به گزارش خبرنگار شمس آباد در بیشکک، «سورنبای جین‌بیک‌اف» رئیس جمهور قرقیزستان در چارچوب نخستین سفر خارجی خود به مسکو با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

پوتین ضمن تبریک‌ آغاز رسمی فعالیت ریاست جمهوی جین‌بیک‌اف، اظهار داشت: شما آدم با تجربه‌ای هستید و در طرح‌های راهبردی در همکاری با روسیه مشارکت داشته اید.

وی در این‌باره ادامه داد: در ماه‌های اخیر واردات محصولات قرقیزی به روسیه ۲ برابر شده و امیدواریم که همکاری بین ۲ کشور در حوزه امنیت نیز افزایش یابد.

رئیس جمهور روسیه تأکید کرد: اینکه نخستین سفر خارجی شما به عنوان رئیس جمهور به روسیه بوده برای ما خوش‌حال کننده است زیرا می‌توانیم در مورد چشم‌انداز توسعه روابط دوجانبه و همکاری در چارچوب سازمان‌های بین المللی صحبت کنیم.

جین‌بیک‌اف نیز اظهار داشت: قرقیزستان بر تقویت روابط و همکاری راهبردی با روسیه متمرکز است و بنده نیز برای بهبود و توسعه همکاری راهبردی با دیگر کشورها از هیچ تلاشی دریغ نخواهم کرد.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - تیلرسون: به سیاستمداری‌ آمریکا افتخار می‌کنم

وی با اشاره به اینکه امسال بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط بین قرقیزستان و روسیه تجلیل شد، خاطرنشان کرد: طرفین در طی این ۲۵ سال سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشتند، ما ۲ انقلاب را تجربه کردیم و در سال ۲۰۱۰ با خطر از دست دادن حاکمیت خود رو به رو بودیم.

جین‌بیک‌اف افزود: «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور سابق قرقیزستان توانست ثبات را به کشور بازگرداند و روسیه در این مورد سهم بزرگی را ایفا کرد.

جین بیک اف در این دیدار به پوتین جایزه ملی قرقیزستان به نام «ماناس درجه ۱» را به خاطر تقویت روابط راهبردی دوجانبه اعطا کرد.

انتهای پیام/.

این خبر را به اشتراک بگذارید :