانمار با هدف بررسی وضعیت حقوق بشر در آن کشور تغییر کرد و از طریق کانال‌های دیپلماتیک در حال گفت‌وگو هستیم که این سفر را هماهنگ کنیم. لذا سفر نه تعویق پیدا کرده و نه لغو شده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : جنگ نفتی آمریکا و عربستان، ایران و روسیه را ضعیف نکرد

* سفر ماکرون به تهران

دلفی در خصوص سفر رئیس جمهور فرانسه به تهران گفت: دکتر روحانی از ایشان دعوت کرده و در این میان از مسیرهای مربوطه در انتظار فرصت مقتضی هستیم که این کار انجام شود و تاریخ رفتن رئیس جمهور فرانسه به تهران مشخص شود.

*دعوت از روحانی برای شرکت در اجلاس تغییرات آب و هوا

وی در پاسخ به سوال مجری راجع اجلاس ۱۲ دسامبر تغییرات آب و هوا در پاریس و دعوت ماکرون از روحانی اظهار داشت: در این باره هم دعوتنامه را دریافت کرده‌ایم که به توجه به ضرورت هماهنگی‌های ضروری و فراوان سفرهای رئیس جمهور در حال بررسی هستیم.

خبرنگار سوال کرد اگر سفر رئیس جمهور ایران به فرانسه انجام شود، آیا ملاقات‌های دوجانبه نیز صورت خواهد گرفت؟ که پاسخ داده شد: طبیعی است اگر انجام شود ملاقات‌های حاشیه‌ای از ضروریات این گونه اجلاس‌ها است.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :