​به گزارش گروه سیاست خارجی شمس آباد، مصطفی اعلایی سفیر ایران در کاراکاس در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ونزوئلا (AVN) درباره تحولات اخیر خاورمیانه و نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم پرداخت.  

وی درباره استعفای سعد الحریری بیان کرد: عربستان سعودی سعد الحریری نخست وزیر لبنان را تحت فشار قرار داد تا از سمت خود استعفا دهد، آن هم در حالی که وی در ریاض بود. این نقطه ای بسیار منفی در کارنامه سعودی‌هاست. هدف سعودی تحت فشار قرار دادن حاکمیت لبنان برای نیل به منافع خودش بود.

سفیر ایران افزود: استعفای حریری طبیعی نبود، بلکه ساخته و پرداخته ذهن سعودی‌ها بود که تحقق خارجی یافت. 

اعلایی ادامه داد: مقامات سعودی همیشه مانند فرانسه و آمریکا تاکید دارند که حزب الله لبنان خلاف منافع اعراب و کشورهای غربی در منطقه عمل می کند و قصد دارند به نحوی این حزب را خلع سلاح کنند، در حالی که رئیس جمهور و دولت لبنان این مسئله را قبول نمی کنند. حزب الله رسما بخش بزرگی از مردم، دولت و مجلس لبنان بوده و موفق شده است داعش را از لبنان بیرون کند و شکست دهد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - تأکید جبهه مردمی بر پرهیز دولت از دوقطبی‌سازی

وی خاطرنشان کرد: حزب‌الله همچنین در بعد نظامی یک نیروی منع کننده است که علیه اسرائیل عمل می کند و به دلیل بازدارندگی که ایجاد کرده، این رژیم جرات تاخت به لبنان را ندارد. عربستان سعودی، فرانسه و آمریکا به دنبال حذف حزب الله از صحنه سیاسی لبنان هستند تا منافع سلطه طلبانه خود را پیگیری کنند.

به گزارش پارس، سفیر ایران در ادامه این گفت‌وگو درباره نابودی داعش بیان کرد: داعش از سوریه، عراق و لبنان بیرون رانده شد. نیروهای روسیه با مشاورت نظامی ایران و سودمند ترکیه کار داعش را نزدیک تمام کردند. داعش اکنون در هیچ شهری مستقر نیست و شکست خورده است.

وی افزود: ریشه داعش جنگ ۲۰۰۳ بوش علیه عراق بود و ابوبکر البغدادی رئیس داعش، در زندان مشترک آمریکا و عراق محبوس بود. بعدا آمریکایی ها با او ارتباط می گیرند و داعش تولید می شود. این گفته من نیست بلکه مستندات متعددی از جمله اظهارات بی پرده هیلاری کلینتون، کامرون، مک کین و اوباما نشان می​دهد که غرب برای سرنگون کردن نظام مشروع و قانونی بشار اسد این گروه تروریستی و افراطی را تشکیل و تحت پشتیبانی خود قرار داده است.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - فعالیت کمتر از یک درصد کدهای سهامداری

اعلایی در خصوص آینده سوریه نیز گفت: ایران و روسیه ۴ سال به نظام مشروع و قانونی اسد در سوریه سودمند کردند تا با گروه تروریستی داعش مبارزه کند. این سودمند ها منجر به شکست مخالفان مسلح تندرو اسد که بوسیله آمریکا تسلیح شده بودند نیز شد. سوریه مرحله به مرحله به صلح پایدار نزدیک می شود. موضوع اصلی جلسه سوچی همین بود و طی آن تاکید شد که ایران، ترکیه و روسیه ضامن صلح در این کشور هستند.

به گزارش پارس، سفیر ایران درباره اوضاع عراق هم خاطرنشان کرد: ماه گذشته رفراندومی در پوشش استقلال اقلیم کردستان عراق، به تحریک آمریکا برای تجزیه عراق در این منطقه برگزار شد، اما عراق با سودمند ایران و ترکیه اجازه نداد طرح تجزیه این کشور اجرا شود. به همین دلیل آمریکا و عربستان سعودی بسیار از دست ایران ناراحت و به دنبال تلافی هستند.

وی افزود: آمریکایی‌ها گفته بودند مبارزه با داعش ۳۰ سال طول می‌کشد. مقاومت در عرض ۴ سال کار داعش را تمام کرد. لذا با حساب آمریکایی‌ها نابودی داعش ۲۶ سال جلو افتاد. اینکه آمریکایی ها و سعودی ها می گویند ایران در منطقه نفوذ دارد، بله نفوذ دارد. منتها این نفوذ در مبارزه بی امان با تروریسم و دشمن مردم عراق، سوریه و جهان به دست آمده است نه با حضور نظامی و توطئه سیاسی. سعودی‌ها می‌خواهند نفوذ خود را با بمباران مردم یمن و دخالت سیاسی در لبنان نشان دهند. ما به نفوذ خود برای سرکوبی دشمن مردم یعنی تروریسم افتخار می‌کنیم. 

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : تصاویر کمیاب و دیده نشده از گاندی

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :