به گزارش گروه بین الملل شمس آباد، گمانه‎زنی‎ها درباره بازداشت «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن طی ماه‎های اخیر در پی کشته شدن علی عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین یمن و پس از آن تشدید درگیری‎ها در عدن بالا گرفت تا اینکه «صلاح الصیادی» وزیر مشاور دولت مستعفی یمن اخیرا از زندانی شدن منصور هادی پرده برداشته است.

 

وزیر مشاور دولت مستعفی یمن ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری فراری و مستعفی این کشور گفت که  هادی هم اکنون تحت اقامت اجباری در «ریاض» قرار دارد.

این در واقع اولین اعتراف یک مسئول ارشد دولت مستعفی یمن درباره اقامت اجباری منصور هادی در ریاض است، در حالی که فعالان یمنی پیش از این به صورت گسترده‎ای در شبکه های اجتماعی به این موضوع پرداخته بودند.

الصیادی وضعیت منصور هادی در ریاض را با «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان که در نوامبر گذشته ( آبان ماه) در عربستان مجبور به استعفا شده بود، مقایسه کرد و گفت: «لبنان رئیس خود را ظرف چند روز بازگرداند، اما ما سه سال است که سرگردانیم».

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بنیانگذار نشست داووس بر پرداختن به موضوع پوپولیسم تاکید کرد

 

وزیر یمنی خواستار برگزاری تظاهرات در جنوب یمن در پشتیبانی از منصور هادی شد و اعلام کرد که یمنی‌ها برای آزادی منصور هادی و بازگشتش به عدن باید به خیابان‎ها بیایند.

درخواست الصیادی برای آزادی منصور هادی این سوال را در اذهان عمومی ایجاد می‌کند که چرا مواضع ائتلاف سعودی که مدعی پشتیبانی از «مشروعیت» هادی است به زندانی کردن وی تغییر کرد.

کارشناسان معتقدند که اختلافات هادی و ریاض پس از تنش بوجود آمده بین عربستان و امارات بر سر عدن مرکز جنوب یمن، بروز پیدا کرده است.

 عناصر مسلح تحت پشتیبانی امارات پس از اشغال جنوب یمن وارد فضای رقابتی با عناصر مسلح وابسته به منصور هادی که تحت پشتیبانی عربستان قرار دارند، شده است تا با کنار زدن منصور هادی و در واقع عربستان، نفوذ خود در جنوب یمن را گسترش دهد و لذا عناصر تحت پشتیبانی امارات بویژه طی ماه‌های اخیر، به پادگان‌های نظامی متعلق به منصور هادی تجاوز کردند و ضربه های مهلکی را به عناصر تحت پشتیبانی او وارد کردند که باعث تشدید درگیری‎های اخیر عدن شده است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : از خط قرمز روسیه درباره بشار اسد عبور نکنیم

در حقیقت، تنش امارات با رئیس جمهور مستعفی یمن و عربستان سال گذشته پس از برکناری «خالد بحاح» نخست وزیر مستعفی یمن و طرفدار امارات بوسیله منصور هادی سرباز کرد. «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن، «خالد بحاح» را از سمت نخست وزیری عزل و «احمد عبید بن دغر» را به جای او منصوب کرد.

«عبد ربه منصور هادی» که در پی انقلاب مردم یمن به ریاض گریخته بود در تاریخ ۱۲ آوریل ۲۰۱۵ «خالد بحاح» را به سمت معاون خود و نخست‌وزیر دولت موقت مستقر در ریاض، منصوب کرد، اما چند ماه بعد وی را برکنار و بن دغر را جایگزین کرد.

ائتلاف سعودی در پایان سال ۲۰۱۷، در پی کشته شدن علی عبدالله صالح در معرض ضربات پیاپی حزب اخوانی «الاصلاح» قرار گرفت و بخش های سیاسی آن به تدریج سست شد و به همین دلیل، ائتلاف پس از از دست رفتن تدریجی قدرت منصور هادی، به دنبال همپیان جدید در کنار هادی است.

 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - موحدی کرمانی :پذیرش سند ۲۰۳۰ یک خیانت بود

 برخی از کارشناسان می گویند که الصیادی شاید از زندانی شدن دولت هادی در ریاض پرده برداشت، اما روابط عربستان و هادی مطلوب به نظر نمی‌رسد.

حال سوالی مهمی که در اینجا مطرح می‌شود، این است که با توجه به توقف عملیات صلح در یمن و خروج دولت بن دغر از عدن طی دو ماه اخیر و عدم توانایی آن در انجام ماموریت‌هایش، آیا منصور هادی که در در حصر خانگی عربستان به سر می برد، از ریاض فرار خواهد کرد.

 

سوال دیگری که می توان در اینجا مطرح کرد، این است که با توجه به سرنوشت سعد الحریری نخست وزیر لبنان در عربستان و بازداشت او در ریاض و مجبور کردنش به اعلام استعفا، آیا منصور هادی که در ریاض بازداشت است، طی روزهای آینده به سرنوشت مشابه سعد الحریری دچار خواهد شد؟

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی پارس


 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :