به گزارش خبرنگار شمس آباد در دوشنبه، روسیه در چارچوب ارتقاء تدریجی نیروهای دفاع هوایی کشورهای عضو مستقل مشترک المنافع به تاجیکستان تجهیزات نو هوایی و سیستم موشکی ضد هوایی تحویل میدهد.

مرکز اطلاعات و تحلیلی کمیته اجرایی کشورهای همسود در این زمینه اعلام کرد: در چارچوب همکاری های نظامی و فنی بین کشورهای عضو همسود برگزاری فعالیت مشترک در زمینه نوسازی و توسعه تجهیزات دفاع هوایی این کشورها برنامه ریزی شده است.

بر اساس این گزارش، عرضه سیستم موشکی ضد هوایی از روسیه به قزاقستان، نوسازی و تجهیز سیستم ارتباطی قرقیزستان، تحویل تجهیزات موشکی ضد هوایی به تاجیکستان و تامین قطعات یدکی به سیستم دفاع هوایی ارمنستان و بلاروس در برنامه قرار دارد.

در هیئت نیروهای دفاع هوایی کشورهای مستقل مشترک المنافع ۱۹ واحد هواپیمایی، ۳۸ قسمت از موشک های ضد هوایی، ۱۵ واحد نیروی هوایی رادیویی، ۹ واحد دفاع هوایی و ۳ واحد نیروهای مبارزه الکترونیک قرار دارند.

سازمان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفت و اولین نشست این سازمان آگوست سال ۱۹۹۳ میلادی برگزار شده است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - سریال «شهرزاد» بر آب رفت!

بیانیه تأسیس این سازمان ۲۱ دسامبر ۱۹۹۱ (۲۰ آذر ۱۳۸۰) در «آلماتی» منتشر و بوسیله سران کشورهای شرکت کننده در نشست از جمله آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین امضا شد.

گرجستان ۸ اکتبر ۱۹۹۳ (۱۶ مهر۱۳۸۲) به دنبال موافقت رؤسای جمهور کشورهای عضو با درخواست عضویت این کشور در این سازمان به عضویت سازمان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع درآمد.

انتهای پیام/ح

این خبر را به اشتراک بگذارید :