به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، سعد الحریری نخست‌وزیر مستعفی لبنان در اولین سخنان خود پس از دیدار با «میشل عون» رئیس‌جمهور و نبیه بری رئیس پارلمان اعلام کرد استعفایم را به «عون» تقدیم کردم اما وی از من خواست فعلا برای مشورت، درنگ کنم. 

بر اساس گزارش «المیادین»، الحریری در ادامه گفت با درخواست عون موافقت کرده و استعفایش را به حالت تعلیق درآورده است.

نخست‌وزیر مستعفی لبنان گفت امیدوار است این درنگ وی منجر به باز شدن باب گفت‌وگو برای حل مسائل مورد اختلاف شود.

سعد الحریری بر سیاست بیطرفی لبنان تأکید کرد و گفت: به همکاری کامل با رئیس‌جمهور برای پشتیبانی لبنان از چالش‌ها متعهد هستم. 

سعد الحریری سیزدهم آبانماه (ماه گذشته) در عربستان استعفا داد؛ وی شنبه (بیست و هفتم آبانماه) به پاریس رفت؛ الحریری دیروز وارد قاهره شد؛ در مسیر برگشت به لبنان توقفی در قبرس داشت و سپس بامداد امروز وارد بیروت شد. 

سفر الحریری به عربستان با دعوت رسمی ریاض انجام شد، به او گفته شده بود با درخواستش برای دیدار با «سلمان بن عبدالعزیز» شاه عربستان موافقت شده بود اما وقتی هواپیمای وی به ریاض رسید، دریافت که ماجرا، چیز دیگریست؛ خبرها از بازداشت وی در ریاض حکایت داشت (جزئیات بیشتر) و به نظر می‌رسد تابعیت فرانسوی او به تنها راه خروج آبرومندانه عربستان از این اقدامش تبدیل شد .

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : سرطان عامل اصلی مرگ میانسالان آمریکایی

روزنامه لبنانی «الاخبار» هفته جاری از میانجیگری فرانسوی-مصری برای نگه داشتن «سعد الحریری» در منصبش خبر داد و نوشت پاریس و قاهره کوشش دارند عربستان را قانع کنند که جایگزینی برای تسویه سیاسی فعلی لبنان وجود ندارد (جزئیات بیشتر). در همین راستا گفت‌وگوهایی میان مقامات فرانسوی و مصری در قبرس انجام شد.

اکنون باید منتظر بود تا روزهای آتی، سیر روند سیاسی در لبنان را مشخص کند.

انتهای پیام/

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :