به گزارش خبرنگار شمس آباد در بیشکک، «سورنبای جین‌بیک‌اف» رئیس جمهور قرقیزستان در مصاحبه با خبرگزاری روسی «تاس»  گفت: روسیه و چین از همکاران راهبردی «بیشکک» هستند.

وی اظهار داشت: تشدید اوضاع اقتصادی در جهان در نتیجه کاهش رشد اقتصاد جهانی، فعالیت‎های تروریسم بین المللی و افراط‌گرایی دینی بر روابط بین کشورها تأثیر می‌گذارد.

جین‌بیک‌اف با اشاره به سیاست خارجی قرقیزستان در دوره ریاست جمهوری خود اظهار داشت: بیشکک به توسعه همکاری‌های همه جانبه با همکاران راهبردی و سنتی خود چه در سطح دوجانبه و چه در چارچوب اتحادیه کشورهای مستقل همسود، سازمان همکاری شانگهای، سازمان پیمان امنیت جمعی و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی ادامه خواهد داد.

وی در این باره خاطرنشان کرد: ما قصد تعمیق همکاری با روسیه و چین که همکار اصلی و راهبردی قرقیزستان هستند را داریم.

جین‌بیک‌اف ادامه داد: علاوه بر این، باید روابط حسن همجواری و متقابل سودمند با کشورهای آسیای مرکزی تقویت شود.

وی افزود: ما همکاری خود با همکاران اروپایی، مخصوصا در حوزه تقویت سیستم پارلمانی و تحقق برنامه دیجیتال سازی دولت به نام «جامعه پاک» را ادامه خواهیم داد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - جشن پارلمانی مرگ شجره خبیثه «داعش»

جین‌بیک‌اف با اشاره به احتمال ارسال نیرو به سوریه در پی نشست شورای دائم سازمان پیمان امنیت جمعی، خاطرنشان کرد: تصمیم‌گیری در جهت ارسال نظامیان قرقیز به سوریه مدت زمان طولانی و هماهنگی‌های زیادی را می‌طلبد.

رئیس جمهور قرقیزستان ادامه داد: ما همچنین بر اساس منافع ملی خود و تأمین امنیت قرقیزستان در این باره تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی با اشاره به خطر تروریسم در افغانستان گفت: فعالیت پر رنگ گروه‌های دینی و افراطی در استان‌های شمالی این کشور، به خصوص در مناطق هم‌جوار با تاجیکستان و ترکمنستان مایه نگرانی است.  

جین‌بیک‌اف در پایان افزود: خطر بدتر شدن اوضاع در این حوزه با احتمال آمدن شبه‌نظامیان از سوریه و عراق افزایش می‌یابد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :