به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد، مسکو درخواست واشنگتن برای قطع روابط با کره شمالی را رد کرده است.

بنا بر این گزارش، منابع خبری اعلام کردند که انتظار می‌رود چین نیز پاسخ مشابهی به این درخواست آمریکا بدهد.

انتظار می‌رود که متعاقب این تصمیم روسیه و چین، آمریکا مانع های یکجانبه‌ای را علیه کره شمالی اعمال کند.

پیش از این «فرانتس کلینسویچ» معاون اول کمیته امنیتی شورای فدراسیون روسیه با انتقاد از سیاست‌های غرب علیه کره شمالی تأکید کرد که روسیه ضمن نگه داشتن روابط دیپلماتیک خود با کره شمالی بر این باور است که مانع های نفتی علیه این کشور نباید اعمال شود.

وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرده است، آمریکا آگاهانه کره شمالی را برای انجام اقداماتی نظیر آزمایش موشکی اخیر تحریک می‌کند.

وی افزود، واشنگتن باید درباره نیات واقعی خود در خصوص کره شمالی توضیح دهد.

رئیس دستگاه سیاستمداری روسیه همچنین گفت، به نظر می‌رسد که آمریکا می‌خواهد کره شمالی آزمایشات خود را از سر بگیرد، «اقدامات اخیر آمریکا به نظر می‌رسد که با هدف تحریک کره شمالی به انجام چنین اقداماتی انجام شده است».

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : تابلو‌هایی از نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا وجود دارد

لاوروف افزود، سیاست آمریکا برای افزایش مانع‌ها علیه کره شمالی به منظور مجبور کردن این کشور به توقف برنامه هسته‌ای و موشکی خود کارایی ندارد و سیاست فشار و مانع به پایان کار خود رسیده است. مسکو نگاه مثبتی به این سیاست آمریکا ندارد.

وی ادامه داد، آمریکا باید درخواست‌های خود از دیگر کشورها از جمله روسیه برای افزایش فشار بر کره شمالی را متوقف کرده و با پیونگ‌یانگ وارد مذاکره مستقیم شود.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت: «ما مکررا تأکید کرده که فشار مانع‌ها لزوما به پایان کار خود رسیده است و تمام قطعنامه‌های مانع شامل درخواست‌ برای ازسرگیری مذاکرات با کره شمالی می‌شود که این ضرورت به طور کامل بواسطه طرف آمریکایی نادیده گرفته شده است. به اعتقاد من این اشتباه بزرگی است».

موضع‌گیری آمریکا درباره روسیه جای تأسف دارد

لاوروف در بخش دیگری از اظهاراتش گفت، بیانیه منتشر شده بواسطه «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه وی برای هر مسئله خارجی که اتفاق بیفتد، مسکو را مقصر می‌داند، بسیار جای تأسف دارد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : واشنگتن نباید مجاهدت‌های روسیه-ترکیه و ایران در سوریه را نادیده بگیرد

وی تأکید کرد: «اظهارات اخیر رکس تیلرسون باعث شد که من تأسف بخورم چرا که وی روسیه را نزدیک به خاطر همه مسائلی که آمریکا با آن مواجه است، مقصر اعلام کرده بود. از این اظهارات این طور برداشت می‌شود که روسیه باید واقعا به خاطر این اتفاقات عذرخواهی کند».

وزیر خارجه آمریکا افزود، «من بر این باورم که این اظهارات از اوضاع داخلی آمریکا نشأت می‌گیرد. من تصورم این بود که تیلرسون مردی منطقی است».

وی همچنین تأکید کرد که اوضاع روابط میان دو کشور بسیار ناامیدکننده است.

رئیس دستگاه سیاستمداری روسیه علاوه بر این به موضوع رسانه‌های روسیه در آمریکا اشاره کرد و گفت، قانونی که رسانه‌های خارجی را به عنوان عوامل خارجی تعریف می کند، به روسیه این امکان را می‌دهد که گام‌های متقابل بردارد و این همان کاری است که روسیه انجام خواهد داد.

انتهای پیام/.


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

این خبر را به اشتراک بگذارید :