به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که ۲۳ دیپلمات انگلیس از این کشور اخراج شده و ظرف یک هفته آینده باید روسیه را ترک کنند.

بنا بر گزارش شبکه «راشاتودی»، مسکو تصمیم گرفته تا فعالیت مرکز فرهنگی بریتانیا در این کشور متوقف شده و کنسولگری انگلیس در سن‌پترزبورگ تعطیل شود.

این تصمیم روسیه پس از آن اتخاذ شد که وزارت خارجه این کشور «لوری بریستو» سفیر لندن در مسکو را صبح امروز فراخواند.

سفیر بریتانیا گفته است که احضار وی به وزارت خارجه روسیه به منظور ابلاغ اقدامات تلافی‌جویانه مسکو صورت گرفته است.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که فعالیت شورای فرهنگی بریتانیا در روسیه به این دلیل متوقف می‌شود که شرایط فعلی این مرکز بر خلاف مقررات ارزیابی شده است.

وزارت خارجه روسیه همچنین به لندن زنگ خطر داد در صورتی که اقدامی جدید علیه روسیه از جانب انگلیس صورت گیرد، این کشور از حق اقدام متقابل برخوردار است.

بریتانیا روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که قصد اخراج ۲۳ دیپلمات روس از انگلیس را در واکنش به مسموم شدن «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه که اخیراً در انگلیس دچار حادثه شده است، دارد.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - انقلاب اسلامی نور امید را در دل مسلمانان و مستضعفان عالم روشن کرد

هفته گذشته  این جاسوس دوجانبه روسی‌تبار به همراه دختر ۳۳ ساله‌‌اش در یک مرکز خرید در شهر «سالزبری» انگلیس بییهوش پیدا شدند. به دنبال این حادثه پلیس محلی اعلام کرده بود که این دو در معرض یک ماده ناشناس قرار گرفته‌اند. آنها در حال اکنون در بیمارستان بستری هستند و حالشان وخیم اعلام شده است. 

اسکریپال پیشتر سرهنگ سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه بود و در سال ۲۰۱۰ با جاسوس‌های روس که در غرب مبهم شده‌ بودند مبادله شد و از انگلیس پناهندگی گرفت. در سال ۲۰۰۶ یک دادگاه روسیه‌ای اسکریپال را به دلیل همکاری با سرویس MI6 در دوران خدمتش در ارتش روسیه به خیانت متهم کرده بود.

انگلیس این اتفاق را اقدامی از جانب روسیه دانسته اما روسیه در مقابل این اتهامات را رد کرده و گفته است انگلیس با این اتهامات قصد در انحراف جامعه جهانی دارد. 

از طرف دیگر، در یک بیانیه مشترک نادر، رهبران انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا روز پنجشنبه هفته گذشته، تعرض به «سرگئی اسکریپال» و «یولیا» دختر وی را بعنوان «تعرض به حاکمیت انگلیس» محکوم کردند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : لاوروف فردا با همتای لبنانی خود در مسکو دیدار می‌کند

روسیه نیز اوایل هفته اعلام کرد که دیپلمات‌های انگلیسی را در واکنش به اقدام لندن در اخراج دیپلمات‌های روس، اخراج می‌کند و اقدامات دیگری را علیه بریتانیا در پیش خواهد گرفت که این اقدام «به بهترین شکل در راستای منافع مسکو خواهد بود».

انتهای پیام/.


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :