به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو در تحلیلی می‌نویسد: طرح آمریکا برای شکل دادن به تشکیلاتی نظامی با عنوان «نیروهای امنیتی مرزی» در مسکو، دمشق و آنکارا بشدت مورد انتقاد قرار گرفته است. مقامات مسکو معتقدند که این طرح آمریکا می تواند باعث تجزیه جمهوری عربی سوریه شود. “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی خود در مسکو اعلام کرد که ابتکارعمل واشنگتن برای ایجاد واحدهای نظامی با ترکیب «نیروهای دموکراتیک سوریه»، که اتحادی از گروههای چندملیتی، از جمله کردهاست، به معنای گسستن کردن بخش بزرگی از کشور مستقل سوریه، از مرزهای ترکیه تا عراق در بخش شرقی رود فرات، خواهد بود. لاوروف گفت: «این منطقه اکنون نیز تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه قرار دارد، ولی در آنجا روابط بسیار پیچیده ای بین کردها و اعراب وجود دارد. اعلام اینکه این منطقه بزرگ تحت کنترل ۳۰ هزار نیرو و تحت رهبری آمریکا قرار خواهد داشت، مسئله بسیار جدی است که خطر حرکت به سمت تقسیم سوریه را به ذهن می آورد.»

غیرقابل توجیه بودن اقدام آمریکا در شرایط بعد از جنگ در سوریه

“یوری شویتکین” نائب رئیس کمیته امور دفاعی دوما نیز به این روزنامه گفته است: «نقشه آمریکا برای تشکیل نیروهای مرزی در سوریه، برخلاف درک روسیه از شرایط پس از پایان جنگ است. این مقام پارلمانی روس افزود: «چنین اقدامی نه تنها پاسخگوی منافع روسیه نیست، بلکه برخلاف منافع تمامی نیروهایی است که خواستار حل و فصل سیاسی اوضاع در سوریه هستند. روسیه با مطرح کردن ابتکارعمل کنگره گفتگوهای ملی سوریه که قرار است در سوچی برگزار شود، هدف خود از این اقدام را حل و فصل مشکلات در سوریه دانسته، در حالیکه نقشه آمریکا جنبه کاملا غیرسازنده دارد.»

شویتکین بعید ندانست که نیروهای امنیت مرزی که زیر نظر آمریکا ایجاد شوند، قطعا تنها در جهت تامین منافع آمریکا و نه سوریه،  مورد استفاده قرار خواهند گرفت. وی ابراز اطمینان کرد: «این نظریه بدون تردید جنبه متجاوزانه داشته و بار دیگر اقدامی برخلاف ضروری دولت قانونی سوریه است. این اقدام صرفا برای اجرای سیاست آمریکا در این کشور مورد نیاز است.»  

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سرویس امنیتی روسیه عامل عملیات تروریستی سن پترزبورگ را دستگیر کرد

دور از انتظار نبود که مقامات رسمی دمشق نیز به اعلام این طرح آمریکا واکنش منفی نشان داده اند. خبرگزاری «سانا»، به نقل از منابع دیپلماتیک خود خبر داده که دولت سوریه این قصد آمریکا را محکوم کرده و معتقد است این اقدام سعی برای قطعه قطعه کردن کشور است. وزارت امور خارجه سوریه نیز این اقدام آمریکا را «تجاوز وحشیانه به استقلال و تمامیت ارضی سوریه و تخطی نفرت آور حقوق بین الملل» ارزیابی کرده است.

“رجب طیب اردوغان” رئیس جمهوری ترکیه نیز با انتقاد شدیدالحن از این اقدام آمریکا، حتی زنگ خطر داده که کشورش که قصد دارد عملیات نظامی تازه ای را در خاک سوریه آغاز کند، با هر نوع سعی آمریکا در رابطه با تشکیل نیروهای مرزی بشدت برخورد خواهد کرد.  

اوضاع پیچیده در مناطق شمالی سوریه وخیم‌تر خواهد شد

در محافل کارشناسی بر این عقیده هستند که نظریه آمریکا تنها بیان وضعیت در مناطقی است که اکنون نیز در کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه قرار داد. “کیریل سیمونوف” رئیس مرکز تحقیقات اسلامی در موسسه توسعه نوآورانه و کارشناس شورای امور بین الملل روسیه به «نیزاویسیمایا گازیتا» توضیح داده است: «ممکن است در ترکیب نیروهای دموکراتیک سوریه تغییراتی ایجاد شود، ولی وضعیت کلی و اهداف آنها تغییری نخواهد کرد، برای اینکه ایجاد “فدراسیون سوریه شمالی” طرحی است که اکنون هم در حال اجراست و آمریکایی‌ها از قبل گفته اند که قصد ترک کردن خاک سوریه را نداشته و از این طرح نیروهای دموکراتیک سوریه پشتیبانی می کنند. البته مسلما روسیه مایل است که نه تنها مناطق شمالی سوریه، بلکه تمامی مناطق کاهش تنش تحت کنترل رئیس جمهوری “بشار اسد” قرار داشته باشد. ولی مشکل اینجاست که کسانی که در حال اکنون بر “فدراسیون سوریه شمالی” کنترل دارند، دیدگاه خاص خود را برای آینده این منطقه در سر دارند.»    

این تحلیلگر روس با این نظریه بیزاری کرد که تشکیلات مرزی که آمریکا درصدد ایجاد آن است، صرفا از شبه نظامیان کرد تشکیل خواهد شد. وی توضیح داد: «کاملا واضح است که تشکیل چنین نیروهای مضحک خواهد بود. آمریکایی‌ها با ایجاد ساختارهای تحت کنترل خود درشمال سوریه، سعی دارند نیروهای چندملیتی در این منطقه بوجود آورند تا نوعی توازن بین نیروهای عرب، ترکمن، عاشوری و البته کرد، بوجود آید. تنها نکته ای که در این رابطه آمریکایی‌ها به آن دقت خواهند داشت، اینکه در این به اصطلاح “نیروهای امنیت مرزی” تا جای ممکن اعراب کمتری حضور داشته باشند.»

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - ۱۲ راهبرد ضد ایرانی صهیونیست‌ها در آذربایجان

“لئونید عیسی‌اف” استاد ارشد بخش علوم سیاسی در مدرسه عالی اقتصاد مسکو نیز معتقد است که همه نیروهای نظامی خارجی که در خاک سوریه حضور داشته و منافع خود را دنبال می کنند، باعث تشدید وخامت اوضاع این کشور می شوند. وی گفت: «بدون تردید امریکا با دست زدن به چنین اقدامی تنها باعث وخامت بیشتر اوضاع خواهد شد. هرچند اگر از دید کردهای سوری به این قضیه نگاه شود، این اقدام تقویت کننده ثبات است که امنیت آنها را مضاعف خواهد کرد. ولی این یک واقعیت است که هرچه قطبهای بیشتری در سوریه بوجود آید، وضعیت پیچیده تر و مستعد درگیری بیشتر خواهد شد.» به عقیده عیسی‌اف، این طرح آمریکا روابط آنکارا با واشنگتن را نیز بطور جدی تیره خواهد کرد و این در شرایطی است که ترکیه و آمریکا از قبل در مورد کردهای سوریه با یکدیگر اختلاف نظر اساسی دارند.    

سعی آمریکا برای «تغییر مرزبندی‌ها» در منطقه خاورمیانه

“دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا با وجودیکه قول داده بود نظامیان آمریکایی را بعد از «شکست داعش» از سوریه خارج کند، ولی دقیقا برعکس آن عمل کرده است. در واقع واشنگتن در حال بوجود آوردن «منطقه مجزایی» تحت عنوان کردستان سوریه است و برای این منظور نیروهای امنیتی متشکل از ۳۰ هزار نفر را نیز آماده کرده است. کارشناسان روس این سعی آمریکا را «تغییر مرزبندی‌ها در خاورمیانه» نامیده اند.  

“آنتون مارداسوف” رئیس بخش تحقیقات خاورمیانه در موسسه توسعه نوآورانه روسیه در گفت‌وگو با روزنامه «وزگلیاد»، توضیح داده است: «تشکیل نیروهای امنیت مرزی در سوریه در وهله نخست مربوط به مرزهای عراق می شود، برای اینکه اکنون دیگر مدتهاست که به اصطلاح “گروه آتش نشانهای آمریکا” در مرز مشترک سوریه با ترکیه تشکیل شده که بلافاصله هم در تشدید تیراندازیها بین کردها و ترکیه موثر بوده و آنها ضامن جلوگیری از درگیری جدی بین دو طرف هستند. البته برای حفاظت موثر از مرزهای عراق که نیروهای داعشی از آن تردد دارند، نیاز به افرادی است که به خوبی با این مناطق آشنایی داشته باشند.»

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : پس از ترخیص از بیمارستان ذوالنور در پیامی از مردم و مسئولین تشکر کرد

تخطی حاکمیت سوریه و سعی برای اعمال فشار بر دمشق

“لئونید اسلوتسکی” رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز یادآور شده است، طرح آمریکا نشان دهنده ادامه تمایل قبلی آنها برای سرنگونی بشار اسد است. وی گفت: «باید پرسید با چه هدفی نیروهای جدید ائتلافی بوجود می آید؟ آیا این طرح گویای ادامه حضور نیروهای نظامی غربی در سوریه با تخطی حاکمیت این کشور نیست؟ چنین خط مشی می تواند تاییدی بر آن باشد که هدف واقعی آمریکا همچنان تغییر رژیم در سوریه، به هر قیمت ممکن است و مبارزه با تروریسم بین المللی تنها بهانه ای برای رسیدن به این هدف بود.»

“ولادیمیر شامانوف” رئیس کمیته امور دفاعی دومای دولتی روسیه نیز هدف آمریکا و متحدانش در ائتلاف بین المللی از تشکیل «نیروهای امنیتی مرزی» در خاک سوریه را بی ثبات کردن اوضاع سوریه و در نهایت سرنگونی “بشار اسد” از قدرت نامیده و این اقدام واشنگتن را خجالت آور، ارزیابی کرده است.  

آنتون مارداسوف همچنین معتقد است که اکنون تصمیم واشنگتن به نوعی می تواند به نفع حل و فصل اوضاع تمام شود، برای اینکه اکنون مهمترین هدف مسکو بر آشتی دادن دمشق با بخشهای مختلف جامعه سوریه قرار خواهد گرفت و بشار اسد هم برای به نتیجه رسیدن در این گفت‌وگوها، اکنون به دادن امتیازاتی به آنها خواهد شد. به گفته وی، ممکن است آمریکایی‌ها هم با همین قصد دست به چنین اقدامی زده باشند تا بر دمشق فشار وارد کنند تا با کردهای سوریه به توافق برسد.

انتهای پیام/  

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :