به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، وزارت دفاع روسیه چند روز پیش پیشنهاد کرد که دو روز سه و چهارشنبه (۷ و ۸ آذر ماه) در منطقه غوطه شرقی دمشق، که جزئی از مناطق کاهش تنش در سوریه است، آتش‌بس برقرار شود.

خبرنگار شبکه خبری روسیا الیوم پس از اینکه آتش بس در این منطقه برقرار شد، به میان مردم ساکن این منطقه رفت تا از نزدیک از وضعیت مردم مطلع شده و این مسئله را منعکس کند؛ هر چند که رسانه های معارض مدعی بمباران این منطقه از سوی نیروهای سوری هستند. 

در ماه می گذشته در ورودی غوطه شرقی، نیروهای نظامی روس، مقرهایی برای خود ایجاد کردند. ساکنان می‌گویند که پس از این مسئله، وضعیت زندگی در این منطقه بسیار تغییر کرد؛ چرا که نیروهای روس به غیر نظامیان مدد میکنند.

به گفته ساکنان این منطقه، اکنون در وضعیت زندگی آنان بهبود فامیلی حاصل شده است و غذا و مواد دارویی وامدادهای پزشکی به آنان ارائه میشود.

حسن یکی از شهروندان سوری است که پیشتر در زمینه تجارت فعالیت داشته، اظهار داشت که پس از اعلام آتش بس در این منطقه، آرامش بر آن حکمفرماست. وی میگوید که نه از سوی ارتش و نه از سوی افراد مسلح، تیراندازی صورت نمیگیرد و «میخواهیم که وضعیت همین گونه باقی بماند».

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : فیصل مقداد: قطر و عربستان جایی در مذاکرات آستانه ندارند

«وضاح» راننده تاکسی در غوطه میگوید: «الان وضعیت خوب بسیار خوب شده است. آرامش حکمفرماست… طبیعتا مثل دوران پیش از جنگ نیست، ولی اگر افراد مسلح بیرون رانده و مقری برای پلیس روسیه ایجاد شود، میتوانیم به خرید و دیدار نزدیکان خود برویم. از زمانی که آتش بس اعلام شد، زندگی آرام را تجربه کردیم».

درخواست تروریستهای معارض برای ایجاد پایگاه نظامی بوسیله آمریکا

روزنامه الوطن سوریه اما گزارش داد که گروههای معارض تروریستی اکنون در غوطه شرقی دمشق همچنان در پی آتش افروزی در این منطقه هستند.

«الکساندر ایوانوف» سخنگوی نیروهای روسی اکنون در پایگاه نظامی «حمیمیم» خبر داد که تروریستها رسما درخواست کرده اند که آمریکا در غوطه شرقی، پایگاه نظامی ایجاد کند.

ایوانوف این اقدام تروریستها را در چارچوب ناکام کردن تلاشهای روسیه برای پایان بخشیدن به درگیری موجود در غوطه شرقی ارزیابی کرد.

این فرمانده روس تصریح کرد که هر گونه تحرکی از سوی آمریکا در این خصوص، با مشروعیت بین الملل منافات داشته و علت اصلی به تعویق افتادن عملیات صلحی خواهد بود که روسیه با همکاری دولت قانونی سوریه ناظر بر آن است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : جدایی وزیر سابق عراقی از جریان صدر و تاسیس حزبی جدید

«منذر منذر» از مسئولان هیئت دائمی سوریه در سازمان ملل تصریح کرد که با وجود تداوم تنش، بمباران شهرها و مناطق مسکونی و انواع نقضها از سوی گروههای تروریستی، دولت سوریه اما همچنان روند انتقال کمکهای انسان مساعد به این منطقه را بدرد خوردن می بخشد.

منذر روز گذشته در جلسه شورای امنیت که پیرامون سوریه بود تأکید کرد که بیشتر کمکهای انسان مساعد ای که پیشتر به غوطه ارسال شده بود، در چنگ تروریستهای اکنون در این مناطق قرار دارد.

«جیش الاسلام»، «فیلق الرحمن»، «احرار الشام» و «جبهه النصره» از مهم‌ترین گروههای فعال در غوطه هستند که با یکدیگر نیز اختلاف و حتی درگیری سنگین مسلحانه هم دارند.

جیش الاسلام خواستار توقف درگیری در مقابل وارد شدن مدد‌های غذایی و دارویی به «دوما» و رویارویی با جبهه النصره است و فیلق الرحمن خواستار باز شدن مسیر «حرستا» مقابل خروج النصره است.

احرار الشام هم که اخیرا به هدایت نقلیه نیروهای مسلح ارتش سوریه در حرستا تجاوز کرد، خواستار مذاکره جهت باز شدن راه تجاری از حرستا به مناطق تحت کنترل خودش است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : هادی محمدی سیدحسن نصرالله و انقلاب در مفاهیم استراتژیک

هر یک از این گروهک‌ها از جانب یکی از طرف‌های منطقه‌ای پشتیبانی می‌شود. برای نمونه گروهک جیش الاسلام، از جانب عربستان پشتیبانی می‌شود.

در بحران اخیر میان عربستان و قطر، ریاض، دوحه را به پشتیبانی از جبهه النصره و زدودن ارتباطات وسیع با این گروهک که شاخه القاعده در سوریه شناخته می‌شود متهم کرده است.

منطقه غوطه، کمربندی از زمین‌های حاصل‌خیز و سبز کشاورزی است که مناطق جنوبی و شرقی شهر دمشق را محصور کرده‌ است. این زمین‌های سبز کشاورزی، شهر دمشق را از مراتع خشکی که در مرز صحرای سوریه قرار دارد، قطع کرده است.

انتهای پیام/ص

این خبر را به اشتراک بگذارید :