به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، «بحرینی‌ها این روزها هفتمین سالگرد قیام مردمی علیه دولت و «خاندان آل خلیفه» را گرامی می‌دارند؛ انتفاضه‌ای که مقامات بحرین گمان کردند می‌توانند با همدستی «آل سعود» در عربستان و از طریق سرکوب، آن را خاموش کنند با این حال گذر زمان خلاف تصور شاه را ثابت کرد».

روزنامه لبنانی الاخبار با بیان مطلب فوق نوشت: هر چقدر دایره گزینه‌های امنیتی آل خلیفه در سرکوب انقلاب بزرگ‌تر شد، مردم برای تغییر پافشاری بیشتری نشان دادند و اینچنین مقامات بحرین در گردابی پر پیچ و خم پیچیده آمدند که پایانی ندارد و موجب نابودی بزرگ چهره و اقتصاد این رژیم شد بدون اینکه در خاموش کردن صدای مخالفان موفق باشد.

در مقابل به رغم نبود هیچ امیدی برای حل بحران بحرین، معارضان به صبر و بردباری خود در برابر رژیم ضعیف و از هم پاشیده‌ای چشم دوخته‌اند که بخش اعظم بودجه خود را به خرید سلاح اختصاص داده است.

با گذشت هفت سال از آغاز انتفاضه ۱۴ فوریه در بحرین شاید برخی گمان کنند زمانی که خیمه‌های متحصنین در میدان اللؤلؤه، مرکز اعتراضات مردمی در قلب منامه به آتش کشیده شد شعله انتفاضه نیز خاموش شد. شاید برخی تصور کنند که مردم به فرمان سعود الفیصل وزیر خارجه وقت عربستان به خانه‌هایشان بازگشتند، کسی که بر ورود نیروهای کشورش به بحرین برای سرکوب بزرگ ترین موج اعتراضات مسالمت آمیز در تاریخ معاصر بحرین اصرار داشت.

اما واقعیت این است که هزاران مورد سرکوبگری رژیم آل خلیفه در خاطره بحرینی‌ها ماند تا نقطه آغاز جدیدی به سمت مسیرهای مختلف و ابتکارات منحصر به فردشان باشد.

شاید کار برای رژیم بحرین تمام شده بود چون  با بازداشت شیخ علی سلمان، رهبر جمعیت الوفاق بزرگ‌ترین جمعیت سیاسی در این کشور درهای گفت‌وگو با مخالفان را بست در حالی که گوش‌هایش از صدای نهادهای حقوق بشر بین المللی و درخواست‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بهبود اوضاع حقوق بشر در بحرین، توقف سرکوب مخالفان و عمل به توصیه‌های کمیته مستقل حقیقت‌یاب بحرین پُر بود.

با این حال پاسخ مقامات بحرین به درخواست‌های داخلی و بین المللی چیزی جز ادامه خط مشی سرکوب دموکراسی خواهان نبود و به رغم دعوت‌های مکرری که از آل خلیفه برای حل اوضاع راکد سیاسی شده بود این رژیم ادعای می‌کرد که بحران سیاسی در بحرین خاتمه یافته است و در تعامل با مخالفان استفاده از گزینه‌های امنیتی را با سودمند شرکای منطقه‌ای خود ترجیح می‌داد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : پوشاک زنان در عصر صفوی

شاید سال ۲۰۱۷ شفاف‌ترین سال نمود سیاست‌های رژیم بحرین بود؛ رژیمی که با بحران فزاینده سیاسی و وخامت مستمر اوضاع اقتصادی در این شیخ نشین کوچک همراه روبه‌رو شد.

افزایش روز افزون میزان بدهی عمومی که ناشی از افزایش هزینه‌های توسعه دایره گزینه‌های امنیتی است، تنها نمونه‌ای از وخامت اوضاع بحرین است به گونه‌ای که صورت حساب معاملات خرید تسلیحات نظامی و قراردادهای امنیتی بیش از نیمی از بودجه دولت را مصرف می‌کند.

هزینه‌های رژیم آل خلیفه در سرکوب مخالفان طی سال گذشته در اتفاقات متعددی نمود داشت که برجسته‌ترین آن کشتار فعالان بحرینی در دل دریا و اجرای حکم اعدام مخالفان و صدور احکام دیگری غیر اعدام از سوی دادگاه‌های نظامی علیه غیرنظامیان بود اما به رغم همه این کوشش‌ها برای به وحشت انداختن و ناامید کردن ملت بحرین، همه طیف‌های مخالفان آن در سال ۲۰۱۸ در مسیر ترسیم نقشه راه جدیدی پیش می روند که شعارش این است:« ما با وصیت‌ای قوی مانده ایم».

«پیام مقاومت»

«ضیاء البحرانی»، یکی از رهبران ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه در گفت‌وگو با الاخبار  ضمن تاکید بر اینکه شعار فعالیت‌های نیروهای انقلابی در سال جاری میلادی «ما مانده‌ایم» است، افزود: این شعار همچون پیام مقاومت و ثبات در مواضع و اهدافی است که مردم بحرین طی هفت سال گذشته در عرصه‌ها و میادین به آن جامه عمل پوشاندند.

البحرانی ضمن رد «هر گونه راه حل ضعیفی که به نگه داشتن حکومت فاسد و دیکتاتوری آل خلیفه و مصادره حق ملت در تعیین سرنوشت سیاسی خود منجر شود»، افزود: انقلاب عادلانه و مشروع ملت بحرین در محافل بین المللی خود را ثابت کرده است انقلابی منحصر به فرد در نوع خود که در آن ملت بحرین مسئولیت و صبر و بردباری خود را ثابت کردند و اینکه به رغم گذشت هر روز و هر سال از وصیت قوی و روحیه ای بالا برخوردارند.

این رهبر ائتلاف معارضان بحرینی در پایان سخنان خود تاکید کرد: ملت بحرینی که این سال‌ها را مقاومت و جانفشانی کرده و نمونه‌هایی بی نظیر در رویارویی با ظلم و استبداد تقدیم کردند شایسته برخورداری از نظام دموکراتیک جدیدی هستند که با آرمان‌های مشروع آنها و خواسته‌هایشان برای برخورداری از آینده‌ای سرشار از عدالت و برابری تطابق دارد به گونه‌ای که مردم از استقلال کامل و حق حاکمیت بر سرزمین و آزادی و زندگی عزتمند و شرافتمندانه برخوردار شوند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - امام رضا(ع) و مقام رضا

پایبندی به تغییر

از سوی دیگر «علی الفایز»، فعال سیاسی بحرین نیز در گفت‌وگو با الاخبار اظهار داشت: بحرین به دلایل متعددی در بحران‌های شدیدی به سر می‌برد که بارزترین آن ساختار قبیله‌ای نظام حاکم و منطق استبدادی آن و باور غیر ملی متکی به بیگانگان است.

وی افزود: رفتار و خطی مشی رژیم آل خلیفه برخاسته از عدم اعتقاد آن به حس ملی‌گرایی است به گونه‌ای که بحرین را ملک خاص خود می‌دانند و مردم هم بخشی از این ملک هستند و شهروندان در آن از حقوق و تکالیف برابری برخوردار نیستند در حالی که آن ها هم حق شرکت در تصمیم گیری‌ها و ثروت کشورشان را دارند.

فعال بحرینی گفت: بنابراین ما در قبال رژیم ال خلیفه باید با ورود به نبردی سیاسی برای ایجاد راه حل‌های ریشه‌ای بحران قانون اساسی در بحرین اقدام کنیم تا امنیت و ثبات کشورمان تضمین شود.

الفایز ادامه داد: همین جاست که ما دلیل تخلفات رژیم حاکم در صدور احکام ظالمانه اعدام و سلب تابعیت شهروندان و مهاجرت اجباری و محاکمه های نظامی غیرنظامیان را می‌فهمیم.

وی افزود: این تدابیر رژیم آل خلیفه در شکستن وصیت ملت بحرین ناکام مانده و رژیم در برابر وصیت ملت ناتوان نشان داده است به گونه ای که حتی در سطح داخل بحرین هم منزوی شده و به رغم برخورداری از قدرت نظامی و امنیتی بالا و پشتیبانی‌های سیاسی و رسانه ای، مالی و اطلاعاتی در منطقه و جهان از لحاظ روانی شکست خورده است.

فعال بحرینی با تاکید بر اینکه قدرت ملت بحرین در مدیریت مبارزات خود طی هفت سال گذشته منجر به بالا بردن موج سرکشی رژیم آل خلیفه شده است، گفت: تعرض به ساحت آیت الله شیخ عیسی قاسم با حبس خانگی وی یا مجرم شناختن گهگاه این رهبر معنوی و گرانقدر انقلابیون بحرین در کنار ادامه کوشش ها برای شعله ور کردن آتش فتنه طائفه ای با ممانعت از برگزاری بزرگ ترین نماز جمعه شیعیان بحرین و تجاوز به فرائض و شعائر دینی آنها از جمله جنایات رژیم آل خلیفه طی سال گذشته بوده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : با امضای ۱۴ سند نشست شورای اوراسیا در «آلماتی» به کار خود پایان داد

وی افزود: ادامه محاکمه شیخ علی سلمان که نمونه به انزوا کشیدن کامل ملت بحرین از عرصه سیاست است در حالی که شیخ سلمان با کسب ۶۵ درصد آرای مردم بحرین کرسی پارلمان را تصاحب کرده بود همه این مسائل موجب شده که ما بر هدف خود برای ایجاد تغییر و حل کامل و ریشه ای بحران ثابت قدم بمانیم و با انگیزه و وصیت ای قوی تر در میدان بمانیم.

«جواد فیروز»، رئیس موسسه صلح برای دموکراسی و حقوق بشر هم ضمن اشاره به افزایش جنایات رژیم آل خلیفه علیه فعالان و شهروندان بحرینی در سال ۲۰۱۷ گفت: در سال گذشته رژیم بحرین حکم اعدام سه نفر از شهروندان بحرینی را اجرا کرده و ۲۲ شهروند دیگر را نیز به اعدام محکوم کرد، پانزده نفر از شهروندان هم غیرقانونی کشته شدند و از ۲۸۸ شهروند هم سلب تابعیت شد تا شمار سلب تابعیت شده ها در بحرین به ۵۷۸ نفر افزایش یابد تاکنون ۱۹ نفر هم به اجبار از بحرین تبعید شدند.

وی افزود: آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی انقلابیون بحرین هم پس از اینکه سلب تابعیت شده و اموال و حقوق مشروع وی مصادره شد تحت اقامت اجباری قرار گرفت علاوه بر اینکه با انحلال جمعیت‌های الوفاق و وعد در بحرین و مصادره آزادی‌های رسانه ای با بسته شدن تنها روزنامه مستقل در بحرین با نام «الوسط»، عملا کار سیاسی در بحرین سرکوب شد .

فیروز در گفت‌وگو با الاخبار با اشاره به تشدید وخامت اوضاع سیاسی، امنیتی، اقتصادی و حقوقی بحرین گفت: روحانیون، نخبگان سیاسی و فعالان حقوقی با بازداشت های خودسرانه مورد هدف قرار گرفته و در معرض فجیع ترین انواع شکنجه ها و احکام قضایی ظالمانه قرار گرفتند.

وی افزود: در سایه سیاست حکومت مطلق خاندان حاکم آل خلیفه مردم از آزادی‌های عمومی، حقوق شهروندی و شراکت در سیاست محرومند و از انتقال مسالمت آمیز قدرت خبری نیست شهروندان از شرکت در هدایت امور کشور دور مانده اند علاوه بر اینکه قوه‌های سه گانه در کشور مستقل عمل نمی‌کنند و اختیارات قوه قانونگذاری نیز  ضعیف بوده یا اصلا وجود ندارد.

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :