به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، فلسطینی‌ها فردا (سه شنبه) ۱۷ آوریل مصادف با روز اسیر فلسطینی را گرامی می‌دارند و قرار است در اعلام همبستگی با اسرا برنامه‌های مختلفی از جمله تظاهرات برگزار شود؛ روز اسیر فلسطینی در سال ۱۹۷۴ تعیین شد.

آمار

بر اساس گزارش خبرگزاری «آناتولی»، بر اساس آخرین آمار رسمی کمیته امور اسرا وابسته به سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» و باشگاه «الاسیر» ویژه رسیدگی به امور اسرا، چندین اسرای فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی به ۶۵۰۰ نفر می‌رسد که در بین آنها ۳۵۰ کودک ، ۶۲ زن، ۶ نماینده شورای قانونگذاری فلسطین، ۵۰۰ اسیر اداری (بازداشت موقت و بدون محاکمه) و ۱۸۰۰ بیمار وجود دارند و ۷۰۰ نفر آنها نیازمند درمان فوری هستند.

تا کنون ۱۲ اسیر بیش از ۳۰ سال، ۲۵ اسیر بیش از ۲۵ سال و ۴۸ نفر بیش از ۲۰ سال را در زندان گذارنده‌اند و «کریم و ماهر یونس» با ۳۵ سال حبس، قدیمی‌ترین اسرا به شمار می‌روند.

شهدای جنبش «الاسیره»

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ضعیفان بیماردل می‌گویند به جای مقاومت مذاکره کنیم/ آمریکا خطا کند مرکزی سالم در جهان نخواهد داشت/ نظام مشکل مردم در مؤسسات مالی را حل کند

این اصطلاح بر اسرایی اثبات می‌شود که در داخل زندان به شهادت رسیده‌اند؛ تعداد آنها از سال ۱۹۶۷ تا کنون به ۲۱۴ تن می‌رسد.  ۷۵ نفر بر اثر شکنجه، ۶۰ نفر بر اثر اهمال پزشکی، ۷ نفر بر اثر سرکوب و شلیک زندانبانان و ۷۵ اسیر در نتیجه اعدام میدانی بلافاصله پس از بازداشت به شهادت رسیدند.

درد و رنج خانواده‌های اسرا

داستان فقط به شخص اسیر محدود نمی‌شود بلکه به خانواده وی نیز کشیده می‌شود، برخی از این خانواده‌ها سالها اجازه دیدن عزیزان خود با بهانه‌های مختلف را ندارند.

اگر شرایط بخواهد مرسوم پیش رود به هر اسیر اجازه  داده می‌شود در هر سال ۱۵ بار با اعضای درجه یک خانواده خود دیدار کند و صلیب سرخ نیز بر این روند نظارت دارد. قبل از انجام دیدار ، اقوام اسرا کاملا تفتیش- بعضا اهانت‌آمیز نیز- می‌شوند.

بازداشت وحشیانه

رنج اسرا از لحظه بازداشت شروع می‌شود؛ «امانی سراحنه» سخنگوی باشگاه «الاسیر» در این باره گفت: ۶۰ درصد اسرا هنگام بازداشت مورد شکنجه و ضرب و شتم قرار می‌گیرند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : چاقو کشی در پاریس شماری زخمی برجای گذاشت

در ادامه این گزارش آمده است: اسرا حین بازجویی نیز مورد شکنجه روانی و جسمی قرار می‌گیرد و سپس مرحله انتقال آنها به دادگاه و روند محاکمه آغاز می‌شود که بسیار عذاب ‌آور است، آنها سوار بر خودروهای ویژه انتقال اسرا (که به آن بوسطه می‌گویند) می‌شوند و مجبورند ساعت‌های طولانی بر صندلی‌های آهنی این خودروها بنشینند بدون اینکه اجازه دستشویی رفتن یا خوردن غذا داشته باشند؛ حتی به وضعیت ارامش و سن آنها در این عملیات انتقال به دادگاه توجهی نمی‌شود.

کودکان اسیر

رژیم صهیونیستی در نحوه رفتار با اسرا هیچ تفاوتی قایل نمی‌شود وکودکان اسیر از کمترین حق خود در زندان‌های این رژیم برخوردار نیستند. نحوه رفتارها با اسرای بالغ بر اسرای کم سن و سال نیز اعمال و این باعث می‌شود بسیاری از آنها حتی پس ازخروج از زندان نیز دچار اثرات روانی ناشی از رفتارهای مذکور باشند.

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :