به گزارش گروه بین‌الملل شمس آباد، ژنو میزبان هشتمین دور از مذاکرات صلح سوریه است. این مذاکرات امروز سه‌شنبه ۲۸ نوامبر (۷ آذرماه) آغاز شده است.

بنا بر گزارش روزنامه «کامرسانت» روسیه، این گفت‌وگوها بر مبنای نشست سه‌جانبه اخیر میان رؤسای جمهور روسیه، ترکیه و ایران در سوچی که چهارشنبه گذشته برگزار شد، برنامه ریزی شده است.

بر اساس این گزارش، رؤسای جمهور این سه کشور، آغاز مرحله جدیدی در فرایند صلح سوریه به منظور از بین بردن بن بست ایجاد شده و سعی برای ساخت مجدد این کشور در مرحله بعد از جنگ و پرداختن به مسائلی نظیر انتخابات و قانون اساسی جدید سوریه را اعلام کردند.

این گزارش می‌افزاید، با این وجود، اوضاع در شرایط پیش از آغاز مذاکرات بعید است که امیدواری برای دستیابی به موفقیت بوجود آورد.

بنا به نوشته روزنامه «کامرسانت»، علیرغم این واقعیت که معارضان سوریه برای نخستین بار موافقت کرده بودند که با یک هیأت مذاکره‌کننده در این مذاکرات شرکت کنند، دیدگاه آنها در خصوص سرنوشت «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه یکسان نیست.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : اختصاصی پارس/ طرح ۶گانه «هیأت اندیشه‌ورز خبرگان» و کارگروه ۶گانه‌ آن مشخص شد+ جزئیات

بنا بر این گزارش، بیانیه تصویب شده بواسطه معارضان در ریاض از این امر حکایت دارد که حل بحران سوریه بدون استعفای اسد در ابتدای دوره گذار سیاسی غیرممکن است. علاوه بر این، این بیانیه اظهارات تندی علیه ایران نیز شامل می‌شود.

«قدری جمیل» مذاکره کننده ارشد معارضان سوری به این روزنامه گفت که سرنوشت سیاسی اسد باید در میز مذاکرات و نه قبل از شروع این مذاکرات تعیین شود.

بنا به گفته هیأت گروه مسکو، انتقادات علیه تهران نامناسب است زیرا ایران به همراه روسیه و ترکیه به عنوان تضمین کننده فرایند آستانه عمل می‌کند.

انتهای پیام/

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :